YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GRİP OLMUŞSUN, GEÇMİŞ OLSUN. DOMUZ CİNSİ Mİ?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 29/11/2009 | Saat: 18:54

Bu yıl birçok kimsenin başlıktaki gibi bir soruyla karşılaştığına eminim. Çünkü geçmiş yıllarda grip, soğuk algınlığı önemsenmezdi ve yapabilenler işlerine gitmeye de devam ederlerdi. Bu ve benzeri bir rahatsızlık için genel görüş “ilaç alırsan yedi günde, dinlenirsen bir haftada geçer” şeklindeydi. Doktorlar da ilaç vermekte çok ısrarcı olmazlardı.

Ama şimdi durum farklı, eğer gripal bir durumunuz varsa işiniz gerçekten zor. Doktora sorduğunuzda sizi hastaneye veya sağlık merkezlerine yönlendiriyor, hastanelerde ise tahlil yok, diğer grip çeşidiyle ayrım yapmaya yardımcı olacak bir şey de yapılmıyor.

Ben Adana’da bir arkadaşım da Ankara’da böyle bir deneyim yaşadık. Doktorlar, grip vakalarının %95’inin domuz gribi olduğunu varsayıyoruz diyerek ona uygun tedavi öneriyorlar. Yani; evde istirahat edeceksin, o meşhur ilacı ve ateş olursa da parasetamol içeren bir ilaç kullanacaksın. Eczaneye sorunca öğreniyorsunuz ki “o ilaç” piyasada yok, karaborsaya düştüğünü söyleyen dahi var.

Hastaneler nasıl böyle sorumsuz davranabiliyorlar diyeceksiniz! Yapabilecekleri bir şey yok, çünkü Sağlık Bakanlığı’nın talimatı böyle…

Grip benzeri bir hastalığa yakalananlar için sorunlar bundan ibaret değil, çünkü eve girdiğiniz anda evdeki insanlara hastalığa bulaştırma korkusuna kapılıyorsunuz. Böylece, kendi evinizde ne kadar süreceğini bilmediğiniz gönüllü bir hapis hayatı başlamış oluyor.

Buraya kadar söylediklerim bireysel anlamdaki değerlendirmeler, peki durum hakkında genelde neler düşünmeliyiz?

Dünyada ve Türkiye’de virüsün hızla yayıldığı söyleniyor. Merak ediyorum acaba gerçekte kaç kişi bu virüse yakalandı? Kaç kişi normal grip, kaç kişi domuz gribi oldu? Aylardır salgın hakkında yapılan öngörüler ne oranda gerçekleşti veya gerçekleşiyor? Bunları biliyor muyuz? Bakanlık biliyorsa toplumu da lütfen bilgilendirsin. Bilmiyorsa eğer; bu olayı, isterseniz buna kriz deyin isterseniz olağanüstü durum, nasıl yönetecektir?

Şu ana kadar Bakanlığın yaptıkları toplumda endişe yaratmaktan öte bir şeye yaramadı. Aylardır aşı yaptırmaya zorunlu olduğumuzu, başka çaresinin olmadığını dinliyoruz. Aşıların ülkeye ilk getirilişinde Sayın Bakan açıklamasında: “Sonunda aşıyı ülkemize kazandırdık” dedi. Paramızla satın aldığımız bir şeyi ülkemize kazandırmak için nasıl bir mücadele verilmiş olabileceğini merak etmemek elde değil.

Vatandaşları aşı olmaya ikna etmek için Sayın Bakan başta olmak üzere tüm Bakanlık teşkilatı çok yoğun bir çaba içindeler. İyi niyetlerinden kuşku duymuyorum. İnsanlar yurt dışından yansıyan tereddütler ile bilim adamlarının farklı görüşleri arasında bocalarken Başbakan’ın açıklaması bomba gibi düştü. Bu konuda Sağlık Bakanı ile aynı görüşte olmadığını söyledi. Başbakan’ın böyle bir yargıya nasıl vardığı, hangi uzmanlara danıştığı ayrı bir konu. Ama bu karara vardıysa gereğini yapması gerekir, çünkü Bakan olarak atadığı kişi halkın sağlığını tehlikeye atacak şeyler yapıyor demektir. Yok eğer Bakan doğru yaptığına inanıyorsa “sana güvenmiyorum” diyen bir Başbakan ile çalışmaya devam etmemelidir. Böyle bir anlaşmazlık “akşam yemeği” konusunda bir insanın eşiyle veya arkadaşıyla arasında olabilecek kadar basit ve sıradan bir olay değildir.

Devlet adamı olmanın bir gereği olarak iki taraftan birisi üzerine düşeni yapmalıdır…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>