YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EKONOMİDE BİR HABER BİR YORUM…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 21/07/2018 | Saat: 00:53

Ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu zor koşulların varlığını her vatandaş günlük yaşamında hissediyor. Alışverişlerde tekrar dövize dönüşün başladığı görünüyor. İğneden ipliğe her şeyin fiyatında çok hızlı bir yükseliş var ve vatandaşlar bu artışla baş edebilmekte gerçekten zorlanıyorlar.

Türkiye bugüne benzer dönemleri geçmişte de yaşadı. Benim aklımda iz bırakanların başında Kıbrıs harekatı sonrasında ABD’nin 1975-1978 yılları arasında uyguladığı ambargo var. Bu yıllarda hemen her şey karaborsa idi ve devlet kasasında Daha sonra, 1980’li yıllarda Banker Kastelli adıyla özdeşleşen süreç var. Demirel’in tabiriyle, “Türkiye’nin 70 cent’e muhtaç olduğu dönem var. Ardından, Türkiye ekonomisindeki yüksek bütçe açığı ve cari açık nedeniyle yaşanan 1994 krizi sonrasındaki 1999, 2001 ve 2009 krizleri yaşandı. Türkiye uluslararası piyasalarda borç bulamayınca yüksek faizle Hazine iç borçlanmaya yönelmiş, artan borçlar faiz hadlerini yükseltince borçlanma sürdürülemez hale gelmişti. Bu krizlerin hepsinde Türkiye ekonomisi küçüldü.

Ülkemiz ekonomisindeki bu gidişin çok hızlı bir kırılmaya neden olmamasını ve içinden çıkılmaz bir kriz yaratmamasını dilerim.

Aşağıda Merkez Bankası’nın yaptığı Temmuz ayı beklenti sonuçları ile Sözcü Gazetesi yazarlarından Murat Muratoğlu’nun bugüne ilişkin ekonomi yorumunu da görüşlerinize sunuyorum.

****************

****************

MERKEZ BANKASI TEMMUZ AYI BEKLENTİ ANKETİ YAYIMLANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi'ne göre, cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 13,88'e yükseldi. 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi, 4,7805'ten 5,0592'ye çıktı.

TCMB’nin, reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 66 katılımcıyla gerçekleştirdiği “2018 yılı Temmuz ayı Beklenti Anketi” yayımlandı.

Buna göre, temmuz ayı TÜFE beklentisi, yüzde 0,59’dan yüzde 0,83’e yükseldi. Ağustos ve eylül ayı TÜFE beklentileri ise sırasıyla yüzde 0,59 ve yüzde 0,87 olarak gerçekleşti.

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi, bir önceki anket dönemine göre yükselerek yüzde 12,28’den yüzde 13,88’e çıktı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı dönemde yüzde 10,47’den yüzde 11,07’ye, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 9,18’den yüzde 9,54’e yükseldi.

12 AY SONRASI DOLAR BEKLENTİSİ 5.0592 TL

Katılımcıların yıl sonu dolar/TL beklentisi, bir önceki anket dönemine kıyasla artarak 4,5837’den 4,8328’e ulaştı. Aynı dönemde 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi, 4,7805’ten 5,0592’ye çıktı.

Bir önceki anket döneminde 53,5 milyar dolar olan yıl sonu cari açık beklentisi, 54,8 milyar dolara yükseldi. 2019 yılı cari açık beklentisi ise 50,6 milyar dolardan 50,3 milyar dolara geriledi.

YIL SONU BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 4,2

GSYH 2018 yılı büyüme beklentisi, bir önceki anket dönemine göre değişim göstermedi ve yüzde 4,2 oldu. 2019 yılına ilişkin büyüme beklentisi de yüzde 4,1’den yüzde 4’e indi.

Cari ay sonu TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama maliyeti beklentisi yüzde 17,67’den yüzde 18,32’ye çıktı. BIST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 17,23 iken, bu anket döneminde yüzde 18,22’ye yükseldi.

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay ve 12 ay sonrası beklentileri yüzde 18,39 ve yüzde 16,69 olarak kayıtlara geçti.

Vadesine 3 ay ya da 3 aya yakın süre kalan Devlet İç Borçlanma Senetleri’nin (DİBS) yıllık bileşik faiz oranı beklentileri cari ay için yüzde 18,47 ve 12 ay sonrası için yüzde 16,72 oldu.

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/merkez-bankasi-temmuz-ayi-beklenti-anketi-yayimlandi-2529849/

***************

***************

ELLER GÜNAHKAR!

MURAT MURATOĞLU

Ekonomimizi batırmak suretiyle Türkiye'yi ele geçirmeye çalışanlar var. Şüphesiz dış mihraklar! Anlatılanlardan yola çıkarsak özellikle Erdoğan ve AKP'ye fena tutuklar!

Dünyadaki tüm devletlerin temel amacı mümkün mertebe Türkiye'ye zarar vermek… Suçlu Avrupa, suçlu Amerika, suçlu İngiltere, suçlu İsrail denir. Gerekirse suçlu üst akıl ilan edilir. Sahi üst akıl dedikleri kimdir?

***

Elalemin de çok umurundaydı bizim memleketin ekonomik hali… Herkesi saydılar fakat bir türlü ekonomiyi yönetenlere sıra gelmedi. Yapılan hataları hiç üstlenmedi! Eller günahkar ilan edildi!

Bakın, bu ülkenin dış mihraklara466 milyar dolar borcu var! Bizi batıracaklar ve paralarını alamayacaklar. Öyle de geri zekalılar… Ciddi ciddi buna inananlar var!

***

Milletin yarısından fazlası dış güçlere karşı ekonomik savaş yürütüldüğünü sanıyor. “Savaş ortamındayız, bazı şeylere katlanmak ve fedakarlık yapmak zorundayız” diyor. Bu savaşın sonunda da fakirleşmeyi kabul ediyor.

Ne alakası var? Hadi son dönemde döviz kurundaki iniş çıkışlar dış güçlerin Türkiye'ye karşı bir operasyonu… Tamam da, Türkiye'de doların artması nasıl yarayacak işlerine bana onu anlatsa ya!

***

Peki, faizleri kim artırıyor? Faiz lobisi! Faiz lobisi kim? Bankalar… Faiz artışından bütün bankalar zarar yazar! Salak mı bunlar?

Basitçe anlatmaya çalışayım. Bankalar mevduat toplayacaklar ki kredi versinler. Önce enflasyona bakıyorlar. Yüzde 15'i geçti… Başlıyorlar hesaplamaya…

Parasını faize yatıran, getirisinin enflasyondan fazla olmasını talep eder ki kaybı olmasın. Tadını kaçırmayıp onu da sadece yüzde 1 fazlalık ile sınırlayalım. Topla, kaç oldu? Yüzde 16… Devlet mevduattan yüzde 15 stopaj kesiyor. Bankalar size faizin yüzde 85'ini ödüyor. Yani kaç faiz vermesi gerekir ki yüzde 16 net getiri versin? Yüzde 18,85 teklif etmeli.

***

Bir de topladığı mevduata zorunlu karşılık ayırıyor. Bankaya maliyeti yaklaşık yüzde 20,70'e geliyor. Eh bankalar bu işi babalarının hayrına yapmadığına, binlerce kişiye maaş ödediğine, cebinden kira, elektrik, donanım, yazılım parası çıktığına göre kâr koyacak elbet.

***

Bir de batan krediler var. Bu pay onları da kapsayacak. Haliyle genel kabul görmüş pay olan ortalama 4 puan koysa bile kredi faizleri yaklaşık yüzde 24-25'ten başlayacak.

Bu orandan kredi alan ne yapacak da para kazanacak? Olan sermayesini zaten hazine tahviline koysa risksiz yüzde 20'yi alacak!

***

Sonra da faizler neden artıyor? Enflasyondan! Yabancının getirdiği parayı betona yatır, tüketime aktar, yandaşa dağıt, ihale ver, lüks harcamalar, ölü yatırımlar, seçim rüşveti derken suyunu çekiyor.

Sen milyarlarca doları tatlı tatlı ye, bitir. Yenisi gelmeyince de “Suç bende değil” deyip aradan çekil. Bırak bu dış güçler masalını, ülkenin başına gelenler hep senin yüzünden, ne istedin ekonomiden?

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/murat-muratoglu/eller-gunahkar-2530503/[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>