YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BU KADAR GEÇERSİZ OYUN SORUMLUSU KİM?
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 09/07/2018 | Saat: 15:16

SAYGI ÖZTÜRK

8 Temmuz 2018

Seçim öncesi halkı yeterince aydınlatmayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türkiye'nin bir ayıbını da sonuçları açıklarken ortaya koydu. Tam 1 milyon 129 bin 332 oy geçersiz sayıldı. Seçmen, “Geçersiz oy kullanmak” için sandığa gelmiyor. Eğitim verilmediğinden, mührün nereye basılması gerektiği konusunda eğitilmediğinden onu gelişigüzel basıyor ve oyu geçersiz kabul ediliyor. İptal edilen oy, kazanana değil, kaybeden tarafa gitmiş olsa, sayım ve denetimin üzerinde sıkı bir biçimde durulsa belki de Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalınabilirdi.

Seçim gecesi Muharrem İnce, Erdoğan'la aralarındaki oy farkının 10 milyon olduğunu söyledi. Oysa, aradaki oy farkı İnce'nin söylediği gibi değil. Seçim, ikinci tura da kalabilirdi. Erdoğan, seçimi 1 milyon 296 bin 513 oy farkıyla kazandı. Sayım sonucu 50 milyon 68 bin 627 oy geçerli sayıldı. Adayın seçilebilmesi için yüzde 50 artı 1 oy alması, geçerli oylardan 25 milyon 34 bin 31 oy elde etmesi gerekiyordu. Erdoğan, 26 milyon 330 bin 823 oy almakla, seçilme barajını 1 milyon 396 bin 513 oyla aşmış oldu. Yani, hesap, İnce'nin hesabı gibi değil.

SANDIK BAŞLARINDA OLANLAR

24 Haziran'da, 40 bine yakın gönüllü, bine yakın avukatla birlikte, tercih ettikleri bir siyasi partinin gözlemcisi olarak 81 ilde sandık başındaydı. Sandık başlarında yaşananlardan bazılarını Oy ve Ötesi Derneği'nin ön raporundan aktaralım:

Siyasi parti gözlemcileri, binaya ve/veya sandık sınıfa alınmadı. Cebir, şiddet veya tehdit kullanımı olmamasına rağmen, sandık kurulu, sandık kurulu başkanı ya da seçmen tarafından çağrılmamalarına rağmen polis ve jandarma sandık çevresinde bulundu, sayım-döküm işlemlerine bizzat katıldı, çetele tuttu. Sayımda siyasi parti gözlemcileri ile seçmenler, işlemleri izlemeye alınmadı veya binalardan çıkarıldı. Kimlik tespiti yapılmadığından mükerrer oy kullanılması, yanlış sandıkta oy kullanılması, doğru sandıkta oy kullanılmakla beraber yanlış yere imza atılması olayları yaşandı. Sandık çevresinde yeterli sayıda veya hiç gözlemci bulunmadı. Bedensel engeli bulunmayan seçmenlere refakat edilmesi veya sandık kurulu başkan ve üyeleri oy kullanımı sırasında herhangi bir sebeple oy verme kabinine girdi. Gözlemcilere yönelik darp, tehdit ve/veya baskı yaşandı.

KONTROL VE DENETİM YOLU

CHP'de bulunduğu dönemde Emrehan Halıcı 2011 Genel Seçim, 2014 Yerel Seçim ve 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin, CHP bünyesinde geliştirilen sandık ve seçim takip sistemi ile izlenmesini, denetlenmesini sağladı. “Seçim takibinde başarılı olunamadığı”na ilişkin eleştirileri sorduğum Halıcı, “Sandık/Seçmen Listesi” kontrol sistemi ile “Sandık Sonuç Tutanakları” kontrol sisteminin seçim güvenilirliği için hayati önem taşıdığını hatırlattı, iki konuyu ilk düşünen ve gerçekleştiren kişi olduğunu söyledi. Mükerrer oy, hayali seçmen, öldüğü halde listede görülenler gibi iddialar gündemden hiç düşmezdi. YSK tarafından oluşturulan sandık seçmen listeleri sadece muhtarlıklarda askıya çıkar, vatandaşların kontrol etmesi beklenirdi. Halıcı, Sandık/ seçmen listesi kontrol sistemiyle vatandaşın kendi ikamet ettiği evde ve binada başka kimlerin seçmen olarak gözüktüğünü kontrol etmesini de sağladı. Böylelikle eksik, hatalı ya da fazla bilgi olması durumunda bunların düzeltilmesinin yolunu açtı. Halıcı, bunları yaparken, YSK'ya ait bilgileri yayınlaması nedeniyle hakkında dava açıldı, yargılandı ve sonunda beraat etti. YSK bu uygulamaya devam etti. Bugün mükerrer/hayali seçmen konusunda kuşkular en aza indi.

YSK, BİR ADIM DAHA ATMALI

 2011 yılına kadar YSK sandık sonuç tutanaklarını siyasi partilerle paylaşmıyordu. Halıcı'nın çabalarıyla, hem CHP, hem diğer partiler kendi görevli ve gönüllüleriyle temin ettikleri sandık sonuçlarını YSK'nın sandık sonuçlarıyla anında karşılaştırma ve hata varsa itiraz etme olanağına kavuştu. Vatandaşların da sonuçları karşılaştırmaları için partilere bildirme yolu da açıldı. Ama bu yetmez. Partiler kendi kontrollerini ne kadar iyi yaparlarsa yapsınlar, YSK sonuçlarının kontrol işleminin tüm vatandaşlara açık olması gerekir. Böylece sisteme duyulan güven artar, hileye karşı caydırıcı olur.

Siyaset görevi hassasiyet ve ciddiyet ister. 2011 yılından itibaren yapılan seçimlerde seçmen sandık bilgilerini kontrol ederek evinde ve binasında gözüken seçmenleri denetleyen ve seçim akşamlarında dilediği sandık sonucunu bilgisayarından, mobil cihazından kontrol edenler, bu işlemleri gerçekleştirmelerinde Emrehan Halıcı'nın emeği ve çabası olduğunu da unutmasın.

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/saygi-ozturk/bu-kadar-gecersiz-oyun-sorumlusu-kim-2508711/[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>