YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEDEN DİLİ VE BİZ…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 07/04/2018 | Saat: 09:04

İletişimin en önemli aracının sözcükler olduğunu düşünürüz. Birisine bir şey anlatmak ona bir mesaj vermektir. Fransızca kökenli olan mesaj kelimesinin anlamı TDK sözlüğünde “yazı veya sözle anlatılması amaçlanan duygu, düşünce” olarak tanımlanmış. Görüldüğü gibi, ister yazılı ister sözlü olsun mesaj verecekseniz kelimeye ihtiyaç vardır.

Ancak, beden dili olarak adlandırılan ve hiçbir kelime kullanılmayan bir iletişim yolu daha vardır. Beden dili de kullanılarak iletilen sözlü mesajlarda sözsüz iletişimin payının %90’lara kadar çıkabildiği bilinmektedir. Açıktır ki; hiç konuşmasak dahi sürekli çevremize mesaj iletiyoruz, duygu ve düşüncelerimizle ilgili bilgi aktarıyoruz. Elimiz, kolumuz, başımız, yüzümüz, bedenimiz aslında hep konuşuyor ama kelimesiz. Karşınızdaki kişiyle göz temasınız olması - olmaması veya nasıl bir temas olduğu hep bilgi yüklüdür.

Tabii bir de bu beden dili mesajını alan kişinin bunu nasıl yorumlayacağı konusu vardır. Yorumları gerçekte tamamen bilinçaltına yerleşmiş olan bilgilere göre yaparız ki bu da kültürümüzdür.

    


Dolayısıyla, beden dili verilen mesajlardan çıkarılacak bilgi de toplumların kültürüne göre değişiklik gösterir ki, bu da yabancılarla iletişim kurarken özellikle dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Beden dilinin en çok siyasiler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kendi toplumumuzdan örnek vermek istersek 2017 yılının 30 Ağustos resepsiyonundan kalan bazı karelere bakmak eğitici olacaktır.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan törenin başlangıcında Sayın Cumhurbaşkanı’nın misafirlerini karşılama fotoğraflarına bakalım. Bu karelerde siyasetimizin bugün bulunduğu noktaya gelişinin nedenleri görülüyor ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın resepsiyona katılan kişilerle selamlaşması, el sıkışması geleceğe yönelik birçok ip ucunu içeriyor.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Devlet Bahçeli ile el sıkışması olağan dışı bir samimiyet mesajı veriyor.
Devlet Bahçeli’nin yüz ifadesinden de bu karşılamadan duyduğu memnuniyet çok açık okunuyor. Şimdi, bu hararetli el sıkışmasına baktığımızda bugün kurulmuş olan Cumhur İttifakı’nın temelinin o tarihlerde çoktan atılmış olduğu görülmüyor mu?

Diğer taraftan; o tarihlerde yeni Meclis Başkanının kim olacağına yönelik birçok spekülasyon yapılmıştı. İsmail Kahraman’ın yeniden Meclis Başkanı olamayacağı düşüncesiyle muhtemel adaylar konuşuluyordu. Hatta, bir zamanlar AKP’nin neredeyse her konuda savunuculuğunu yapan Burhan Kuzu’nun aday olmak istediği yazılmıştı. Nitekim, daha sonra yaptığı açıklamada Burhan Kuzu, “Meclis Başkanlığına Aday Gösterilmediğim İçin Kırgınım” dedi. Şimdi aşağıdaki fotoğrafa baktığımızda İsmail Kahraman’ın arzu ettiği takdirde tekrar Meclis Başkanı koltuğuna oturacağı açık değil mi?
El sıkışması sırasındaki yüz ifadeleri ve dudakların şekli birbirilerine güzel sözler söylediklerini de anlatıyor. Her ikisi de çok mutlu.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Başbakan Binali Yıldırım ile tokalaşmasında oldukça soğuk bir mesaj var. Yüz ifadeleri sert, dudaklar kilitli ve el sıkışmaları çok gevşek. Cumhurbaşkanı ile en yakın mesai arkadaşı sanki mecburen selamlaşıyor gibiler.
Bu günlerde Binali Yıldırım’ın “son başbakan” olabilmek için çaba gösterdiği yazılıyor. Bu haberlerle fotoğrafta verilen mesaj bir araya geldiğinde Binali Yıldırım’ın siyasi geleceğinin çok parlak olmayacağı tahmin edilebilir.

Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Mart ayındaki kura töreninin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmasına tepki gösterilmesine gelince, şaşılacak bir husus olmadığı açıktır. Çünkü, yine aynı resepsiyonda Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın Sayın Cumhurbaşkanı karşısında aldığı tavır aşağıdaki fotoğrafta çok açık görülmektedir. 
Kültürümüzde “kesin ve tartışmasız itaat” anlamına gelen bu duruşun Sayın Cumhurbaşkanı’nın da çok hoşuna gittiği yüz ifadesinden anlaşılıyor.

Son olarak, Sayın Cumhurbaşkanı’nın “çatlasalar da patlasalar da yapacağız/yıkacağız” söylemine gelince bugüne kadar yaşayarak öğrendiğimiz bu yaklaşımını bir kez de söz konusu resepsiyonun açılışında görüyoruz.
En ön sırada Sayın Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanı’nın oturuş şekilleri ve beden dili ile verdikleri mesaj o kadar açık ki!

Bu koşullarda; kişiliğini ve bulunacağı makamın onurunu koruyamayacak bir durumda insan bir koltuk işgal etmek ister mi? Böyle bir soruya kendi adıma cevabım kesinlikle “HAYIR” olur.

Ülkeye ve topluma hizmet etmek, yararlı olmak için her şeyi yapmak gerekir. Yine kendi adıma, elimden geldiğince de yapmaya çalışıyorum. Ama unutmamak gerekiyor:

BU ÜLKE HEPİMİZİN!

Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görebildiğimiz takdirde mutlu ve huzurlu olabiliriz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>