YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

DİRENMEK ADINA ÖFKELENİYORUM !..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 02/04/2018 | Saat: 19:34

Son yılların gözde bir kitabı Cumhuriyet Yayınları arasında okuyucu ile buluşturulmuştu.  Aslına bakılırsa ince bir kitapçıktır bu; “Öfkelenin” adını taşıyor.

Kitabın yazarı 93 yaşını dolduran Stephane Hessel, bir Fransız aydını.  İkinci Dünya Savaşı’nı yaşamış ve Fransızların “Direniş” örgütlenmesine katılmış.  Birleşmiş Milletler bünyesinde “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” yazılımında etkin görev almış.   Cezayir’in bağımsızlığını savunmuş ve şimdilerde de Filistin Halkı adına destek çabalarını esirgememiş bir aydın kişi, daha doğrusu çağımızın bir filozofu Hessel.  (Maalesef kitap ülkemizde basıldıktan kısa bir süre sonra vefat haberi gelmişti.).

“Öfkelenin” adı ile dilimize de kazandırılan kitapçığı aslında bir çağdaş insanlık manifestosu olarak kabul ediliyor.  21. yüzyıl manifestosu olarak adlandırılan bu eseri ile dünya aydınlarına, özellikle gençlere sesleniyor Stephane Hessel.  Günümüzün neo-liberal masallarına karşı bizleri uyarıyor.  Çevreye duyarlı olmaya, sosyal adaletsizliğe, tekelci sermayenin diktatörlüğüne karşı çıkmaya, insan haklarına her türlü saldırıya, ifade özgürlüğünün engellenmesine, insan onuruna ve emeğe saygı duymaya davet ediyor bizleri.  Bu özgün değerlere engel olan düzene karşı direnmeye çağrı yapıyor.  Direniş adına barışçıl yöntemlerle düzene karşı öfkelenmeye çağırıyor tüm insanları.

Bir şekilde okumak fırsatını bulamayanlar varsa, tez zamanda okumalarını önermek istiyorum.   Üstelik ülkemiz gündemine ilişkin birçok konuda da yol gösterici olduğunu anlayacaklardır. Bendeniz bu kitapçığı birkaç kez, tekrar tekrar okudum.  Sonunda ülkemizin ve dünyanın içerisinde yuvarlandığı çağdışı düzene karşı kendimce direnmek adına ben de öfkelenmeye karar verdim.  Bu manifestoyu okuyunca, eminim sizler de benim gibi düşünecek, çarpık sisteme direnmek adına öfkeleneceksiniz!  

Öfkeleniyorum; ülkemizin çarpık ekonomik sistemine direnmek adına!

Öfkeleniyorum; adına demokrasi oyunu denen, ama erkler arası bağımsızlığın olmadığı veya yok edildiği komediye direnmek adına!

Öfkeleniyorum; yargının adalet kavramı adına yürütme erkine teslim olmasının yanlışlığına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; çünkü masumiyet karinesinin yok sayılarak uzun tutukluluk sürelerinin rutin hale getirilmesine direnmek adına!

Öfkeleniyorum; demokratik gelişmeler adı altında ülkem insanlarının kamplara bölünmesine taviz verilmekte olmasına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; Türkiye Cumhuriyeti’nin tek vatan toprağı, tek bayrak, tek resmi dil ve tek ulus bütünlüğünün yanlış yorumlanmasına bilerek veya gafletle katkıda bulunanlara direnmek adına!

Öfkeleniyorum; basın ve ifade özgürlüğünün yok edilmesine ve hatta basılmamış kitapları bile suç sayan zihniyete direnmek adına!

Öfkeleniyorum; genç insanların terör belası nedeni ile yaşama haklarının ellerinden alınmakta olmasına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; gözde sporumuz olan futbola bile şike karıştırılmış olmasının dayanılmaz hafifliğine direnmek adına!

Öfkeleniyorum; her ne kadar devletin kırmızı kitabından adı silinmiş olsa bile irtica belasının devam etmekte olmasına ve siyasette dinci teslimiyetin etkinliğinin göz ardı edilmesine direnmek adına!

Öfkeleniyorum; hekimlerin serbest hekim olarak muayenehanelerinde çalışabilmek özgürlüklerinin yok sayılmasına ve Deli Dumrul örneği ayakta durmasına çaba gösterilen Sağlıkta Değişim Programının çarpıklığına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; onlarca subay ve astsubayın ve emeklilerinin ve de akademisyenlerin halen tutuklu olarak yargılanmalarına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; suçlulukları henüz kanıtlanmamış seçilmiş milletvekillerinin halen kapalı mekânların küçük hacimlerinde yaşatılmalarına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; ülkemin doğasının ve çevre korumacılığı ilkesinin madencilik şirketlerine ve HES’lere ve de beton yığınlarına kurban edilmesine göz yumulmasına direnmek adına!

Öfkeleniyorum; üniversite öğrencilerine teröristler ve komünistler yaftası yakıştırılarak öğretimden uzaklaştırılmaları kararı adına!

Öfkeleniyorum; yeni seçim sistemi denilerek yazı gelse de biz, tura gelse de biz kazanmalıyız mantığını yaratan hukukçular adına!

Ve…

Öfkeleniyorum; ABD ve AB patentli BOP denen ve sonunda da ülkemizi bölünmeye götürebilecek eylemlere katkı yapan siyasilere direnmek adına!

Öfkeleniyorum, öfkeleniyorum ve öfkeleniyorum!  Öfkelenmemin bana parlamenter demokrasi karşıtlığına, laik ve sosyal hukuk devletinin yok sayılmasına, katılımcı demokrasi sevdalılarının baskı altına alınmasına karşı direnmek gücü verdiğini hissediyorum!

Bu kitapçığı okuyunca sizler de benim kadar, belki de benden daha fazla öfkeleneceksiniz, eminim; tüm çarpıklılıklara direnmek adına!..

                                                                Erdal Akalın (30.03.2018)                                                                                      [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>