YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Adana denilince...
/**/ Yazar: IŞIN OĞULATA | Tarih: 22/03/2008 | Saat: 18:55

Adana denilince hemen herkesin aklına ya sıcak gelir ya pamuk ya da narenciye…

Ama benim aklıma ilk gelen Adana insanının sıcaklığı ve yakınlığıdır. Nereden gelirseniz gelin ya da kim olursanız olun hiç önemli değildir yeter ki karşınızdaki Adanalıya sadece ufacık bir gülümsemeyle bir şeyler sorun ya da isteyin. Ummadığınız ilgiyle ve yakınlıkla karşılaşacağınız kesindir. İnsan ilişkilerinin hala bu kadar iyi olduğu kaç şehir vardır. İşte sevgili Adana’mız bence bu listenin başında gelir. İlk harfi A olduğu için değil ama. Gerçekten hak ettiği için.

Bu güzel şehirde yaşıyor olmanın keyfini bugüne kadar çıkardığımı düşünüyorum. Zaten Adanalı olup ta çıkarmayan var mıdır? İstanbul için çocukken, taşı toprağı altın derlerdi de ben de ne demek istiyorlar diye düşünür dururdum. Bunu yıllar sonra İstanbul’a gittiğimde gerçekten öğrendim. Çünkü baktım ki İstanbul’da taş toprak kalmamış her yer bina ve yapıya dönüştürülmüş. Elbette toprağı olmayan yerde toprağın bedeli altınla ölçülür. O zaman dedim ki İstanbul altınsa Adana elmas madenidir işlemesini bilen için.

Uçsuz bucaksız pamuk tarlaları, narenciye bahçeleri, mısır, buğday, karpuz, sebze ve meyvenin hemen her çeşidinin yetiştiği ve hayvan yetiştiriciliği ile tarıma dayalı sanayinin geliştiği, insanının işsiz kalmasının neredeyse imkansız olduğu bir elmas madeni.

Adana’nın en güzel yerleşim alanına yapılandırılan ve binlerce Adanalı ve çevre illerden gelen gençlerin öğrenimlerini gördüğü üniversitemiz, elbette Adana’nın gelişim ve değişiminde çok etkili olmuş ve olmaya devam etmektedir. Her ne şekilde olursa olsun şehrimize alınan göçler Adana’nın gelişimine büyük katkılar sağlamış ve aynı zaman da hizmet sektörünün de ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Siteye yazılan iki yazıyı okudum biraz önce. O yazılarda Adana’da eskiden nam yapmış tatlıcı, lokantalarından bahsedilmekte. Evet, gerçekten ben de onlarla büyüdüm. Ancak şimdi gelişen Adana’da o kadar çok hizmet sektörü açılmaya başlandı ki hızına yetişmemiz mümkün değil. Lokantalar, bankalar, dershaneler, parklar, sinemalar, alış veriş merkezleri yazamadığım pek çok değişiklik.

Eskiden büyük şehirlere gitmek isterdik alış veriş yapmak için. Çünkü Adana’da olan birkaç mağaza aynı ürünleri sunardı müşterilerine. Ankara, İstanbul’a gidelim de biraz farklı markalar alalım derdik. Ama şimdi dünyanın neredeyse tüm markaları Adana’da. Her şey elimizin altında. Yeter ki bizler almak isteyelim…

Tüm bu gelişmeler olurken tabi ki her şey güllük gülistanlık değil.  Bu güzel şehre yakışmayan  düzetilmesi gereken o kadar çok iş var ki. Ama bunları bu yazıda görmezden gelmek istiyorum. Şu anda sadece güzel Adana’yı Seyhan baraj gölüyle, güzelim narenciyesi, tadına doyum olmayan kebabı ve yanında olmazsa olmaz şalgamıyla, tatlısıyla, yaz sıcaklarında serinleten dondurmasıyla ve dostlarınızla akşamüstü bir yerlerde oturup koyu sohbetler ederken yudumladığımız çay keyfiyle yaşamak istiyorum.

Kısaca Adana seni seviyorum. İyi ki bu şehirde yaşama şansını yakalayanlardanım.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>