YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    2. Üniversite için görev sırası kimde?
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 04/10/2009 | Saat: 09:27

Bir zamanların “4. kenti” olarak mühim bir “Çekim Merkezi” iken şimdi gerileyen Adana’nın yeniden yükselişi için bu kente, en azından manen borçlu herkese görev düşüyor.

Adana doğurganlığıyla yatırımları misliyle iade eder; Yapılan yapana fayda olarak geri döner. Onun için aslında makul olan katkı yapmaktır.

Sanıyoruz bizde, düşüncede tamamen hemfikir olduğumuz konularda bile sonuç alamamakta eksiklik ekip ruhu; ortaklaşa çalışmada geri kalmak.

Hem unutmamalı; büyük sonuçlar için yatırım, onun için de dış kaynak, destek lazım. Bu dış destek/kaynak için “kıt kaynaklara” ulaşmak; “Öncelik” almak üzere sıkı bir rekabet var; Sonuç için rakipleri aşmak gerek.

Adana olarak bunu gerçekleştiremediğimizden, kamu kaynaklı desteklerin kalkınmada kullanılmasında diğer illere, metropollere nazaran geride olduğumuzu söylemek hiç yanlış olmaz.

Şimdi bu kadar lafı neden ettiğimi soran olacak haliyle; uzatmadan söyleyelim: meramımız kurulması düşünülen ATO Üniversitesine mekan tahsisi vesilesiyle “bir taşla iki kuş vurmak”

Adana’ya ikinci bir üniversite kurulmasının fayda ve gerekliliği konusunda oluşmuş bir mutabakat var; yatırımın gerekçesine girmeyeceğiz. Fakat anlaşılan o ki bu yatırımın başlatılmasında, alt yapısıyla arsa/bina ihtiyacının kamu kaynaklarından uzun vadeli kira karşılığı tahsisi isteniyor ki yatırımcının elindeki para işin başında arsa ve binaya gidip gerisinde tıkanılmasın.

 Biliyoruz ki kurulması planlanan “Vakıf” Üniversitesinin “Kaptanı” Adana Ticaret Odası önce arsayı Milli Emlakten; alt yapıyı da Belediyeden sağlamayı düşünmüştü.

Anımsanacaktır; bu satırların yazarı o noktada bir ikinci seçenek önerdi: Üniversite kent merkezinde, alt yapısı tamam, pek çok yönden avantajlı konumdaki “Milli Mensucat” tesislerinde kurulsun!

Yine eminim pek çoğumuz biliyor, Adana’mızın göbeğinde 70 bin metrekare alandaki 40 bin metrekare kapalı alanı kapsayan Milli Mensucat tesisleri tescilli “Endüstri Mirası- Kültür Varlığı” olarak ortak değerlerimizdendir.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun “Tescil” gerekçelerinde tesislerin 100 yılı aşkın bir geçmişten gelen ilk sanayi kuruluşu olma yanında; Cumhuriyetin “Ulusal Endüstri” atılımının öncüsü olması; “Milli” isminin Atatürk tarafından yeni müteşebbislere bir hedef göstererek verilip; Tesislerin Ulus Önder’ce ziyaretle şereflendirmesi bile tek başına “Koruma Kararı alınması” için yetecek olmasına karşın, bu olayda tek gerekçe değildir.

Milli Mensucat, ekonomiye katkısı ve kendisinden sonraki sanayi kuruluşlarına öncü bir ekol olmaya ek, aynı adı taşıyan “Okul”undan “Hastanesi”ne, “Spor Kulübüne”; fabrika kantininden alışverişler için çalışanlarına verdiği “Marka”ların Adana esnafınca “Para gibi” kabul görmesine kadar sosyal, kültürel ve ekonomik diğer önemli yönleriyle Ansiklopedilere; Sanayi Tarihimize geçmiş olmakla değindiğimiz “Tescil” ile “Korunmaya” hak kazanmıştır.

Ancak bir diğer acı gerçek o ki kuru kuruya “Tescil” yaşatmaya yetmiyor. Bir vesileyle birilerinin çıkıp o değeri “Yaşatarak koruması” gerekli ki “Tescil” işe yarasın.

Şimdilerde o tesisler Adananın göbeğinde, Sanayi Odasının bitişiğinde; yeni modern hastanelerin karşısında, Valiliğe bağırsan duyulacak mesafede bir mezbelelik halinde kaderini bekliyor.

ATO Üniversitesi desen, onlar da Devletin Şambayat civarından 150 dönüm “Arsa Tahsisini” ; Belediyenin o arsaya “Alt yapı” gerçekleştirilmesine muntazırlar, değil mi?

Parantez içinde olsa da ifade etmeye mecburuz: Acaba Büyükşehir Bütçesi o beklenen ek alt yapı yatırımı için uygun mu? Milli Emlak arsa verecek durumda mı? Ve en önemlisi elde alt yapısı tamam, şehir merkezinde bu tesisler varken o tercih doğru mu? Bu da işin bir yönü, değil mi?

Öte yandan önerdiğimiz uygulamaya örnek mi isterseniz?

İstanbul’da Tekelin Cibali’deki tarihi binalarından yükselen Kadir Has Üniversitesi; Sütlüce Mezbahasındaki Rahmi Koç Müzesi; Tarihi Feshane binasındaki şimdinin Kültür Merkezi. Hepsi işlevsiz kalıp kendi haline bırakılsa çürüyecek tarihi binaları yeniden hayata kavuşturmadılar mı?

Bu örnekler ve ifadeye çalıştığımız gerekçelerle geçen Aralık ayında gündeme getirdiğimiz konuyu Sayın Vali Atış, Sayın Büyük Başkan Durak ile ATO Başkanı Sayın Şaban Baş’a heyecanla paylaştılar.

Büyükşehir İmar Planını değiştirdi. Milli Mensucat’ın bulunduğu yer şimdi Üniversite alanıdır. (Sormalıyız: Seyhan Belediyesi 9 aydır neden –Büyükşehir’e paralel,  1/1000 uygulama planını yapmadı, Azim Öztürk bir açıklasa ya!)

ATO öncülüğündeki Vakıf da Üniversite için burasını Milli Emlak’ten resmen talep etti. Sayın Durak, Sayın Baş ve Sayın Atış’a Adanalı olarak şükranlarımızı belirtmek insani borcumuzdur.

Görülüyor ki konunun asli sorumluları görevlerini hakkıyla yaptılar.

Peki o halde nerede takıldı bu iş derseniz, maalesef Adana, Torosların ötesinde yine sonuç almakta zayıf kaldığından Maliye Bakanlığı bürokrasisine takıldı.

Milli Mensucat’ın sahibi olan Hazine (Milli Emlak) bürokratları karar verecek “Siyasi Otorite”ye : “Burada TESCİL var. Bu alanı ARSA olarak RANT için (yıkıp inşaat yapmak) isteyenlere satamayız” diyemediklerinden ATO’nun istediği “Uzun vadeli TAHSİS” yapılamadı.

Görülüyor ki ATO da DURAK da görevlerini yapmışlar; Şimdi sıra bütünüyle ortaklaşa ADANALILARDA, en başta AKP’li siyasi önderlerdedir. Bunları göreve çağıracaklar olarak biz Adanalılardadır.

Sonuç için yöntem de belli; Ankara’ya işi etraflıca anlatıp; Kültürel Mirasın satılmadan da ülkeye hizmetin mümkün olduğunu; Burayı mezbelelik halde bırakmaktansa ATO Üniversitesine tahsis etmenin uygun olduğunu izah ve ikna etmektedir…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>