YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Bir Sempozyum, Bir Kitap Tanıtımı ve 1915’e giden yolda 1909 Adana Olaylari – Bolum II
/**/ Yazar: YUKSEL OKTAY | Tarih: 29/09/2009 | Saat: 23:30

26-27 Haziran 2009’da, Türk Tarih Kurumu tarafından Ankara’da, 1909 Adana olaylarının ele alındığı 2 günlük bir sempozyum düzenlendi. 26 Haziran günü Ankara’da bir de kitap tanıtımı yapıldı, “Mavi Kitap” olarak bilinen “Osmanlı Imparatorluğunda Ermenilere Yönelik Muamele 1915 – 1916”nin Türkçe tercümesi.

Medyanın hemen hiç ilgi göstermediği ve katılımın düşük olduğu “1909 Adana Olayları Sempozyumu” Türk Tarih Kurumu’nun konferans salonunda yapıldı ve TTK Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci ve Kemal Çiçek'in açılış konuşmaları ardından, TTK Ermeni araştırmaları masası başı Kemal Çiçek ilk sunumu yaptı: "Adana Olayları Hakkında Bildiklerimiz/Bilmediklerimiz".

Dr. Çiçek, sempozyumun amacının gerçekte Nisan 1909'da neler yaşandığını anlamak olduğunu vurguladı. 1908’de Ikinci tamzimat ilan edilmis, Osmanlı devletinde yaşayan herkes bunu sevinçle karşılamış fakat bundan pay çıkarmak isteyenler de olmuş. 31 Mart Vakasının ardından patlayan olaylarda binlerce kişi hayatını kaybetmiş ve bütün bunlar çesitli yorumlara sebep olmuş (bazılarına göre 20,000 kişi hayatlarını kaybetmiş.)

Konuşmacılardan Yücel Güçlü ve Nevzat Artuç hemen hemen aynı meseleleri anlattı ve sempozyumda yedi bildiri sunuldu. ATASE temsilcisi sempozyuma katılamayan Albay Ahmet Tetik progamdaki bildirisini sunulmadı. Konuşmalarin özeti, Türk tezinin olayların “Iskender Efendi adındaki birisinin öldürülmesi ile başladığı ve genel bir Ermeni isyanı olmadığı şeklinde idi. Japon Profosor T. Sahara, Ermenilerin toprak mülkiyeti ve nufus yoğunlaştırma yolunda gayret gösterdiklerini anlattı.

Yitzchak Kerem “1909 Adana Olaylari ve Yahudiler” adı altında bildiri sundu ve Ermenilerin anti-semizimini Neo-Nazilerin eylemleri ile karşılaştırdı. Ermenistan’dan gelen Dr. G. Moumdjian, soykırım uzmanı olmadığını belirttikten sonra kısaca kendi görüşlerini aktardı. Yaşar Akbıyık, Adana olaylarının Haçin’e (Saimbeyli) de sıçramış olduğunu ve soykırımın olmadığını söyledi.

Hakan Yavuz, (Utah Universitesi öğretim üyesi) kapanış değerlendirmesinde Nurculardan bahsetti. Necla Günay, Dr. Moumdjian’nin dedesi Ohannes Mumciyan’in Adana olayları sırasında öldürülmüş olduğuna değindi fakat hiç kimse Tarsus Amerikan Koleji öğretmenlerinden kaza kurşunu ile öldürüldüğünden bahsetmedi (bazılarina göre okulla ilgili 8 kişinin ölmüş olduğu iddia ediliyor).

6-7 Kasım 2009 tarihinde Istanbul’da Milletlerarası bir akademik çalışma yapılacakmış. “Adana 1909: History, Memory and Identity from a Hundred Year Perspective” adındaki çalışma, Sabancı Universitesi, Boğaziçi Universitesi Tarih Bölümü, International Hrant Dink Foundation ve Gomidas Institute (London) tarafından düzenleniyor.

“Osmanlı Imparatorluğunda Ermenilere Yönelik Muamele 1915 – 1916” Kitap tanıtımı

Yukarıda adı geçen Gomidas Enstitüsü Başkanı Ara Sarafian Ingiliz Milletvekili ile beraber aynı gün Ingiliz tarihçisi Arnold Toynbee’nin James Bryce ile 1916’da yazmış olduğu Mavi Kitap'ın yeni Türkçe tercümesinin tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi ve Türk Forum üyesi Fatma Sarıkaya ve Avusturalya’dan gelmiş olan  Julia Gül Arslan da toplantıya katıldı.

Öğle vakti Demirtepe'deki Türk İnsan Hakları Derneği bürosunda yerimizi aldığımızda, Ingiltere'den gelen Gomidas Enstitüsü Başkanı Ara Sarafian ve Lord Aveburyiun basın toplantısına medyanın ilgisi yüksekti. “Mavi Kitap”” olarak bilinen “Osmanlı Imparatorluğunda Ermenilere Yönelik Muamele 1915 – 1916” adlı yayın, Türkiye Büyük Millet Meclisi parlamenterlerine dağıtılmak istenmiş ve son haberlere göre buna izin verilmemiş. Hatta Ingiliz parlementer ve Ara Sarafian, Meclise de gidip görüşme istemeleri de geri cevrilmiş...

Bu yazıma, Sempozyuma ve kitap tanıtımına katılan ve her iki toplantıda soru soran cesur bir kadını ve onun kitabını tanıtmak için başlamıştım. Kendi yazdığı kitabı sunan ve Ingiliz Lord’una, İngiltere'nin Azeri soykırımının farkında olup olmadığını soran bayan Gül Arslan hakkında. Önce  Fatma Sarıkaya sorular sordu ve Şükrü Aya'nın " Soykırım Tacirleri" adlı kitabını gösterip Ara Sarafian'a "okudunuz mu?" diye sordu.  Evet cevabı hakkında şüpheliyim.

Toplantılar sonrasında bayan Gül Arslan, Mart-Nisan 2009’da basılan "Johnny Türkler" ve İngilizce versiyonu "Johnny Turks - The Honourable Enemy" adlı kitaplarının kopyalarını verdi. Gelibolu kampanyası ve Ermeni meselesi üzerine kafa yoran herkes inanır ki eğer İngiltere komutasındaki müttefik güçler Çanakkale'yi geçmeyi başarıp İstanbul'a gelebilseydi, Ermeniler; Rus, İngiliz ve Fransızların desteği ve ABD Türkiye Büyükelçisi Henry Morgenthau'nun tavsiyelerini takiple, Türkleri Anadolu'dan kovmaya çalışacak ve önceden başlattıkları kıyıma devam edeceklerdi. Bu sebeple Gelibolu kampanyası çok önemlidir ve Türkler ve Ermeniler için trajik 1915 olaylarının bir parçası olarak ele alınmalıdır...

"Johnny Turks" kitabı Anzakların kendi dilleriyle kaleme aldığı Gelibolu savaş hatırasıdır. Siperlerdeki Türkler, Avustralyalılar ve Yeni Zelandalılarda gelişen sefalet içindeki mizah ve arkadaşlığı ve "Johnny Türk"ün cesaretini anlatır. Kitap Gelibolu savaşında bir veteriner olan Gül Arslan'ın annesinin amcası Süleyman Şahinbaş'la yan yana savaşıp ölen isimsiz kahramanlara ve Avusturalyalılarla Türk-Avusturalyalılara adanmış. Gül Arslan tarafından 30/08/2008 de yazılan "Benim Adım Johnny Türk" adlı şiir de kitaba eklenmiş. Kitap ayrıca Atatürk'ün meşhur Nutkunu da içeriyor ki tarihte çarpıştığı düşmana böyle seslenebilen tek komutandır.

"Kanını döken ve hayatlarını kaybeden bu kahramanlar artık dost bir ülke toprağındalar. Bu sebeple huzur içinde yatsınlar. Ülkemizde yan yana gömülü Mehmetçik ve Johnny arasında bizim için hiçbir fark yoktur. Uzak ülkelerden evlatlarını gönderen anneler, gözyaşlarınızı silin, oğullarınız sinemizde huzur içinde yatmakta. Hayatlarını topraklarımızda kaybetmekle artık bizim de evlatlarımız olmuşlardır."

M. Kemal Atatürk

Adana Olayları hakkında Türkiye’de ve Türkiye dışında diğer konferanslar düzenlenmiş ve çok yazı yazılmış. Maalesef bunları medyada okumak pek mümkün olmuyor, çünkü çok az yazan var. Meraklılar, Sepozyuma katılan NTV Tarih dergisi yazarı Derya Tulga’nın  Ağustos 2009 tarihli 7nci sayısında güzel bir özetini okuyabilirler.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>