YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİR AVAAZ BİLE OLAMIYORSUNUZ!..
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 07/06/2017 | Saat: 09:30

Ülkemizdeki muhalefet gerçekten demokrasiye inanıyor mu merak ediyorum. Mecliste kabul edilen yasaların bütün günahı AKP'de çünkü onlar çoğunluğa hakimler.

Eğer muhalefet yapmak parmak saymak kadar basit olsaydı mesele yoktu. AMA DEĞİL...

O nedenle de muhalefet yapmıyorlar (YAPAMIYORLAR DEĞİL!) diyorum.

Yok mudur bir hukukçu aralarında!

Bildikleri, tanıdıkları avukatlar yok mudur çevrelerinde!

Madem ki, demokrasi istiyoruz ve madem ki demokrasi halkın egemenliğidir; vatandaş olarak bana hakkımı kullanma yolunu bul...

Ben ne yapabilirim ki diyorsan o koltukta bir saniye bile fazla oturma, hemen kalk git!

Lider olmak zorlukları aşmayı gerektirir, çözümsüzü çözebilmeyi gerektirir.

Bu güne kadar, ne yaptınız neleri başardınız? Gerçekten AKP'ye karşı mısınız yoksa onu iktidarda tutmaya mı çalışıyorsunuz?

Tüm dünyada faaliyet gösteren avaaz.org, change.org,... gibi yapılar var. Sabah iklim değişikliği ile ilgili duyurusu gelince sizler adına üzüldüm. Yazıklar olsun ülkemizin muhalefetine bir AVAAZ.ORG bile olamıyorlar.

Meclis'te verdiğiniz önergelerle övünürdünüz. Referandum mitinglerinde en yetkili ağızlar söyledi: "Yok artık öyle önerge filan vermek. Kapandı o dönem."

Hal böyle iken Meclis'te sizler ne yapacaksınız? Zaten dışarıda yaptığınız bir şey yok, içeride de iş kalmayınca... Bari bir sertifikalı kurslar filan düzenleseler sizler için. Veya Meclis bünyesinde ustalık kursları, lisans, lisansüstü eğitimler olsa sizlere özel, yani en kısa sürede diploma garantili.

Son sözüm: Gidin arkadaşlar gidin, kaybolun. Kemal Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli etrafınızdaki yalakaları da toplayın gidin.

Lütfen...

******

SADECE BİR ÖRNEK! AVAAZ DİYOR Kİ...

Sevgili arkadaşlar,

Trump’ın gezegenimizi mahvetmesini bir toplu dava önleyebilir. Bomba haberse şu: bu davayı 21 genç insan açtı!

Evet, doğru duydunuz! ABD’de, yıllardır davanın reddi talebiyle mahkemeye yapılan başvuruların ardından mahkeme nihayet Birleşik Devletler hükümetine dava açan bu 21 genç insanın, sağlıklı bir iklime sahip olmalarının anayasal hakları olduğuna hükmetti. Şimdi, Başkana karşı açtıkları dava bir Federal mahkemede görülecek!

Davayı kazanmaları halinde, Trump fosil yakıt endüstrisini dizginlemek zorunda kalacak. Bu dava her şeyi değiştirebilir!

Yalnız, bu çocuklar ABD’nin farklı kasabalarından geliyor. Küçük ama muhteşem bir avukat grupları olsa da, Trump’ın ve petrol sektörünün hamlelerine aynı güçte karşılık verebilecek fona sahip değiller. O yüzden bize yardım çağrısında bulundular.

Topluluğumuz bu çocuklara destek olmak için mahkeme başlamadan önce gereken miktarı toplayabilecek ve ardından da bu mücadeleyi diğer mahkemelere ve diğer ülkelere taşıyacak benzersiz bir güce sahip. Bu cesur çocuklar ve davaları, Trump’ın gezegenimize karşı açtığı savaşı durdurabilmek için elimizdeki en son ve en iyi fırsat olabilir. Hemen küçük bir miktar katkıda bulun; böylece onları destekleyebilir ve daha güvenli bir gelecek için mücadele edebiliriz.

Trump Paris Küresel İklim Anlaşmasından çekildiğini ilan etti. O ve fosil yakıtçı dostları iklim eylemliliğini engellemek için ellerinden geleni artlarına koymuyorlarsa da yargıçları satın alamazlar. Trump’ın seyahat yasakları Amerikalı yargıçlar tarafından önlenebilmişti. Mahkemeler şimdi de iklim konusunda zorlayabilirler.

Hukuk davalarının etkili olduğunu biliyoruz. İki yıl önce, Hollanda vatandaşları bilimsel verilere dayanarak karbon kirliliğini azaltması talebiyle hükümeti mahkemeye verdi ve tarihin en büyük iklim davasını kazandılar. En güzeli de mahkeme kararlarının kelebek etkisi yaratması -- bir dava emsal oluşturabilir ve yalnızca Trump’ı alt etmekle kalmaz, tüm hükümetleri laf değil iş üretmeye ve bunu hızla yapmaya zorlayabiliriz.

Amerika’daki Juliana ve diğerleri v. Amerika Birleşik Devletleri, yaşları 9 ila 21 arasında değişen çocuk ve gençlerle Our Children’s Trust’ın (Çocuklarımız Vakfı) güçlü avukatları tarafından açılmıştı. Oluşturulacak fon en iyi hukukçuların davayı oluşturmalarına destek olmak, delil toplamak, bu yeryüzü kahramanlarını tüm dünyaya tanıtmak, dünyanın dört bir yanında, iklim mücadelesini önleyenlere meydan okuyan hukuk davalarını desteklemek ve hatta bu 21 gencin ve ailelerinin mahkemede boy gösterebilmeleri için yapılacak masrafları karşılamak için kullanılacak.

Bunu en iyi biz hayata geçirebiliriz. Halkların İklim Yürüyüşü’yle rüzgarın yönünü değiştirdik ve %100 temiz bir geleceğe giden yol haritasını önümüze koyan Paris iklim anlaşması için mücadele ettik. Şimdi bir kez daha, bu kez tüm insanların geleceğini korumak adına Davut’un Golyat’la kavgasına destek olmak için harekete geçelim.

Umut ve kararlılıkla,
Alice, Danny, Nick, Camille, Spyro ve tüm Avaaz ekibi

Daha fazla bilgi:

Artık çocukların iklim değişikliği konusunda hükümete dava açma hakkı var (Popular Science Türkiye)
https://popsci.com.tr/artik-cocuklarin-iklim-degisikligi-konusunda-hukumete-dava-acma-hakki-var/

İngilizce kaynaklar:

Şimdilik Tek Umudumuz İklim Değişikliği Yüzünden Hükümete Dava Açan Çocuklar (Slate)
http://www.slate.com/articles/health_and_science/science/2016/11/the_kids_lawsuit_over_climate_change_is_our_best_hope_now.html/

Obama’dan sonra Trump da Çocukların Küresel Isınma Yüzünden Açtığı Davaya Maruz Kalabilir (Bloomberg)
http://www.bloomberg.com/politics/articles/2016-11-11/after-obama-trump-may-face-children-suing-over-global-warming

İklimle İlgili Çığır Açıcı ABD Federal Mahkeme Davası (Our Children’s Trust)
https://www.ourchildrenstrust.org/us/federal-lawsuit/

 Avaaz.org dünya halklarının görüş ve değerlerinin karar verme süreçlerini biçimlendirmesini sağlamak için çalışan, 44 milyon kişilik küresel bir kampanya ağıdır. (Avaaz birçok dilde “ses” veya “şarkı” anlamına gelir.) Avaaz üyeleri dünyanın her yerinde yaşamaktadır: ekibimiz 6 kıtada, 18 ülkede, 17 dilde çalışmaktadır. Avaaz'ın en büyük kampanyalarından bazılarına buradan ulaşabilirsiniz ve bizi Facebook veya Twitter'dan takip edebilirsiniz.

2010-07-10 tarihinde hamitserbest@gmail.com adresini kullanarak "Stop Stoning!" kampanyasına imza verdiğinde Avaaz hareketine üye oldun ve bu e-posta mesajlarını almaya başladın.
Avaaz'ın gönderdiği mesajların posta kutusuna ulaştığından emin olmak için lütfen avaaz@avaaz.org'u adres defterine ekle. E-posta adresini, dil ayarlarını ya da diğer kişisel bilgilerini değiştirmek istersen bizimle irtibata geç veya üyelikten ayrılmak için buraya git.

Avaaz’a ulaşmak istiyorsanız lütfen bu mesajı yanıtlamayın. Onun yerine www.avaaz.org/tr/contact sayfasındaki formu doldurun. Bize +1-888-922-8229 (ABD) numaralı telefondan da ulaşabilirsiniz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>