YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NİN ANATOMİSİ VE FİZYOLOJİSİ...
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 08/05/2017 | Saat: 01:02

Tıp terimi olan anatomi ve fizyoloji kelimeleri vücudun yapısının ve işleyişinin temelini oluşturan organları, oluşumları, işlevlerini açıklar. CHP’ye de bu açıdan bakmak istiyorum. CHP derken bizlerin anladığı ile gerçek CHP’nin ne kadar uyuştuğunu merak ediyorum.

CHP’nin resmi web sayfasının en sağlıklı kaynak olduğu düşüncesiyle önce oraya baktım. Tarihçe kısmını okudum, hepimizin bildiği gibi Mustafa Kemal Atatürk ile başlıyor ama tarihçe “Cumhurbaşkanlığı Krizi ve 22 Temmuz 2007 Seçimleri” başlıklı paragraf ile bitiyor. O yıllarda yaşanan Cumhurbaşkanlığı tartışmaları ve bu nedenle erken seçime gidilmesi konularından sonra tarih yok...

Tarihçenin sonunda vurgulanan bence en önemli konu şu;

Geçmişte olduğu gibi;

“günümüzde de Türkiye’nin en önemli sosyal demokrat kitle partisi olduğu” ve

“bugün de laik, demokratik ve modern Türkiye’nin sarsılmaz destekleyicisi ve koruyucusu niteliğini kararlılıkla sürdürdüğü”.

Sormak istiyorum; madem ki; laik, demokratik Türkiye’nin koruyuculuğunu kararlılıkla sürdürüyorsunuz ülkemiz içinde bulunduğu duruma nasıl geldi? En önemli sosyal demokrat kitle partisi iseniz tek yapabildiğiniz oy oranınızı aynı düzeyde tutmaya çalışmaktan mı ibaret?

Türkiye’yi kökten değiştirmenin önünü açacak bir referandum yaşadık. Öncelikle böyle bir kararın OHAL altında yapılmasının yanlışlığına karşı çıkılmalıydı, yapılmadı. YSK’nın aldığı kararın kanunsuz olduğu açık, buna rağmen gerekli tavır gösterilmedi. Sandık kurullarında görevli CHP’lilere bir şey sorulmadı, parti olarak hiç değilse onların ifadeleri kayıt altına alınabilirdi. Hiç bir şey yapılmadı ve öyle görünüyor ki yapılmayacak, hiç bir şey olmamış gibi yaşam devam edecek. Referandum sonrası bir törende Yıldırım ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu’nun yüzünden neşe fışkıran muhabbetini görünce bu kadarı da olamaz dedim. Bu kısacık zaman içinde bunun gibi daha bir çok örnek var.

Nihayet parti yetkilileri konuşmaya başladılar. Muharrem İnce dedi ki, "Yakışanı genel başkanın olağanüstü kurultayı toplamasıdır".

Deniz Baykal ise, “Eğer Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanı olarak adaylığını koymuyorsa koltuktan insin, kurultay toplansın yeni bir genel başkan seçilsin ve yola devam etsin” açıklamasını yaptı.

Fikri Sağlar da doğrudan, “Bu kadro değişmelidir. Karar verebilecek heyecanlı, iddialı, iktidar yapacağım diyecek insanlar iş başına gelmeli.” dedi

“Kısır çekişmeler yapanın partide yeri yoktur." diyen Kılıçdaroğlu, "Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun" cevabını verdi.

Fikri Sağlar’ın ihraç istemiyle Parti Meclisine iletilmesi için Merkez Yönetim Kurulu’nun karar almasının ardından Selin Sayek Böke istifa etti. CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevlerinden istifa eden Böke; "Mevcut yönetimin parçası olamam. 16 Nisan sonrası gerekli adımlar atılmadı" dedi.

Fikri Sağlar da Deniz Baykal da aynı şeyleri söylemişti. Peki, Böke’nin uyarısı anlaşıldı mı? Bence anlaşılmadı, çünkü anlamak istemiyorlar. Böke'nin partideki görevlerinden istifa etmesi üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger buyuruyor ki; “İstifanın nedeni parti içi iktidar savaşıdır."

Bir siyasi partinin Merkez Yönetim Kurulu onun beynidir, her şeyin en doğrusunu bilmek zorundadır. Peki CHP’nin beyni kimlerden oluşuyor diye merak ediyorsanız aşağıda hepsinin CHP web sayfasında bulunan özgeçmişlerini veriyorum. Bu bilgilerden CHP Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin parti ve siyaset kıdemlerini çıkardım. Kıdem önemli midir derseniz tabii ki, hele siyaset dünyasında. Bu dünyada bilinmesi gerekenler insana ne genleriyle gelir ne de kitap okuyarak öğrenilir, birebir yaşamak gerekir.Genel Sekreter Oktay Sındır ise 2007 yılında partiye üye olmuş, kurultay delegeliği yapmış ve 2009 – 2014 arasında İzmir Bornova Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş. 2015 yılında da milletvekili olmuş. Ardından da CHP’nin Genel Sekreteri olarak seçilmiş.

Bu kişilerin her biri kendi mesleki yaşamlarında çok başarılı ve saygın kişiler olabilirler ama bu deneyimle Başkana hiç bir faydaları olmaz.

Bir de Gürsel Tekin faktörü var CHP’de, Kılıçdaroğlu’nun koruyucusu mu rakibi mi belli olmayan bir kişi. Siyasete CHP gençlik örgütünde 1980 öncesi başlamış. 1984’ten itibaren SODEP, SHP ve sonra tekrar CHP üyesi olarak siyaset yapmış. 2007’de İstanbul İl başkan yardımcısı iken başkanın istifası üzerine başkan olarak atanmış. 2009 yerel seçimlerinde İstanbul adayı olan Kılıçdaroğlu ile çalışmış. 2010 yılında MYK üyesi olmuş, ardından Kılıçdaroğlu tarafından genel sekreter olarak atanmış. 2011 yılında milletvekili olmuş. TBMM kayıtlarında Tekin’in 24. Dönemde milletvekili seçildiği yazıyor ama kendisi özgeçmişinde 23. Dönemden bu yana İstanbul milletvekili olduğunu yazmış. Belki bir yazım hatası vardır, düzeltmesi için duyurmuş olayım.

Siyasi deneyimleri bu kadar az olan kişilerin başkana bir yararı olmaz diyorum ama başkan gerçekten böyle bir katkı bekliyor mu emin değilim. Başkan seçildiğinde etrafında muhteşem bir birliktelik oluşmuştu, küskünler geri dönmüştü. Hatta Rahşan Ecevit dahi kurultaya katılarak Kemal Kılıçdaroğlu’na destek olmuştur. O günden bu yana Kılıçdaroğlu’nun yanına aldığı herkes uzaklaşmıştır. Fikri Sağlar’ın “tek adam” tanımlamasına kızan Kılıçdaroğlu bunun çok daha fazlasını hak etmiştir.

Yazının sonunda CHP Parti Meclisi’nin Fikri Sağlar’ı Yüksek Disiplin Kuruluna sevk kararı çıktığını okudum. Bu kişiler Fikri Sağlar gibi deneyimli bir siyasetçiyi yargılayacak yetkinlikte değiller. 1983 yılından bu yana, 17, 18, 19, 20, 25 ve 26. Dönemlerde milletvekili seçilmiş; 40, 50 ve 52. Hükümetlerde bakanlık yapmış bir kişiyi partiden ihraç etmeye çalışıyorlar.

Bir katkı da ekşi sözlükten aktarayım, CHP yönetiminin en kıdemlilerinden Tekin Bingöl hakkında. Referandumun ertesi gün 17.04.2017 23:54 “tatli limoncu” takma adı ile bir kişi şunları yazmış:

“Referandumun sonuçlanmasından sonra "kazanan tek lider kılıçdaroğlu" tweet'i attı.

Kemal kılıçdaroğlu gerçek bir lider olma şansını dün gece itibarıyla kendisi yok etti. Arkanda kişisel siyasi tarihinin en güçlü desteği var, tam 23 milyon 777 bin kişiyi temsil ediyorsun ve sen çıkıp silik bir açıklamayla geceyi tamamlıyorsun, sonra da çıkıp tek kelime etmiyorsun koca gün boyu.

YSK alenen meclisin yasama işlevini gasp ediyor, insanlar bireysel olarak YSK'nın kapısına dayanıyor, partisiz Ümit Özdağ yanında iki arkadaşıyla gelip YSK protestosuna liderlik yapıyor, YSK binasının önünde "yasadışı kararları tanımıyoruz" diye haykırıyor gecenin bir'lerine kadar. Ama koskoca CHP'nin başkanı masaya yumruğunu vurup oyların peşine düşmüyor. YSK önünde önce senin olman gerekirdi Sayın Kılıçdaroğlu.

Gelelim Tekin Bingöl'e... Örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak Kılıçdaroğlu'nu öven tweet'ler atacağına örgütüne sahip çık. Mühürsüz oyları kullandıranlar arasında CHP’li sandık kurulu üyeleri de var. Usulsüzlüklere dur diyeceğin yerde, bunları tutanak altına alacağın yerde örgütün seyretmiş, hatta usulsüzlüğe iştirak etmiş. Şu anda kaç oy mühürsüz kullanıldı onu bile bilmiyoruz, çünkü tutanak tutulmamış, sandık başında itiraz edilmemiş.”

Sonuç olarak, tüm CHP'lilere sesleniyorum, yöneticisine, üyesine; yazık ediyorsunuz bu memlekete...

********

Başkan, Genel Sekreter ve Başkan Yardımcılarının CHP resmi web sayfasından alınan özgeçmişleri aşağıda sunulmuştur.

KEMAL KILIÇDAROĞLU - BAŞKAN

Kemal Kılıçdaroğlu, 1948 yılında Tunceli’nin Nazımiye ilçesinde doğdu, ilk ve ortaöğrenimini Erciş, Tunceli, Genç, Elazığ gibi Anadolu’nun çeşitli yerlerinde yaptı. Yükseköğrenimini yapmak için girdiği Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden (Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) 1971'de mezun oldu. Lisans öğrenimini tamamladığı 1971 yılında, girdiği hesap uzman yardımcılığı sınavının ardından Maliye Bakanlığı’nda göreve başladı. Daha sonra hesap uzmanı olan Kılıçdaroğlu, bir yıl Fransa’da kaldı. Hesap uzmanlığını 1983'e kadar sürdürdü ve aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü’ne atandı. Burada önce daire başkanı olarak görev aldı, daha sonra aynı kurumun genel müdür yardımcılığını yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu 1991 yılında Bağ-Kur’a atandı. Burada genel müdürlük yapan Kılıçdaroğlu, 1992 yılında da Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne geçti. Daha sonra kısa bir süre Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. 1994 yılında Ekonomik Trend dergisi tarafından “Yılın Bürokratı” seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1999'un Ocak ayında kendi isteğiyle Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden emekli oldu. Sekizinci Beş Yıllık Kalkınma Planı çalışmalarında Kayıtdışı Ekonomi Özel İhtisas Komisyonu’na başkanlık eden Kılıçdaroğlu, Hacettepe Üniversitesi’nde de bir süre ders verdi. Daha sonra Türkiye İş Bankası’nda yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. dönem için yapılan 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri’yle Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili olarak Meclis’e girdi. CHP Merkez Yönetim Kurulu’nda görev alan Kemal Kılıçdaroğlu 22 Temmuz 2007 Milletvekili Genel Seçimleri’nde de İstanbul’dan 23. dönem milletvekili seçildi ve Genel Başkanlığa adaylığını açıklayıncaya kadar CHP Grup Başkanvekilliği görevinde bulundu. 22 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan Kurultayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçildi.

KAMİL OKYAY SINDIR – GENEL SEKRETER

1962 yılında Bornova/İzmir’de doğan Sındır;

• 1980 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur.

• 1984 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümünde Lisans,

• 1988 yılında Yüksek Lisans,

• 1989-1993 yıllarında Açlıkla Mücadele bursu ile İngiltere, Cranfield Üniversitesi’nde 4 yıl süreyle doktora çalışmasını tamamlamış,

• 1997 yılında Üniversite Doçenti ve

• 2004 yılında Profesör ünvanına hak kazanmıştır.

• 1996 – 2008 yılları arasında TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetiminde bulunmuş ve Başkanlık görevini sürdürmüş ayrıca 2005 – 2007 yılları arasında TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Sekreterliğini ve Akademik Meslek Odaları Platformu Sözcülüğünü yürütmüş ve kimi zaman Emek Platformu (DİSK-KESK-TMMOB) adına sözcülük görevi yapmıştır.

• Ayrıca, Ege Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. EFITA (European Federation of Information Technology in Agriculture) Avrupa Tarımsal Bilişim Teknolojileri Federasyonu üyesi ve Türkiye Temsilciliği yapmıştır.

• İzmir İnsan Hakları İl Kurulu’nda 4 yıl aktif görev almıştır.

• Güneydoğu Avrupa Ziraat Mühendisleri Birliği’nin 2007-2010 Dönem Başkanı ve Kurucu Koordinatörlüğü,

• Dünya Ziraat Mühendisleri Birliği (CIGR) delegeliği, CIGR Kırsal Kalkınma ve Kültürel Mirasın Korunması Çalışma Grubu Başkanlığı görevlerinde de bulunmuştur.

• Almanya, Bonn’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) Parlementer Forumu Yönlendirme Komitesi Toplantısına TBMM CHP Grubu adına katılım sağlamıştır.

• 2008 – 2010 yılları arasında Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ve ayrıca,

• EXPO2015 Danışma Kurulu ve Ege-Koop Danışma Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur.

• DPT VII ve VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planları, Tarım Alet ve Makinaları ve Rekabet Edebilirlik Özel İhtisas Komisyonu Raportörlükleri, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Denetleme Kurulu Üyeliği ve Tarımsal Bilişim Çalışma Grubu Başkanlığı da diğer görevleri arasında yer almaktadır.

• Ege Üniversitesi Halkın Üniversitesi Programı kapsamında “Bornova’nın Öncelikli Destek Gerektiren Bölgelerinin Belirlenmesi” Çalışma Grubu Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce sürdürülen Urla-Çeşme-Karaburun Yarımadası Fikir Yarışması Danışman Jüri Üyeliği görevlerini de yerine getirmiştir. Ayrıca, 10 yıl süre ile BALEV – Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve Vakıf Genel Sekreterliği görevlerini sürdürmüştür.

• Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) üyesidir.

• 2007 Yılında üyesi olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nden aynı yıl Milletvekili Aday Adayı olmuş ve akabinde akademik görevine geri dönmüştür.

• Cumhuriyet Halk Partisi 33. ve 34. Olağan, 15., 16. ve 17. Olağanüstü Kurultay Delegeliği görevlerinde bulunmuş ve halen Kurultay Delegesidir.

• Sındır, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde Bornova Belediye Başkanı olarak seçilmiş ve 30 Mart 2014 tarihine kadar bu görevi sürdürmüştür.

• 29 Mart 2015 tarihinde yapılan Milletvekili Adaylık Önseçimi sonucu adaylık hakkı kazanan Sındır, 07 Haziran 2015 Genel Seçimleri sonucunda CHP İzmir Milletvekili olarak TBMM 25. Döneminde görev yapmıştır.

• 01 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde CHP İzmir Milletvekili olarak yeniden seçilmiş ve halen TBMM 26. Dönem Milletvekili olarak görev yapmaktadır.

• TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi ve Komisyonda CHP Grup sözcüsüdür.

Belediye Başkanlığı görevi süresince de;

• Avrupa Enerji Kentleri (Energy Cities) Başkan Yardımcısı,

• CEMR - Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi Siyasi Komite Üyesi,

• Covenant of Mayors (Belediye Başkanları Sözleşmesi) İmzacısı,

• Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İmzacısı,

• Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Avrupa Sözleşmesi İmzacısı,

• Rio+20 Dünya Sürdürülebilir Çevre Zirvesi katılımcısı ve konuşmacısı,

• Ulusal Fotovoltaik Güç Sistemleri Platformu Üyeliği gerçekleştirmiştir.

SINDIR’ın 6’sı kitap, 1’i Uluslararası Kitap Bölümü olmak üzere çoğunluğu uluslararası nitelikli 130’un üzerinde bilimsel eseri ve ayrıca, çeşitli gazete, dergi ve sanal yayın organlarında köşe yazıları, makaleleri bulunmakta olup dünyada 30'dan fazla ülkede akademik ve bilimsel çalışmalara ve toplantılara katılmıştır. Sındır’ın, akademik uzmanlık konuları ve ilgi alanları arasında şu konular yer almaktadır;

• Tarım ve Tarım Politikaları, • Küreselleşme ve Özelleştirme Politikaları • Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Teknolojileri • Küresel Isınma ve İklim Değişikliği, • Enerji Dönüşümü, Verimliliği ve Tasarrufu, • Gıda Güvenliği ve Güvencesi, • Çevre ve Kültür, • Kırsal Kalkınma, • Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri • Hassas Uygulamalı Tarım, • Yoksulluk, Kırsal Yoksulluk ve İstihdam • Belediyecilik ve Çevre, • Kentsel Gelişim, • İzmir’in Kültürel Mirası, • Uydu Teknolojileri, Coğrafik Bilgi Sistemi ve Uzaktan Algılama • İşletmecilik ve Planlama, • Yöneylem Araştırması, CPM/PERT

Sındır, çok iyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve Fransızca bilmektedir. Sındır, evli olup bir kızı (21) ve bir oğlu (15) vardır. 22.01.2016

BAŞKAN YARDIMCILARI

ÇETİN OSMAN BUDAK

29.06.1960’ta Antalya’da doğdu. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Ayten’dir.

Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümü’nde (Muğla) tamamladı.

Antalya’da 1990 yılında Budak Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve 1995 yılında da Odak Kırtasiye Ltd. Şti.’ni kurdu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) 2003 yılında Yönetim Kurulu üyeliğine, 2005 yılında Başkan Yardımcılığı’na seçildi.  2008 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Yönetim Kurulu Başkanı oldu.  2009 yılında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı oldu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 2013 yılında ikinci defa ATSO Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı yıl TOBB seçimlerinde TOBB Başkan Yardımcısı oldu.

Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme A.Ş. Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı,  Antalya Kongre Bürosu Yönetim Kurulu Başkanlığı, TOBB Fuarlar Komitesi Başkanlığı ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Mütevelli Heyet Üyeliği, EXPO 2016 Antalya, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA),  Antalya Serbest Bölge A.Ş (ASBAŞ),  Antalya Altyapı Danışmanlık A.Ş (ALDAŞ), Zeytinpark   A.Ş. yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Onur Üyesi’dir.

25 ve 26’ncı Dönem Antalya Milletvekili seçildi.

CHP 35’inci Olağan Kurultayı’nda CHP Parti Meclisi Üyesi seçildi.

24 Ocak 2016 tarihinde İşveren Sendikaları ve Meslek Birliklerinden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Orta düzeyde İngilizce bilen Budak, evli ve iki çocuk babasıdır.

10 Şubat 2015’de bulunduğum tüm görevlerden istifa ederek siyasete adım attım. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine 25’inci dönem CHP Antalya Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundum.

AHMET HALUK KOÇ

Haluk Koç, 3 Ekim 1954’te İstanbul’da doğdu. Babasının adı Salih Zeki, annesinin adı Nezahat’tır. Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; Galatasaray Lisesi’nden 1973 yılında mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. İç Hastalıkları Uzmanlığını ve Hematoloji Yan Dal Uzmanlığını, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ile Hematoloji Bilim Dalı’nda tamamladı. 1990’da Doçent, 1996’da Profesör oldu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hematoloji Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Türk Hematoloji Derneği Genel Sekreterliği ve Kemik İliği Transplantasyonu Alt Grup Başkanlığı görevlerini yürüttü. Avrupa Kan ve Kemik İliği Transplantasyonu Kongre Başkanlığı yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında, 200’ün üzerinde makalesi yayınlandı. 2000-2002 yıllarında CHP Parti Meclisi ve MYK üyelikleri ile Kasım 2002’ye kadar CHP Sağlık Komisyonu Koordinatörlüğü yaptı. 22. , 23. ve 24. Dönem Samsun Milletvekili, 25. ve 26. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. 22’nci Dönemde TBMM AB Uyum Komisyonu ve TBMM Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi, 2002 - 2007 yılları arasında CHP Grup Başkanvekili görevlerinde bulundu. 23. 24.25.26.’ıncı Dönemde TBMM Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi; Temmuz 2012 – Ocak 2016 yılları arasında Parti Sözcülüğü görevini üstlenen KOÇ, halen CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yapmaktadır. Fransızca ve İngilizce bilen Koç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

TEKİN BİNGÖL

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Bitlis Köy Hizmetlerinde kurum hekimliği ve serbest hekimlik yaptı. Özel Sektörde şirket yöneticiliği görevi üstlendi.

Siyasi Parti üyeliği 1984 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’ye Üyeliği ile başladı. SHP-CHP birleşmesiyle birlikte CHP’de devam etti. 2005 yılında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi. Partinin 31. ve 2010 yılında yapılan 32. Olağan Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçilerek Genel Sekreter Yardımcılığı görevi üstlendi. 23. Dönemde Ankara Milletvekilli seçilerek, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyeliği yaptı. 34. Olağan Kurultayda yeniden Parti Meclisine seçildi. 30 Mart Yerel Yönetim Seçimlerinden sonra yapılan MYK değişikliğinin ardından Parti Örgütünden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı Görevine getirildi. 25. ve 26. Dönemde yeniden Ankara Milletvekili seçildi. 18. Olağanüstü Kurultayda ve 35. Olağan Kurultayda Parti Meclisine seçilen Tekin Bingöl, Parti Örgütü, Örgüt Yönetimleri ve Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini halen sürdürmektedir. 

İngilizce bilen Bingöl evli ve 3 çocuk babasıdır.

BÜLENT TEZCAN

18 Mayıs 1965’te köy enstitüsü mezunu öğretmen baba ile ev hanımı bir annenin oğlu olarak Samsun Havza’da doğdu. Babasının adı Ferhat, annesinin adı Hanım’dır. İlk, orta ve lise öğrenimini Havza’da tamamladı. Öğrencilik yıllarından itibaren politikayla ilgilenmeye başladı.

1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. Öğrenci dernekleri ve gençlik hareketi içinde mücadeleye devam etti. 1989 yılında Fakülteden mezun olup Ankara Barosunda avukatlık stajına başladı. 1990 yılında Aydın ili Kuşadası ilçesine yerleşti. Avukatlık stajını Aydın Barosunda tamamlayıp Kuşadası’nda serbest avukatlığa başladı.

1990 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti Kuşadası ilçe örgütüne kayıt oldu. Birleşme sürecine kadar SHP ilçe yönetim kurullarında görev aldı. 1995 yılında CHP SHP birleşme sürecinde ve birleşmeden sonra da yönetim kurullarında görev yaptı. 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde Belediye Meclis üyesi adayı oldu. 1999 yılında Kuşadası İlçe Başkanlığına getirildi ve 2002 yılına kadar 3 yıl bu görevi sürdürdü. 2002 genel seçimlerinde Aydın milletvekili adayı olup ilçe başkanlığından ayrıldı. 2003 yılında Aydın il başkanlığına seçilen Tezcan 2007 yılına kadar 4 yıl il başkanlığı yaptı. 2007 yılında tekrar milletvekili adayı olması nedeniyle il başkanlığından ayrıldı. Milletvekili seçilemeyen Tezcan 2011 yılına kadar sade bir üye olarak parti çalışmalarına devam etti. 2011 seçimlerinde Aydın milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.

Bu süre içinde siyasi çalışmalarının yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütünde üye ve yönetici konumlarında çalıştı.

1996 – 2003 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulunda öğretim görevlisi olarak Temel Hukuk ve Turizm Hukuku dersleri verdi. Bu dönemde hazırladığı Turizm Hukuku kitabı 2002 yılında Yetkin Yayınlarından yayınlandı. 2008 – 2010 yılları arasında aynı üniversitenin Aydın Meslek Yüksek Okulunda öğretim görevlisi olarak Temel Hukuk, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Basın Hukuku dersleri verdi.

2011 yılında 24. Dönem parlamentosuna Aydın Milletvekili seçilen Tezcan, 7 Haziran 2015 seçimlerinde 25. Dönem, 1 Kasımda 2015 seçimlerinde de 26. Dönem milletvekili seçildi. Halen Aydın milletvekili olarak görev yapmaktadır.

2012 yılı 34. Olağan Kurultayında Parti Meclisine seçilen Tezcan o tarihten bu yana Merkez Yönetim Kurulunda Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Tezcan evli ve 2 çocuk babasıdır.

ZEYNEP ALTIOK

1968 yılında Ankara’da doğdu. İÜ Sosyal Antropoloji Bölümü’nü bitirdi. İletişimciliği meslek olarak seçti. 19 yıl çokuluslu reklam ajanslarında müşteri ilişkileri koordinatörlüğü, grup yöneticiliği yaptı. Kariyerini profesyonel iletişim danışmanı olarak sürdürdü.

İnsan hakları alanında yürüttüğü çalışmaların yanı sıra CHP Kültür Sanat Platformu kurucu üyesi olarak ülkemizde kültür ve sanat politikalarının belirlenmesi ve sanat dünyasının sorunlarının çözümü için sanatçılarla ve onların örgütleriyle iletişim ve dayanışma içerisinde çalışmalar yürütmektedir.

1993 yılında bir ortaçağ karanlığında babası Metin Altıok’u yitirdikten sonra, bu acının ardından şairi ve Sivas utancını unutturmamak için hazırladığı “Gölgesi Yıldız Dolu” Armağan Kitap ve “Metin Altıok’tan Zeynep'e Mektuplar” adlı derlemelerinin yanı sıra  “Yıldız İzi” ve “Acısı Bende Kalsın” adlı iki deneme kitabı vardır.  

Toplumsal Bellek Platformu, Birleşik Haziran Hareketi, Barış İçin Kadın Girişimi, ÇYDD, PEN Yazarlar Derneği ve SODEV üyesi; Kadın Eserleri Kütüphanesi, Bilgi Merkezi Vakfı, Nazım Hikmet Vakfı ile Ülke Politikaları Vakfı yönetim kurulu üyesidir.

2012’de CHP İstanbul İl Başkan Yardımcılığına, 2014’te CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan genel seçimlerde CHP İzmir Milletvekili olarak parlamentoya giren Altıok çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesidir. 

YASEMİN ÖNEY CANKURTARAN

Cumhuriyet  Halk Partisi Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, 1970 yılında Ankara'da doğmuştur. Memur bir ailenin çocuğu olarak ilk-orta-lise eğitimini birçok ülke ve şehir değiştirerek devam ettirmiş en son Diyarbakır Lisesinden mezun olup Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini birincilikle kazanmıştır. Fakülteye devam ederken part-time (Merkez Bankası ve özel sektör) çalışmış,  bir yıl yine esnek zamanlı olarak TBMM'de Avrupa kaynaklı düşünce kuruluşları ile 'Küreselleşme Sürecinde Türkiye' konulu bir araştırma yürütmüş, çalışması üç dile çevrilen bir kitap olarak yayınlanmıştır. 

Mezuniyetten  sonra  Berlin'de Friedrich Naumann Vakfında ve vakfın temsilcisi olarak Londra'da Sosyalist Enternesyonel'de çalışmaya devam etmiştir.  Türkiye'ye döndükten sonra Sermaye Piyasaları ve Finans konusunda  profesyonel olarak çalışmış, zaman içerisinde, finans, turizm ve sanayi sektörlerinde kendi şirketlerini kurmuştur. Aynı dönemde Takasbank, TOBB Sermaye Piyasaları Meclisi, TSPB gibi özdüzenleyici kurumlarda Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, İMKB'de uzun yıllar tahkim-uyuşmazlık komitesi başkanlığı yaparak yönetimde bulunmuştur. 

İş hayatıyla aynı zamanda akademik hayatını da devam ettiren Cankurtaran; Mülkiye, ODTÜ, Marmara Üniversitesi, California Berkeley Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesinde; Ekonomi, Siyaset Bilimi, İletişim, Bilişim Sistemleri, Dinler Tarihi, gibi değişik disiplinler ve formasyonlarda  akademik çalışmalarını sürdürmüş, çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak  ve idari kadrolarda yönetici olarak çalışmıştır.

Uzun süredir  Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Bolluca Çocuk Köyü) Mütevelli ve  Yönetim Kurulu üyesi olan Cankurtaran, Vakfın kurucu başkan olduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformunun da kurucu üyelerinden olup, çocuk ve kadın hakları üzerine birçok proje ve çalışmaya imza atmıştır. Bağımlılıkla mücadele konusunda C4 Recovery Solutions Vakfı'nın Türkiye'deki Yerel Yönetimler temsilciliğini üstlenen Cankurtaran, kamuoyunda bu alanda yaptığı çalışmalar ve belediyelerde açtığı Rehabilitasyon Merkezleriyle tanınmaktadır.

Değişik kurumlar tarafından birkaç kez 'Yılın İş Kadını' ve 'Yılın Akademisyeni' olarak ödül alan Yasemin Öney Cankurtaran'ın 'Kadın ve Siyaset, Kimlik Üzerine Siyaset',  'Özelleştirme Yöntemleri',   'Kamu-Özel Sektör İşbirliği Modelleri',  'Din ve Siyaset',  'Çağdaş Yönetim Sistemlerinde Sosyal Politikalar',  'Sosyal Demokrat Sözlüğü',  'Terörle Mücadele, Sosyal Projeler ve Siyasi Politikalarda Algı Yönetimi' gibi Siyaset ve Ekonomi üzerine yazdığı tez, kitap ve birçok makalesi bulunmaktadır. Cankurtaran iyi derecede İngilizce ve değişik seviyelerde Almanca, Arapça, İbranice, çok az Kürtçe bilmektedir. Evli ve bir çocuk annesi olan Yasemin Öney Cankurtaran İstanbul'da ikamet etmektedir.

SEYİT TORUN

Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun 1968 yılında Ordu Ulubey’de doğmuştur. Esnaf ve çiftçi bir ailenin çocuğu olarak ilk ve ortaöğrenimini Ulubey’de, lise öğrenimini Ordu’da tamamlayarak Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanmıştır. 1990 yılında lisans eğitimini başarıyla tamamlamış ve mezun olmuştur.  1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Ulubey Belediye Başkanlığı’na gelmiş, lisans eğitimini tamamladıktan sonra Bilim Tarım Limited Şirketi'ni kurup ve ticaret yaşamına adım atmıştır. Bu dönemde siyasal etkinliklere devam eden Torun, CHP Ordu İl Başkan Yardımcısı oldu.  2004 ve 2009 yıllarında yapılan yerel seçimlerinde de iki dönem üst üste Ordu Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir. Belediye Başkanlığı süresince Yerel Yönetimler ile ilgili Almanya ve Hollanda’da çeşitli çalışma ve incelemelerde bulunmuştur.  2015 Milletvekili Genel Seçimi’nde 25. Dönem Ordu Milletvekili seçilmiştir. 24 Ocak 2016 tarihi itibariyle CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Evli ve bir çocuk babası olan Seyit Torun, orta derecede İngilizce bilmektedir.

VELİ AĞBABA

1968 yılında Malatya'nın Yazıhan ilçesine bağlı Karaca köyünde dünyaya geldi. İlkokul üçe kadar Karaca İlkokulu'nda, dört ve beşinci sınıfı da Malatya Namık Kemal İlkokulunda okudu. Sümer Ortaokulu'ndan sonra Turan Emeksiz Lisesi'ne başlayan Veli Ağbaba, bu lisenin son mezunlarındandır. Yüksek öğrenimini, 1985-1989 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği kurucu ve yöneticiliği yaptı. Aynı yıllarda Eskişehir Halkevi'ne de üye olarak öğrenci gençlik hareketinin içinde yer aldı. Askerliğinin ardından 1993 yılında SHP'ye üye oldu. 1994 yılında Malatya Belediye Meclis Üyesi seçildi ve Türkiye'nin en genç Belediye Meclis Grup Başkanı oldu. 1995 yılında CHP İl Saymanlığı, 1998'de CHP İl Eğitim Sekreterliği ve 4 dönem de CHP kurultay delegesi seçildi. 18 Ocak 1999'da CHP İl Başkanlığına seçilen Veli Ağbaba, 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı oldu. 2003-2005 yılları arasında CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeliğine seçilirken, 2004'te CHP Seçim Komitesi Başkanlığı, 2007 yılında da CHP Malatya milletvekilliğine aday adayı oldu. 6 Mart 2010 ile 10 Ocak 2011 arasında Malatya İl Başkanlığı yapan Ağbaba, Malatyaspor kongre üyesi, Halkevleri Yönetim Kurulu Üyesi, ADD üyesi ve 1991 yılından beri İnsan Hakları Derneği üyesidir. 2011 Genel Seçimlerinde Malatya Milletvekili seçilen Ağbaba, parlamentoda sırasıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Komisyonu ve Çevre Komisyonu üyeliği görevlerini yürüttü. Halen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olan Ağbaba aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu Sözcülüğü görevini yürütmektedir. Evli ve bir kız, bir erkek çocuk babasıdır.

SELİN SAYEK BÖKE

1972 yılında doğdu. İlkokulu Çankaya İlkokulu’nda, lise eğitimini 1989 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladı.

1993 yılında ODTÜ İktisat bölümü’nden lisans diplomasını aldı. 1993-1999 yılları arasında Duke Üniversitesi’nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında Duke Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulundu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 yılında Duke Üniversitesi’nden İktisat doktorasını aldı.

1999-2001 yılları arasında Bentley Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2001-2003 yılları arasında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak görev aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi.

2003 yılından beri Bilkent Üniversitesi İktisat bölümünde öğretim üyesi olarak görev almaktadır.  2010 yılında Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011-2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini sürdürdü. 2013-14 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmüştür.

2011 yılından beri TÜBİTAK Sosyal Bilimler Araştırma Grubu (SOBAG) Danışma Kurulu üyesidir.

Yaptığı bilimsel çalışmalar birçok uluslararası ve ulusal endeksli dergide ve kitaplarda bölüm olarak yayınlanmıştır. “Uluslararası iktisat alanında doğrudan yabancı yatırımların etkileri ve belirleyicileri konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle 2010 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü almıştır.Bu çalışmalarındaki bilimsel katkıları sebebiyle 2007 yılında Almanya'daki Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü'nün verdiği '’Küresel Ekonomide Mükemmeliyet Ödülü’'nü (Excellence Award in Global Economic Affairs) kazanan dört ekonomistten biri olmuştur. 2011 yılında da Mustafa ParlarVakfı Teşvik Ödülü almıştır. Birçok TÜBİTAK araştırma projesinde yürütücülük yapmıştır.

Füsun Sayek Sağlık ve Eğitim Geliştirme Derneği kurucu üyesidir.

CHP'nin 6 Eylül 2014’te gerçekleştirilen 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Parti Meclisi’ne seçilmiştir. 14 Eylül 2014 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na  getirilmiştir. 1 Kasım 2015 seçimlerinde İzmir'den CHP Milletvekili seçilmiştir.

İngilizce bilen Selin Sayek Böke evli ve iki çocuk annesidir.

ÖZTÜRK YILMAZ

 CHP Ardahan Milletvekili (1970 Ardahan) Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığında sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya ( Daire Başkanı) Daireleri ile Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığında (Daire Başkanı) olarak görevler yapmıştır. Yurtdışında ise, Bişkek Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde(Müsteşar) olarak çalışmıştır.2013 yılında Musul Başkonsolosu, 2015 yılında Tacikistan Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Büyükelçi olarak görevinden ayrılmış ve CHP Ardahan Milletvekili olarak TBMM 'ne girmiştir. AB'nin kalkınma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yapmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır. Çok iyi İngilizce ve Rusça bilmektedir.

LALE KARABIYIK

1965’te Bilecik’te doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1989 yılında yüksek lisans eğitimini, 1993 yılında doktora eğitimini tamamladı. 2005 yılında Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Finans anabilim dalına Profesör olarak atandı.

Tarafından hazırlanmış 6 ders ve araştırma kitabı, 29 ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makale, 7 ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulmuş tebliğ ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından verilmiş araştırma ödülü bulunmaktadır. Çeşitli ders ve araştırma yayınlarının yanı sıra Küresel Krizde Risk Yönetimi, Üniversite Sanayi  İşbirliği Projeleri, Organize Sanayi Bölgeleri ve Kentsel Rekabet Endeksleri, Yenilenebilir Enerji Yatırımları Stratejisi ve Dış Ticaret Açığı, Kadın Girişimciler ve Mikro Finans, TL de Yaşanan Aşırı Değerlenmenin Ölçüm Raporu  son dönemde yaptığı çalışmalardan bazılarıdır.

Prof . Dr. Lale Karabıyık 1999 yılından bu yana yerel ve ulusal basında çeşitli televizyon programlarında ekonomi ve piyasa değerlendirmeleri yapmakta, ekonomi basını ve dergilerde köşe yazılarıyla yer almaktadır. Prof. Dr. Lale Karabıyık  27 yıllık öğretim üyeliği boyunca, akademik görevlerinin yanı sıra Uludağ Üniversitesi İİBF Fakültesi Dekan Yardımcılığı, U.Ü ÖYP Koordinatörlüğü, U.Ü Senato Üyeliği ve U.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü gibi çeşitli idari görevlerde de bulundu. Bunların yanı şıra, çeşitli SİAD’larda ekonomi danışmanlığı yaptı. Prof. Dr. Lale Karabıyık evli ve  bir çocuk annesidir.

ERDAL AKSÜNGER

8 Ekim 1968’de Erzincan Çayırlı’da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Elif ’tir. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Profesyonel olarak futbol oynadı. Hollanda Kophke Tedarik Firmasının Türkiye Mümessilliğinin kurucusu ve ortağı oldu. Yabancılara gayrimenkul danışmanlığı yapan gayrimenkul yatırım şirketini, Genel Müdürü olduğu Gama Bilgisayar Ticaret Ltd. Şirketini ve İstanbul’da Multitec AŞ’yi kurdu. Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi AŞ’nin ortağı oldu. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Anadolu Birliği Genel Başkan Yardımcılığı ve Bilim ve Sanat Eğitim Vakfı (BİLSES) Başkanlığı görevlerinde bulundu. Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 24.Dönem CHP İzmir Milletvekili olan Aksünger,  17-25  Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ardından, Dört bakan hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet iddialarını araştırmak için TBMM’de kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi ve Komisyonun Parti sözcülüğü görevinde de bulundu.

Avrupa Gazeteciler Derneği tarafından 2012 Yılı’nın En İyileri Ödül Töreninde, ve 2014 Yılı Telekomcular Derneği Ödül Töreninde Yılın Siyasetçisi Ödülüne layık görüldü.

Genel Başkan Başdanışmanlığı görevinde de bulunan Aksünger, 16-17 Ocak 2015 Tarihinde gerçekleşen CHP'nin 35. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi.  Parti politikalarının uygulamasında en üst parti organı olarak çalışacak Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliğine getirilerek, Genel Başkan Yardımcısı oldu.  Aksünger, evli ve iki çocuk babasıdır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>