YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

REFERANDUM ÖNCESİ UYARILAR!..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 10/04/2017 | Saat: 20:04

Değerli okurlarım, referandum için sandık başına gitmeye birkaç gün kalmışken, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun hepimize hitaben yolladığı mektubu ile sizleri buluşturmak istiyorum. 

Sandık başına giderken hepimiz için zihin açıcı bir mektup olduğunu göreceksiniz.   

Okuma fırsatı bulamayan T.C. Vatandaşları için, bir kez de ben AK-ŞAKA Köşesi okurlarıma sunuyorum.

“Değerli Dostum;

Kontrolsüz güç, güç değildir! Demokrasilerde, sahip olunan en yüce ve en değerli makam vatandaşlık makamıdır. Bu mektubu size, beraberce sahip olduğumuz bu en yüce, en değerli makama dayanarak yazıyorum.

Malumunuz 16 Nisan 2017'de anayasa değişikliği paketine ilişkin tercihimizi yapacağız. “Evet” diyecek olan da, “Hayır” diyecek olan da Türk Milleti’nin bir parçasıdır ve hiç kimse bir diğerinin vatan sevgisini sorgulayamaz. Eminim ki siz o gün sandığa giderek oyunuzu kullanacaksınız.

Haydi, o zaman sandığa!

Bugün yaşanan pek çok sıkıntının farkında olduğunuz gibi, dün yaşanan sorunları da unutmadınız elbette… Çok iyi biliyorum ki, benim gibi siz de ülkemizin başarılarıyla gurur duyarken yapılan yanlışlara da üzülüyorsunuz. Elbette, hepimiz sadece, daha refah içinde, daha güzel, daha güvenli bir Türkiye istiyoruz. Yani bir şeyler değişsin ama bu değişiklik daha iyiye, daha güzele doğru yol alsın arzusundayız.

16 Nisan’daki Halk Oylaması kesinlikle bir parti meselesi değildir. Bu oylamada; kim Cumhurbaşkanı, kim Başbakan, kim milletvekili olsun kararı verilmeyecektir.

Ben bu değişikliği incelediğimde ve konu hakkında somut bilgisi olanlarla konuştuğumda görüşlerim netleşti. Eğer izniniz olursa,  ulaştığım sonuçları kısaca paylaşmak istiyorum.

1-Anayasa değişikliği paketi Başkan’a büyük bir güç veriyor. Sorun burada değil. Sorun, bu pakette bu büyük gücü kontrol edecek mekanizmaların kesinlikle bulunmamasıdır.

İlk olarak Başkan’a karşı dik durabilecek milletvekillerinin bulunduğu bir meclis yapısı öngörülmemektedir. Çünkü mevzuatımızda önseçim zorunluluğu yoktur. Parti Genel Başkanı milletvekili adaylarını belirler. Başkan da aynı zamanda Parti Genel Başkanı olacağına göre kendi belirlediği milletvekilleri elbette kendisini denetlemez.

Diğer yandan denetimi sağlayacak yargının da maalesef doğrudan doğruya Başkan’a bağlanmış olması,  denetlemeyi imkânsız hale getirmektedir. (Anayasa madde 146 ve 159).

2- Hepimizin de kabul ettiği gibi Anayasa değişikliği paketi, ülkemizi ne yazık ki daha iyiye doğru götürmeyecek. Bu taslakla Meclis tamamen etkisiz kalacak. Hâkim ve Savcılar da bir siyasi partinin Genel Başkanı olan Başkan’a bağlanarak, kim iktidar partisi olacaksa, onun il ve ilçe başkanının fiilen emrine girecek. (Madde 159)

3- 957 ilçemizde 957 Kral’cık olacak...

Anayasa paketinde en az bunun kadar tehlikeli bir başka düzenleme daha var. Başkan’a; Vali’den Kaymakam’a, İl Emniyet Müdürü’nden İlçe Emniyet Müdürü’ne kadar yaklaşık 3,5 milyon kamu görevlisi hakkında, istediği anda disiplin soruşturması açma yetkisi verilmek isteniyor. (Madde 108)

Bu ne demek biliyor musunuz?

 İktidar partisi İlçe Başkanı’nın, Kaymakam veya Emniyet Müdürü’ne talimat verebilmesidir. Örneğin, “Şu kahvehaneleri denetleyecek ve canına okuyacaksın, şunları da denetlemeyeceksin” veya Sağlık Müdürü’ne, “Şu pastaneleri sıkı denetleyeceksin, şunların önünden geçmeyeceksin” talimatını fiilen verebilmesi ve “Dediğimi yapmazsan bir telefonla aynı zamanda Devlet Başkanı olan Genel Başkanıma seni şikâyet ederim, senin hakkında disiplin soruşturması açtırtırım” diye baskı kurabilmesi demektir.”

(…) Her vatandaşımızın vatandaşlık makamının kıymetini bileceğine ve üzerine yüklediği sorumluluğun gereğini, evlatlarının geleceğini düşünerek yapacağına inanıyorum. Türk Milleti’nin yapacağı tercihe güveniyorum.  Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir. Vaktinizi ayırıp mektubumu okuduğunuz için teşekkür eder, size ve tüm sevdiklerinize sağlıklı ve aydınlık günler dilerim.”

***

Sayın İlhan Kesici’nin özellikle vurguladığı çok önemli mahzuru da burada tekrarlamakta yarar görmekteyim.   Oylanacak tasarının 16. Maddesi, Kamu Tüzel Kişiliği olarak tanımlanan iller ve ilçeler üzerinde, Cumhurbaşkanı’na büyük bir yetki tanımaktadır.  Halen geçerli olan Anayasa, Kamu Tüzel Kişiliği üzerinde yapılacak değişiklikler için ‘ancak kanun gücü’ gerekir derken, oylanacak tasarı ile Cumhurbaşkanı’nın bir kararnamesi ile bir ilin yani Kamu Tüzel Kişiliğinin yapısı değiştirilebilecektir.  Yani istenirse birkaç ili birleştirmek ve eyalet haline getirmek olasılığı da vardır.   Ki, bu kanun kuvvetindeki Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin T.B.M.M. tarafından önlenmesi matematik olarak var görünse de pratik anlamda bu eylemin başarı şansı yok denecek boyuta indirgenmiştir.   

Sayın İlhan Kesici tarafından yapılan özet bir saptama galiba en doğru anlatımıdır bu tasarının; “Bu tasarı, 1. Maddeden 18. Maddeye kadar incelendiğinde,  sadece bir kişi için düzenlenmiş olduğu görünmektedir.  Belki de bu metin, ‘Anayasa’ düzenlenmesiolarak değil, ‘Bana-yasa’ tasarısı olarak düşünülmelidir!”

Kanımca bu değişim bile oylamada ‘Hayır’ tercihini yapmamız için yeterlidir.

 

***

 

O halde bizlere düşen sorumluluk, mutlaka sandık başına giderek ülkemizin geleceği adına ‘HAYIR’ oyumuzu vicdan rahatlığı ile sandığa atmaktır!..

                                                                                 Erdal Akalın (09.04.2017)[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>