YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ARKADAŞIM ÖZDEMİR AKTAN: GÜZEL İNSAN, İYİ HEKİM, SORUMLU VATANDAŞ!
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 13/02/2017 | Saat: 15:53

İktidar tarafından çıkarılan son KHK ile yine bir çok kişinin yaşam damarları kesildi. Bundan önce de bir çok kişi benzer akıbete uğradı. Bugüne kadar canı yanan kişileri şahsen tanımadığım için haklarında iyi veya kötü bir şeyler söyleyemedim. Yapılanların hukuka ve insan haklarına aykırı olduğu dışında.

Son fırtınada canı yananlardan birisi benim arkadaşım, dostum. Ben onun için duygularımı, düşüncelerimi yazmak istiyorum.

Prof. Dr. Özdemir Aktan, genel cerrah, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi idi. Liseyi birincilikle bitirdi. Çok başarılı ama o ölçüde de mutevazı birisi idi. Halen de öyledir.


 


Nereden tanıyorsun derseniz, Özdemir ile Tarsus Amerikan Koleji’nde ortaokul ve liseyi birlikte okuduk. Eğer ülkede vatansever, insansever birisini arıyorsanız önce Özdemir’i tanıyacaksınız. Tabipler Birliği çatısı altında değişik kademelerde görev yaptı. Hekimlik mesleğinin sadece hastalıklarla ilgilenmek olmadığı, insana ve topluma bir bütün olarak bakmak gerektiği bilinciyle yaşadı. Bir insanı bir ameliyat ile iyileştirdi belki ama toplumun iyileştirilmesi için çok daha uzun ve zahmetli süreçlere gözünü kırpmadan atıldı.

Şimdi soruyorum: Böyle bir insandan ülkemize zarar gelir mi?

Özdemir FETÖ mensubu mudur? Asla olamaz. Hayatını dogmalarla mücadele içinde geçiren birisi ne FTÖCܒdür ne de başka bir tarikat veya grubun parçasıdır.

Öyleyse, bu zulüm, bu haksızlık niye?

İntikam mı alıyorsunuz?

Aklın yolunu, insan olmanın yüce özelliklerini terk etmediği için mi?

Sahi, ülkede niye OHAL ilan edilmişti?

Hatırlayan var mı?

Unutmayalım; öyle bir düzendeyiz ki, bu insanlar kendilerine yapılan haksızlıklara karşı çıkabilecek, haklarını arayabilecek durumda değiller.

Hastalarını sağlığına kavuşturmak için didinen bir hekim ve toplumda sosyal sorumluluk anlayışı ile özverili çalışmalar yapan bir vatandaş olan Prof. Dr. Özdemir Aktan, benim için gerek okul yıllarında gerekse sonrasında arkadaşı olmakla hep gurur duyduğum birisi oldu. Gençlerimiz için iyi bir örnek, bir rol-model olan bu insanla her zaman gurur duyacağım.

*****

TÜRK TABİPLER ODASININ BİLDİRİSİ

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/ihraclar-6546.html

Aktan ve Kaptanoğlu’nun ihracı kabul edilemez. Akademinin onuru olan hocalarımızın yanındayız!

08 Şubat 2017

7 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yüzlerce kamu emekçisinin yanında, ülkemizin eğitim ve bilim alanının önde gelen akademisyenleri ihraç edilmiş, bu okullarımızda nitelikli eğitim ve akademik çalışmalar sürdürülemez hale getirilmiştir. TTB kurullarındaki çalışmalarıyla hekimlik değerlerine, demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesine yoğun emek ve katkı sunmuş olan eski TTB Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özdemir Aktan ve eski TTB eski Yüksek Onur Kurulu ve Etik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu, yine bu KHK ile üniversitelerindeki görevlerinden ihraç edilmişlerdir.

Üniversiteden ihraç edilen sadece Özdemir Hoca ve Cem Hoca değil; aynı zamanda onların onurla taşıdıkları akademik ve hekimlik alanına ait evrensel değerlerdir İyi hekimlik, akademik ve mesleki bağımsızlık, nitelikli tıp eğitimi savunusu, şiddetin olmadığı bir ortamda toplumsal barış ve yaşam hakkı talebi, bugün hocalarımızla birlikte akademiden uzaklaştırılmak istenmektedir.

İnsanlık tarihi nice karanlık dönemler, büyük eşikler aşmıştır; yazılı tarihimiz karanlık dönemlerin aşılmasının sayısız örnekleriyle doludur.. Elbet bilime, düşünce özgürlüğüne, barış talebine tahammül edemeyen, itaatkar olanın dışında kimseye ve hiç bir kesime yaşam hakkı tanımak istemeyen bu karanlık da aşılacak, Hocalarımız ait oldukları yere, akademiye geri döneceklerdir. Türk Tabipleri Birliği, Hocalarımız görevlerine dönene dek sürecin takipçisi olacaktır.

Hocalarımızın yanındayız; emek, demokrasi, toplumsal barış ve iyi hekimlik değerleri için verdiğimiz mücadeleyi birlikte yılmadan sürdüreceğiz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>