YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİLİM KURGU DEĞİL, GERÇEK…
/**/ Yazar: HAYATİ ZAFER ARIKAN | Tarih: 23/10/2016 | Saat: 12:26

Dünyamız çok hızlı değişiyor ve yaşlanıyor. Bu durum geleceği belirlemede insanoğlunun önüne teknik ve teknoloji anlamında bir taraftan yeni fırsatları ve yeni iş imkanlarını sunarken, diğer taraftan da politik karar alıcılar açısından yeni problem çözümlerini gündeme getiriyor. Bütün bunlar aynı zamanda geleceğe yön verecek eğilimleri de belirliyor. Nasıl mı?

Örneğin dünya nüfusunun yarısı bugün kentlerde yaşıyor ve bu kentlerin bir bölümü de megakentler haline geliyor. Yakın zamanda bu megakentlerin birden fazla merkezi söz konusu olacak. Dolayısıyla bu kentlerin altyapıları, ulaşım, enerji, haberleşme v.b. teknik ihtiyaçları çok farklı biçimlerde ve yeni teknolojilerle çözülecek.

Şimdiden akıllı kentler konusunda pek çok proje yürütülmeye başlanmış durumda ve bir kısım çözümler de günlük yaşama aktarılmış bulunuyor. Benzer şekilde akıllı şebekeler, akıllı binalar v.b. konusunda yoğun inovatif çalışmalar söz konusu. Akıllı teknolojiler vasıtasıyla pek çok derdimizi kolayca hallediyoruz, örneğin internet ve bulut teknolojileri vasıtasıyla pek çok bilgiyi kullanabiliyor, milyarlarca cihazı aynı anda birbirine bağlayabiliyor, evden işlerimizi görebiliyor; giyilebilir sağlık donanımıyla günlük hayatımızı sağlıklı bir biçimde sürdürüyor ve yine bu teknolojiler yardımıyla akıllı fabrikaları çalıştırıp, yönetebiliyoruz.

Birkaç on yıl öncesine kadar hayatımızda çok ama çok küçük bir yer tutan, bilim-kurgu gibi görünen güneş enerjisiyle enerji ihtiyacımızın bir kısmını sağlayabiliyor, esen rüzgardan elde ettiğimiz elektrikle aydınlanabiliyor ve bozduğumuz ekosistemi düzeltebilmek için geleceğe daha az karbon ayak izi bırakma yolunda önemli adımlar atabiliyoruz.

Internet sayesinde mobil iş çözümleri, e-devlet hizmetlerinden yararlanma ve daha pek çok şeye erişim mümkün ve elimizin altında. Ancak, bütün bu gelişmeler doğal olarak yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Başta bilgi güvenliğini sağlamada zorluklar olmak üzere, siber saldırıların yoğunlaşması ve dünyamızın terörize edilmesi olasılıkları da artıyor.

On yıl öncesine kadar sürücüsüz arabalar hayalken bugün sürücüsüz ilk taksi filosu devreye alındı bile. Dijital para birimleri çoktan tedavüle girdi; Ayda ve Marsta kıymetli madenler ve rezerv miktarları saptanmaya başlandı. Başta pazarlama olmak üzere iş modelleri değişti; sanal pazarlar ve dijital kimlikler ortaya çıktı. Bugün satışların yaklaşık %20’si sanal ortamda gerçekleşiyor.

Önümüzdeki yıllarda toplumsal yapılarda da önemli değişikliklerin yaşanması bekleniyor. Örneğin orta sınıfın yükselmesi, çok kültürlü toplumların, kadınların toplumda daha çok ağırlıklarını hissettirmesi bekleniyor ki bu konuda şimdiden pek çok gelişme gerçekleşmiş bulunuyor.

Yukarıda, nüfusun giderek yaşlandığından söz etmiş ve sağlık alanındaki bazı teknolojik gelişmelere dikkati çekmiştim. Şunu söylemek mümkün, dünya bu yaşlı nüfusu desteklemeye ne yazık ki hazır değil. Bu nedenle tedavi için harcanacak bütçeler yerine, doğum öncesinden başlayarak(ana rahminde rahatsızlıklara müdahale edebilme, v.b.) koruyucu hekimlik ve giyilebilir donanımlar yardımıyla özellikle yaşlı nüfusun sağlık problemlerinin sürekli olarak kontrol altında tutulması(kan değerlerinin ve tansiyonlarının ölçümü, benzer biçimde şeker seviyelerinin uzaktan izlenmesi, yaşlılarda çok sık görülen düşmeye ve çarpmaya bağlı yaralanmalar, v.b.) ve hızlı bir şekilde müdahale ve daha da önemlisi bireylerin sürekli olarak nasıl sağlıklı ve zinde tutulabileceği konusunda pek çok ARGE faaliyeti yapılıyor, çok ciddi çalışmalar gerçekleştiriliyor.

En önemli dönüşümlerden biri de enerji alanında yaşanıyor. Başta enerjinin etkin ve verimli kullanımı olmak üzere, çevre dostu çözümlerin geliştirilmesi örneğin elektrikli araçların her gün pazarda daha çok pay almaya başlaması ve hatta bazı üreticilerin ileride fosil yakıtlı araçları üretmeyeceklerine ilişkin stratejilerini açıklamış bulunmaları, bozduğumuz ekosistemin yeniden eski haline getirilmesi, yenilenebilir enerjinin hayatımızın her alanına girmesi, karbon salınımlarının minimize edilmesi(mümkünse sıfır seviyesine indirilmesi) gelecek hayallerimizin başında geliyor. Bugün akıllı şebekeler, akıllı kentler, akıllı binalar, enerji depolama teknolojileri ve bunları yönetecek uygun ağ sistemleri alanındaki çalışmalar artmış durumda ve giderek de yoğunlaşıyor.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım bu yeni eğilimler, yakın gelecekte varlıklarını daha çok ve daha güçlü hissettirecek. Sonuçta, karmaşıklığın arttığı dünyada, bu eğilimleri en iyi çözümleyenler ise kazanacak.

Zafer Arıkan[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>