YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MENDERES YILDIRIM

EMEKLİLER ile DUL ve YETİMLERİMİZ
/**/ Yazar: MENDERES YILDIRIM | Tarih: 18/10/2016 | Saat: 15:46

Emekliler ile Dul v e Yetimlerimizin hayatında yapılması gereken bazı öneriler 1 Kısım:

Bir Milletin Emeklisi Devletin Aynadaki Görüntüsüdür.

Mazide Muktedirken Bütün Kuvveti İle Çalışmış Olanlara Karşı Minnet Hissi Duymayan Bir Milletin İstikbale Güvenle Bakmaya Hakları Yoktur.                                                                                    

Mustafa Kemal ATATÜRK

Genel Tanım (EMEKLİLER):

Tüm Emekli Sandığı - SSK ve Bağ - Kur emeklilerini ile bunların Dul ve Yetimlerini kapsamaktadır.

Kadın ve Erkek ayrımı olmadan;

Çalışma hayatlarını sonlandırıp İKİNCİ HAYATLARINA başlayıp, artık tam istirahat edecek olan emeklilerimiz, yıllarca verdikleri “Emeklerinin Karşılıklarını” görmeleri gerekmektedir.

Emeklilik hayatının pişmanlık, ıstırap ve acı dolu geçmemesi için yönetenlerimiz gereken duyarlılığı göstermelerinin zamanıdır.

Emeklilerimiz; İnsan oldukları düşünülürse her şeyin en güzelini hak ettikleri görülecektir. Kendimiz için yapılmasını istediklerimizi, emeklilerimize de yapmalıyız.

“Çünkü Yönetenler ve Yönetenlerin Yakınları da Bir gün EMEKLİ OLACAĞINI UNUTMASIN”

AMAÇ:

Emeklilere tanınacak haklar; Çalışma barışını korumak, üretimi arttırmak, hak ve adaletli şekilde MİLLİ GELİRİ Bölüşmektir. Emeklilerin yasal haklarını vermek ve emekliler lehine “Pozitif Ayrımcılık” yapmaktır.

FAYDASI:

Çalışırken insanların kafalarının gelecek kaygısı taşımalarının önüne geçilmesi ve kafalarının rahat etmesi sağlanacaktır.

Emekçiler gelecek kaygısı taşımadıkları için çalışırken huzurlu üretim ile işveren ve emekçilerin huzurlu olmaları sağlanacaktır.

EMEKLİLERİMİZİN EMLAK VERGİSİ:

Emlak vergisi düzenlemesinde emekli ile dul veya yetimlerine bürüt 200 M2 ye kadar olan tek evden emlak vergisi alınmamaktadır.

Emekli ile Dul ve Yetimlerimize her hangi bir yakınından iki adet ev hisseli olarakta miras olarak düşse, düşen hisseler toplamı 50 m2 yapsa dahi vergi vermek zorundalar. Çünkü yasaya göre hisseli de olsa 2 adet ev gözükmekte.

YAPILMASI GEREKEN YENİ DÜZENLEME:

Emlak Vergisi yasasında yapılması gereken düzenleme ile adet yerine M2 düzenlemesine geçilmelidir. Emekli ile Dul ve Yetimlerin hisseli toplam 200 M2 ye kadar olan evlerinden Emlak Vergisi alınmaması şekliden düzeltilmelidir.

EMEKLİLERİMİZİN MTV MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ:

Günümüzde taşıtlar lüks değil İHTİYAÇ olmuştur. Her bireyin çeşitli motor hacminde ve markada taşıtı bulunmaktadır. Yeni yapılacak olan düzenlemede tüm emekli ile Dul ve Yetimlerimize MTV muafiyeti getirilmelidir. Yapılacak olan düzenlemede;

Emeklilerimize emlak vergisindeki avantajı, MTV sinde de uygulanmalı, uygulamada taşıtlardaki yaş ve motor hacmi sınırlaması getirilmemelidir. Bu düzenleme ile emeklilerimiz zor şartlar altında geçindikleri için, vergi avantajı sağlanarak emeklilerimizin elinden gereksiz para çıkmamış olacaktır.

Emekli ve Dul ile Yetimleri adına kayıtlı yalnızca 1 (BİR) araç için geçerli olmak üzere, MTV mevcut bedelin yarısı (1/2) si, mümkünse tamamı alınmayarak emeklilerimize pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. 

KAMU MİSAFİRHANELERİ ve KAMPLARI:

Emekli ile Dul ve Yetimlerimiz kısıtlı imkânları ile tatil yapmak istediklerinde, kamu misafirhaneleri ile kamplarından toplam sayının 1/2 si (Yarısı) tahsis edilmeli şeklinde yeniden düzenlenmelidir.

Kamu misafirhanelerinden ve kamplarından normal fiyatın 1/2 si (Yarısı) oranında faydalandırılmalıdır.

Özellikle kamu kampları kış aylarında da Emekli ile Dul ve Yetimlerimizin kalmaları için açık tutulmalıdır. (Kış aylarında İse normal fiyatın 1/4 ü ödenecektir düzenlemesi yapılmalıdır.)    

Emeklilerimiz ile Dul ve Yetimlerimiz Atıl Bekleyen kamu kamplarından kış aylarında da kalmalarının önünün açılması ile İKİNCİ BAHAR yeni yaşamlarında sosyal hayattan kopmamaları, yeni insanlar ile tanışıp kaynaşmaları sağlanmalıdır.

Kamu kamplarında yaz aylarında toplam kontenjanın 1/2 si (Yarısı) emeklilerimize ayrılacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Emeklilerimiz yaz aylarında da kamu kamplarından faydalanmalarına imkân sağlanmalıdır.

SGK Başkanlığı internet sitesinden Kamu Misafirhaneleri ve Kamları hakkında sürekli duyuru ve bilgilendirmeler yapmalıdır.

SONUÇ:

Zaman zaman Vergi ve Diğer Ekonomik Ceza Borçlarını ödemeyenlere tanınan ödül gibi aflarla Milletimizin Milyarlarca Lirasını ödemeyenlere, Aktaran Devlet idaremiz Yıllarca Çalışıp Devletimize Vergisini ve Emeğini veren Emeklilerimize verilecek olan küçük ekonomik kaynaklardan rahatsız olmayacaktır.

(Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Vergi ve Ekonomik Ceza indirimi diye Milletin Parasını Ödemeyenlere Mükâfat Diye Vermekle Övünenlerin itiraz hakkı olabilir mi?)

EMEKLİLERİMİZ YILLARCA ÇALIŞIRKEN VERDİKLERİ VERGİLER YETMEDİ Mİ? Kİ EMEKLİ OLDUKTAN SONRA BİLE HALA VERGİ VERMEKTEDİRLER.

UNUTMASINLAR BUGÜNÜN ÇALIŞANLARI, KARAR VERİCİLERİ, YARININ EMEKLİLERİ OLACAKLARDIR.

Devamı Diğer Yazıda Saygılarımla.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>