YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    VELEV Kİ; İLBER ORTAYLI SÖYLEMİŞ BİLE OLSA...
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 05/09/2016 | Saat: 00:14

Cumhuriyet gazetesinde Ceren Çıplak adında bir muhabir var imiş. İlber hocaya çamur atınca varlığından haberdar oldum. Gazeteci imiş ama nasıl gazeteci olmuş, Cumhuriyet gibi bir gazetede nasıl muhabir yapılmış hiç belli değil...

Geçtiğimiz hafta bu Bayan Çıplak, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile röportaj yapmış ve bunu haber yaparken de “İlber Ortaylı,Türkiye'yi cahiller yönetiyor dedi” başlığını atmış.

İlber Ortaylı bir hafta sonra, Hürriyet gazetesindeki köşesinde diyor ki; Mülakatın başlığı bu gazetenin sayfa düzeni tarafından ‘Türkiye’yi cahiller yönetiyor’ diye konulmuştur, metin okunduğunda böyle bir ibare olmadığı gibi röportajcının bu sorusuna başka şekilde cevap verilmektedir”.

Ertesi gün Cumhuriyet gazetesi Bayan Çıplak’a sahip çıkıyor ve İlber Hoca "Türkiye'yi cahiller yönetiyor dedi" diye yazıyor. Buyurun, ses kayıtlarını dinleyin diye tekrar haber yapıyor.

Şimdi İlber Hoca’nın cümlesine bakalım: “Türkiye’yi zaten cahiller yönetiyor, ama görgü ayrı bir şey. Herkes âlim olmadığına göre cahiller de yönetir. Bütün dünyada bu böyledir. Burada nispeti fazladır. Bir de çok cüretkâr burası.”

Bu sözlerde yanlış var mı sizce? Bence yok.

Çünkü Hoca diyor ki; bütün dünyada bu böyledir. Yani sadece Türkiye’ye özgü bir durumdan bahsedilmiyor. İngilizlerin “Yes, Minister” adıyla yıllarca yayınladıkları komedi dizisi daha sonraki yıllarda bize de “Sayın Bakanım” olarak uyarlanmıştı. Bu diziler izlenme oranları en yüksek programlardı ve bildiğim kadarıyla herkes de izlerken katılarak gülerdi. Çünkü, gerçeğin ta kendisiydi...

İkincisi buradakiler daha cüretkar demiş, buna itiraz edebilecek olan var mı? Hangi ülkede siyasette bu kadar hatalar yapılırken bakanların hiç istiflerini bozmadan görevlerini sürdürdüklerini görebilirsiniz? Bu cürettir. Çünkü bilinmektedir ki; bizim sistemde hesap verme mekanizması yoktur.

Herkesin bildiklerini tekrarlamak yerine Bayan Çıplak’a ve röportajına dönecek olursam, sorularının kasıtlı ve düzeysiz olduğunu belirtmeliyim. Aşağıdaki linkten Cumhuriyet gazetesinin gururla yayınladığı tam metne ulaşabilirsiniz.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sokak/591764/ilber_Ortayli__Turkiye_yi_cahiller_yonetiyor.html

İlber Hocanın söylediklerini boş verin, sorulara bakın. Karşılıklı sohbet şeklinde olan bir konuşmada karşınızdaki 36 soru soruyor ve bunların 10 tanesi cahillik üzerine. Konuyu açan ve sürdüren kendisi olmuş ve belli ki bu görüşmeden kendince güzel bir haber çıkarmayı en baştan aklına koymuş.

Şimdi gelelim benim bu yazıyı niye yazdığıma. Bayan Çıplak umurumda değil, ona ders vermek niyetinde de değilim. Bence bu kumaştan hiç bir şey olmaz, uğraşmaya değmez.

Zaten İlber Hoca, ilk soruya verdiği yanıtta, haliyle maldan anlayan birisi olarak, karşısındakine notunu verdiğini söylüyor kendisine:  “Biliyor musun hırs çok kötü bir şey. Hepinizde hırs var. Mutlu olmaya çalışın, yaptığınız iş iyi olduğu için okusunlar. Genel yayın yönetmeni olayım diye gazeteci olunmaz. Bunu unutma.”

Ben Cumhuriyet gazetesi ile ilgiliyim. Yayın hayatına başladığından bu yana böylesine saygınlık yaratmış bir gazetede böyle bir kişinin çalıştırılması ve böyle bir haber yapılmasını utanç verici buluyorum. Gazetenin kurucusu Yunus Nadi başta olmak üzere gazeteye bilinen saygınlığı kazandıran gerçek gazetecilere, muhabirlere saygısızlıktır, nankörlüktür. Böyle bir mirası yok etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur, olmamalıdır.

Diğer taraftan, İlber Hoca’yı savunmak ise haddim değildir. Çünkü kendisi gereğini en iyi şekilde yapacak yetkinliğe sahiptir. Ayrıca, İlber Hoca değerli bir araştırıcıdır. Aklını başkalarına kiraya vermemiş birisidir. O nedenle, diyorum ki; “Velev ki, Türkiye’yi cahiller yönetiyor” demiş olsa bile bu söze tepki göstermek yerine durup düşünülmesi gerekir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>