YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Çamlık'a karşı çıkanlar,Beyaz Saray'da neden suskun
/**/ Yazar: FATİH ÖZGÜR | Tarih: 21/03/2008 | Saat: 09:17

Anımsarsınız, geçtiğimiz aylarda, Dilberler sekisindeki “Çamlık” yeşil alanının imar durumunun değiştirilip turistik otel arsası yapılması büyük tartışmalara sebep olmuş; STK’lar, Meslek Örgütleri ve Siyasal muhalefet başta, önemli sayıda Adanalı “Yeşil”in “Rant” için feda olunmasına karşı çıkmışlardı. Yanılmıyorsak konu meslek örgütlerince yargıya taşındı. Sonsuz saygımızla yüce yargının kararını beklemekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde durumu aşağı yukarı benzer bir başka alan; Mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan, İmar durumuyla “Sosyal Kültürel tesis alanı” olarak bilinen “Beyaz Saray tesislerinin imar durumu Belediyece değiştirildi. Görülen o ki, o alan da Çamlık gibi turistik otel olma yolunda; Özel İdare mallarının satışına berdevam...

Sonuçta mülkiyeti kamuya ait, imar durumu itibarıyla toplumun ortak kullanımına açık bu yerler, yapılan değişikliklerle ticari kullanıma açılarak üzerlerinde birer “Rant” tesisi yapılacak. Asıl görevi kamu hizmeti olan kurumların bu yaklaşımı varlık nedenleriyle çelişmektedir.

Belki AKP zihniyeti için mahzur yoktur; Fakat Meslek Örgütleri de, Muhalefet olarak CHP ve MHP de buna seyirci kalamaz! Kaldı ki Beyaz Saray tesisleriyle ilgili olarak Baraj Gölü kenarında olması nedeniyle “Kıyı kenar çizgisi” içinde kaldıklarından ötürü yasaya aykırılık iddiası ile, ciddiye alınmak gereken bir muhalefet şerhi de var!

Çok ilginç ki; Çamlık için büyük bir mücadele verip olayın peşini takip ederek yargıya taşıyan Meslek Örgütleri başta olmak üzere, o olayda “kamu yararı” ve “Yeşili koruma” gibi önemsenip saygı gösterilmek gereken bir yaklaşımla karşı çıkanların çoğundan, aşağı yukarı benzer endişelerin duyulması gereken Beyaz Saray olayında hiçbir tepki işaretini göremedik, karşı çıkışlarına tesadüf edemedik!

Ancak, bir hakkın teslimi bağlamında hemen zikretmeliyiz ki; Seyhan Belediyesinin bağımsız Meclis Üyesi Sayın Kenan Sensalıver ile CHP’li bazı meclis üyeleri, bu meyanda Sayın Zeki Özer, Sayın Yüksel Erdoğan, Sayın Hüseyin Çalışkan, Sayın Yusuf Budak oylamada ret oyu vermişler. Kenan beyin konuyu medyaya taşıması; CHP’li üyelerin karşı çıkışları, Çamlık’taki tavırlarını sürdürerek tutarlılık göstermeleri gerçekten takdire şayandır...

Yeri gelmişken belirtelim: Biz şahsen Adana için Turizmin önemine, gerekliliğine inanan ve bu yöndeki adımları -kamu aleyhine kişisel rant üretmeye dönük olmamak, yasalar dolanılmamak koşuluyla- içtenlikle destekleyen bir görüşe, bakışa sahibiz. Bu itibarla Adana Büyükşehir Belediyesinin Sayın Başkanının öncülüğünde, Adana kenti için Turizme dönük atılan adımlara karşı olmamız söz konusu olamaz. Tersine Beyaz Saray olayındaki yöntemle, fakat elbette kamu üzerinden kişiye rant üretmeden, kente turizm yatırımcısı celbedecek adımlar için “geç bile kalındı” diyenlerdeniz. Yeter ki yapılan iş fısıltı gazetesine malzeme olacak, kamu vicdanını sızlatacak türden olmasın...

Sayın Başkanın sloganlaştırdığı “Belediyeye siyaset sokmama” ilkesi de asıl olarak siyasal gücü kullanarak kişisel çıkar peşinde koşanlara karşı olmayı ifade etmektedir. Bu bakımdan 4. kuvvet medyanın olaylara farklı açılardan bakması, olayların -varsa- geri planlarının deşifresine yardım için tartışmaya açması, sonuçta o ilkeyle uyumludur.

Konuyla konumları ve varlık sebepleriyle birebir ilgili meslek kuruluşlarının da, keza belirtilen hususları değerlendirmelerinin lüzumu ortadadır. Ola ki konuyu değerlendirme sürecinde olduklarından kamuoyuna görüş açıklamalarında bir gecikme olmuşsa, umarız çok geç olmadan Adanalıları bilgilendirerek yanlış ve eksik değerlendirmeleri önlemekte de katkı koyarlar.

Keza muhalefet partilerinin, “eğik düzlemi”ne girdiğimiz yerel seçimlerde halkın karşısına oy için çıktığında sorulabilecek; “dün şu olayda ne yaptın ki yarın sana güveneyim” denilmemesi için, bu ve benzer olaylara ciddiyetle sarılması gerekliliğini hatırlatmaya gerek var mı acep?

Bu vesileyle değinmek istediğimiz bir başka konu da İl Özel İdaresinin varlıklarının “Sat kurtul” mantığı ile satışı çoğu kez ciddiye alınmak gereken iddialara neden ve kaynak oluyor. Milletin ağzı torba değil ki büzesin! Buna dikkat edip “haraç mezat satış” denilmesine hiç olanak tanınmamalıdır.

Sorumlular “üç maymunu oynayıp” duymaz, görmez, söylemez olsa da; Birileri  “Pembe gazete çıkarmayı” görevi cümlesinden saysa bile; Unutulmasın ki meşhur sözdür:

Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner!...

ÖĞRETMENEVİ OLAYINDA; İl Genel Meclisi, bizce yanlış olan, tutumunu sürdürüyor. Şimdi beklenen Eğitim Sendikalarının başvuracaklarını açıkladıkları Yargı’nın bu husustaki kararıdır. Umalım ki bu esnada telafisi olanaksız ve bedeli Kamuya yük olacak büyük zarar doğmasın. Bu nedenle gönül Yargı’dan öncelikle “Yürütmeyi durdurmasını” ister!

Herhalde Sayın Vali beyefendi, kendi sözleri “Özel İdarenin görevi olmayan bir iş için” 5.4 trilyon lira harcayanlardan “Tüyü bitmedik yetim hakkının hesabını” soracak; Belediyeler de “Milli Eğitime tahsisli Hazine arsası”nda “Eğitim ve rehabilitasyon tesisi” olarak 5.4 trilyon harcanmış yerin “Sosyal Tesis”e dönüşmesi için imar değişikliği yapmadan  Yargı kararını beklemeyi tercih edeceklerdir.

Adana Dinamiklerine düşense; “Eli öpülesi  Öğretmenimize” layık olduğu kuşkusuz bir çağdaş tesisi, ülkenin her yerinde nasıl yapılıyorsa öylece, ama muhakkak gerçekleştirmek olmalı!.. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>