YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İNSAN DENİLEN BİR BİLGİSAYAR MIDIR?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 19/06/2016 | Saat: 21:27

İnsanı doğadaki diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğinin aklı olduğunu biliyoruz. Akıl dediğimiz bu şeyi bilgisayarın işletim sistemine benzetecek olsak yanlış mı olur? Dışarıdan yüklenen bilgilerin nasıl işleneceği, nasıl saklanacağı ve gerektiğinde nasıl kullanılacağı konusunda yapmak istediğimiz işlemlerin yapılmasını sağladığına göre...

Bilgisayara dışsal bilgi doğrudan kullanıcı, yani sahibi, tarafından klavye aracılığıyla girilir veya harici belleklerden veya internet üzerinden aktarılır. Ama bilgisayar özel olarak kullanıcısı tarafından görevlendirilmemişse ne dışarıdan bilgi alabilir ne de kendiliğinden dışarıya bilgi aktarabilir.

İnsanın da işletim sistemi yüklü ve hafızası boş (en azından öyle varsayıyoruz) bir bilgisayar olarak dünyaya geldiğini düşünebiliriz. İşletim sisteminde bir takım temel içgüdüleri var gördüğümüz kadarıyla. Beslenme ve nefes alma gibi vücudun enerji ihtiyacını karşılayacak davranışların dışında insanın kişiliğini şekillendiren en önemli özelliklerinden olan “merak” örneğin. Bu merak dürtüsü nedeniyle insan yaşamının her döneminde kendi kendine deneyimlemeye çalıştıklarıyla başına olmadık işler açar.

Vücudunun herhangi bir noktasındaki acı veya his doğasından gelen muhteşem haberleşme/kontrol ağ yapısı sayesinde hafızasına kaydedilir. Toplanan bilgileri, normal koşullar altında, insanlar gerektiğinde kullanır. Örneğin, sobadan elini yakan bebek bir daha sobaya veya sıcaklık hissettiği cisimlere dokunmaz. Ama karşılıksız aşktan ağzı yanan bir yetişkin aynı hatayı ömrü boyunca tekrarlayabilir. Atalar boşuna dememiş: “Akıllı insan sadece kendi deneyimlerinden değil başkalarının deneyimlerinden de ders alabilendir

İnsanı bir bilgisayardan ayıran en önemli fark algılayıcılarıdır. İnsana bilgiler, bir bilgisayarda olduğunun tersine, başkası tarafından yüklenemez. İnsan dünyaya geldiği andan itibaren dış dünyadan bilgi toplamaya başlar, başkasının herhangi bir müdahalesine gerek duymadan.

İlkokulda beş duyu olarak öğretilen kulak, burun, dil, deri, göz başta olmak üzere insanın dış dünya ile bağ kurmasını sağlayan bir çok algılayıcıları vardır. Dünyaya geldiği an başlayan bu algılama ile bebeğin bilgi düzeyi hızla yükselir. Ayrıca, doğası gereği bu bilgi toplama işini hızlandırmak için her karşılaştığı şeyi anlamaya çalışır veya sorarak öğrenmek ister. Yani meraklıdır, dünyaya merak yüklü olarak gelir.

Eğer insanın içindeki merak dürtüsü yok edilirse bir bilgisayardan farkı kalır mı?

STAY CURIOUS - MERAKLI KAL

Mayıs ayında Danimarka'nın başkenti Kopenhagen'ın tüm sokaklarında bisiklietlere yukarıdaki poşet asılmış idi. Tasarım ve yaratıcılık başkenti olma yolunda iddialı bir politika izlenen şehirde her yerde insanları düşünmeye ve düşündüklerini hayata geçirmeye sevk edecek her türlü imkan yaratılmış olmasına rağmen böyle bir slogan ilke edinilmişti.

Sokaktaki her bireyin de "MERAK" etmesini sağlamak istiyorlardı...

Biz insanları, bilgisayarlardan ayıran en önemli özelliğimiz olan "MERAK DUYGUSUNU" canlı tutmak ve geliştirmek istiyorlardı.

Şimdi bir düşünün lütfen; çocuklarımızın meraklı olmalarına bizler nasıl tepki veriyoruz?...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>