YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    KAYBOLAN ZAMAN
/**/ Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 02/07/2009 | Saat: 12:22

Zamanı nasıl kaybediyoruz? Üstüne titrenmesi gereken bu kıymeti ne kadar da kolay gözden çıkarıyoruz? Bitmez tükenmez gibi algıladığımız her bir dakikanın sessizce geçişini umursamaz bakışlarla izliyor ve bir daha dönmeyecek zamanı o sonsuz soyutluklar içinde yok sayıyoruz.

Önce “keşke vaktim olsaydı” diye söyleniyor, sonra günlerin yirmibeş saat olmamasına sitem ediyor, ardından “günler nasıl da geçiyor?” diye hayıflanıyoruz.

Hayatımız adeta “zamanım olmadı” diyerek ertelediğimiz, gelecek tarihin bilinmez bir zaman dilimine attığımız, kalbimizden sökemeden unutmaya çalıştığımız ideallerimiz, heyecanlarımız ve arzularımız haline geliyor…

Her gün yeni bir şeyi daha ertelenmişler listesine ekliyoruz ve listenin en eski sırası artık aklımıza bile getiremediğimiz bir yaşam neşesi halinde solup gidiyor.

Evde zaman kaybediyoruz, işte zaman kaybediyoruz, yolda zaman kaybediyoruz. Bu sırada kullanılmamış yeteneklerimiz, kafamızdan kovmaya çalıştığımız projelerimiz, geliştiremediğimiz becerilerimiz, yapmaya çalıştıklarımız bizi bekliyor, bekliyor, bekliyor…

Hiç planlama yapmıyoruz, bir işi yaparken bir diğerinin kurgusu için beynimizi yormuyoruz. Televizyonun karşısında saatlerimizi, öte-beri ararken dakikalarımızı yitiriyoruz.   Ya uyku… Ölüme benzeyen dönem. Yedi saatlik bir uyku yeterken bu süreyi 9-10 saate çıkarıyoruz. Hafta içinde erken kalktığımızdan hafta sonu geç kalkıp tatilimizi yok ediyoruz. Şiş gözlerle gün ortasında güne merhaba diyememenin soğuk sancısı içinde uykunun doldurulacak bir akü gibi olmadığını unutuyoruz.

Hani hedeflerimiz, hani ilgi alanlarımız, hani dostlarımız, hani yenilikler, hani öncelikli işlerimiz ve planlarımız?

Unuttuklarımız için sıkıntı duyuyor, hatırlamak için hiç çaba göstermiyoruz. Kısa zaman alacak organizer, data-bank hatta ajanda tutmak gibi bir eylemde üşeniyor, sonra unuttuklarımızı telafi etmek için saatler harcıyoruz. Hiçbir işi basitleştirmiyoruz, çocuklarımıza, yakınlarımıza devretmiyoruz.. Sabah erken kalkıp seher kuşlarının ötüşünü dinlemiyoruz. Günün ilk saatlerinde balkonumuzdaki sardunyanın yaprakları üzerinde titreşen bir çiğ damlacığının tüm kainatın mucizesi gibi algılanabileceğini hissedemiyoruz. Çünkü içimize erteleme virüsü girmiş. Güne başlayışlarımız bu virüs yüzünden gecikiyor ve gecikme gün boyunca sürüyor. Hatta bir günün gecikmeleri diğer güne olumsuz bir miras gibi kalıyor. Önce hoşlandıklarımızı yaptığımızdan hoşlanmadıklarımız küme küme yığılıp kalıyor.

İyi bir iş çıkardığımız, bir başarı kazandığımız, günümüzü iyi değerlendirdiğimize inandığımız zamanlarda kendimizi de ödüllendirmiyoruz. Bir isteğimizi gerçekleştirmek için birçok ön istekler talep ediyor, bunların gerçekleşmemesi durumunda da ana isteğimizden sessizce çekiliyoruz. Yani “ne yapmak istiyorum” ile uğraşmaktan “ne yapmam gerekir” sorusunun yanıtını hiç aramıyoruz.

Zaman hızla akıyor. Biz karmaşık çekmecelerin içinden gerekli bir nesne arayarak, gereksiz bir yığın eşya ile baş etmeye çalışarak, her şeyi biriktirip bunların hiç işe yaramayacağı gerçeğini gözardı ederek zaman kaybediyoruz.

İşe yaramaz ziyaretçilerden kendimizi soyutlayamıyoruz. Toplantıları sakız gibi uzatıp hiç sonuç almadan noktalıyoruz. Uzun telefon konuşmalarından vazgeçemiyoruz…

Zaman… o muhteşem değerli kavram, içinde bulunduğumuz atmosfer hızla tükeniyor ve bizler umutsuz bakışlarla ardından bakıyor, ertelenmişler kümesine yeni gruplar katıyoruz.

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>