YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HAYDAAAA
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 30/06/2009 | Saat: 13:46

Hani bir söz vardır, uluorta mesnetsiz bir konuda söz edilirse, bir anda reflexle ortaya ağzımızdan bir söz çıkar  "Haydaaa". Buradaki "A" uzatılmasını istediğiniz kadar veya ortamın algılayacağı kadar uzatılabilir.
Bu kelimeyi o kadar severim ki bilemezsiniz. Ay sonunda eşim lüks bir lokantaya gitmek istese, ağzımdan hemen bu söz çıkar "Haydaaa".

Ne zaman eski köye bir yeni adet gelse, hani şehirlerde trafik akışı yön bakımından bir gün  bir tarafa, diğer bir gün tam aksi tarafa işler, kendimi tutamam hemen bu söz çıkar ağzımdan "Haydaaa". Kimi zaman bunu uzatır da uzatırım.
Evlerimizde televizyon olmadığı dönemlerde Ankara’da gidilebilen birkaç sinema vardı, Büyük Sinema, Ankara ve Ulus sinemaları. Her ne kadar semt isimleri ile anılsa da, bu sinemalar  Kızılay'ın göbeğinde yer alırlardı. Sinema sahipleri fazla para kazanma hırsı ile özel tuttukları karaborsacılara sinemanın bütün biletlerini elden sattırırlar, yasal olmayan haksız kazanç elde etmek için özel çaba sarf ederlerdi. O tarihte sinema oynatılırken, bir anda elektrikler kesilir, bütün sinema seyircisi tek bir ağızdan bağırırdı "Haydaaa". Daha sonra makinist hakkında latif sözler edilirdi amma ilk reaksiyon tek kelime idi "Haydaaa".
Yatılı okulda okuduğumuz günlerde kimi zaman öğretmenlerimiz bizi hazırlıksız yakalamaya bayılırlardı. "Kitapları kapatın, yazılı yapacağım" dediği anda bütün  sınıf tek bir ağızdan aynı sözü söylerdi "Haydaaa".  Zaten yatılı okuduğumuz okula Kayseri'den elektrik gelir, bu elektrik ise haftanın belirli olmayan günlerinde ve belirsiz saatlerde kesilirdi. Rahmetle andığımız bir öğretmenimiz  elektrik kesilmesinden dolayı ders çalışamadığımızı belirttiğimizde, bize kızar
"mazeretlerin kıymeti yoktur, kıymetler hep neticededir " der ve defterine kırık not verirdi. Tabiidir ki biz de içimizden şöyle söylerdik "Haydaaa".
Kayseride okuduğumuz senelerde karne tatili olarak evlerimize giderdik. Kayseri'den  bizim için özel bir vagon trene bağlanır, topluca Ankara'nın yolunu tutardık. Buharlı lokomotiflerin çektiği bu trenler bir dağı çıkmaya başladığında yavaşlar, bizler vagondan atlar, vagonun yanında koşar, daha sonra tekrar binerdik. Kimi zaman bazı istasyonlarda karşı yönden gelen trenin o istasyona girmesini beklerdik. Bu arada kompartımanın camını indirir şef trene sorardık "daha ne kadar buradayız". Aldığımız cevap "bir kaç saat buradayız" olurdu. Bu cevaba bizim hemen tepkimiz tek söz ile  ortaya dökülürdü "Haydaaa".
Ülkemizde yaşadığımız yoklar senelerinde, bakkala gider "sana yağı var mı" diye sorardık. Zavallı bakkal sıkılarak cevapladığı "vardı ama biraz evvel bitti" cümlesine inanmayarak bütün soğukkanlılığımızla "Haydaa" derdik. Şu hakikati de bilirdik ki eldeki sana yağı el altından daha fazla fiyata başkalarına satıldığı bir gerçekti.
Hele ülkemde Valilikten alınan fişle benzin alındığı dönemleri yaşadığımız günlerde, ellerimizde benzin fişi ile benzin istasyonuna gider, benzin için sıraya girerdik. Tam sıra bize gelir ya pompa ısınır benzin alamaz, yada benzin biter elimizdeki fiş hükümsüz kaldığı anda derin bir nefes alır, uzunca bir "Haydaaaa" derdim.

Siyasi iktidara karşı bir girişimin belgesinin, bir gazeteye servis edilmiş olduğunu  öğrendiğimde ağzımdan ilk çıkan söz "Haydaaa" oldu.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir iç hizmet kanunu vardır. Bu kanunun 35’inci maddesinde  aynen şu cümle bulunmaktadır :
Madde 35 - Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin
edilmiş olan Türkiye Cumhuriyetini kollamak ve korumaktır.
Bu " Kollamak ve Korumak " kelimelerinden ne anlam çıkar bilmekle birlikte Mustafa Kemal Atatürk 'ün ifade ettiği gibi "Türkiye şeyhler dervişler müridler ülkesi olmayacaktır" sözünü kim yerine getirecek. Bu tehlikelerden bu ülkeyi kim koruyacak diye kendime sorduğumda, tarikat uzantıları olmasa gerek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>