YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DEPO ADANA
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 27/02/2016 | Saat: 14:32

Bir girişimcinin en önemli özelliği "risk alabilmek" olarak bilinir. Ama hiç bir girişimci de sırf risk almak adına 10. Kattaki evin balkon demirleri üzerinde yürümeye kalkışmaz. Çünkü girişimcilikte alınacak riskin bir değer yaratması gerekir, hem toplum için hem de girişimcinin kendisi için.

Topluma değer katacak bir şey ne olabilir ki ben risk almaya hazırım diyebilirsiniz. İşte orada girişimcinin en önemli diğer özelliği ortaya çıkıyor. Fırsatları görebilmek veya fırsat yaratmak, hatta tehditleri fırsata dönüştürebilmek.

Depo Adana işte bunları yapabilen dört gencin hikayesi, ayrıntılarını aşağıdaki röportajdan öğrenebilirsiniz.

Bu gençlerin dördünü de yakından tanıma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Onların enerjisinin, düşüncesinin, azminin, hırsının, hayata bakışlarının diğer gençlere de akmasını sağlayacak yollar bulmak gerekiyor. Bunlar genç olan genç ruhlu insanlar. Ne yazık ki gençlerimizin çoğu ruhu yaşlı olan insanlar. Bu gençlere “DepoAdana” aşısı yapmak gerek...

Gönülden başarılar diliyorum.
Hamit Serbest

***

BU DEPODA ÇOK PROJE VAR

http://www.adanamedya.com/bu-depoda-cok-proje-var-74100h.htm

RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

Depo Adana gittikçe büyüyen bir aile, içinde mimarlar, grafik tasarımcılar, yazılımcılar, mühendisler, emekliler, çocuklar... Tüm üretmek isteyen insanlar, 4 üniversiteli gencin kurduğu “Depo Adana”da buluştular. Depo Adana proje depoluyor ve birçok kurumun önemli bir açığını kapatıyor. Depo sorumluları 4 gencin tek  sıkıntıları  ise öğrenci oldukları için verdikleri fiyatın çok altında taleplerle karşılaşmaları. Buradan söyleyelim hemen, bu projelere paha biçilmez.

DepoAdana üretmek isteyen herkesin buluşma noktası aslında.  7’den 70’e herkesin katılabileceği, fikrini söyleyebileceği, katılımcıların düşünceleriyle büyüyen, icat çıkaran, proje üreten, vizyon açan bir platform.


Hikaye geçen sene Nisan ayından başlıyor. İlk defa Çukurova Üniversitesi’nde başlayan InnoCampus projesinden 3 terim öğrendik ve bu zamana kadar bu 3 terimle çok şey değişti. Ortak öğrenme, ortak çalışma, ortak yaratma...  InnoCampus sayesinde bu 3 kavramı hem Adana’da hem de İzmir’de fazlasıyla deneyimleme şansımız oldu. Bu kavramları anlatalım önce, ortak öğrenme birlikte eğitimlerin alındığı, atölyelerin yapıldığı alan. Ortak çalışma, farklı prensipte çalışmakta olan insanların projelere, iş fikirlerine göre bir araya gelip çalıştıkları alan. Ortak yaratma ise Fablab, ingilizce açıklamasıyla Fabrication Laboratory. Biz ona Türkiye’de YapLab olarak sesleniyoruz ve bu alanda projelere göre 3B boyutlu yazıcılar, lazer kesiciler , arduino setler gibi yeni üretim teknolojileri elemanlarıyla prototipleme ve üretim yapabiliyorsunuz.

Haliyle InnoCampus programından bu kadar şey öğrenince durduk ve düşündük. Biz neden bunu insanlara ulaştırmıyoruz. DepoAdana’yı bahsettiğimiz 3 temel prensip üzerine oturttuk ve dedik ki artık başlayalım..  Neden Depo ondan da kısaca bahsedelim, bir toplantı sırasında hararetle isim arıyoruz. Berkin durdu dedi ki, bir şeyler üretilecek, yapılacak, geliştirilecek burada. Ben bunun için depoya bakarım, depo olsun dedi. E Adanalıyız, bu topraklara borcumuz var, sonuna da koyduk Adana’yı. J

Ekip Nasıl bir araya geldi, özellikleri neler ?

DepoAdana gittikçe büyüyen bir aile, içinde mimarlar, grafik tasarımcılar, yazılımcılar, mühendisler, emekliler, çocuklar... Hep dediğimiz gibi üretmek isteyen insanlar var. Ama işin başlangıç noktasına gidersek, yola çıkan 4 kişi var. Berkin Öztürkcan, Ozan Ulaş, Volkan Aydınlıoğlu, Volkan Ünal.


Bu 4 arkadaşın paylaştığı ortak hayaller var. İnsanlara dokunmak, onları uyandırabilmek, üretmek, paylaşmak. Eğitim sisteminden biz çektik, arkamızdan gelenler çekmesin istiyorlar. Ve kısıtlamanın olmadığı, ön yargıların olmadığı, herkesin paylaşabileceği DepoAdana’yı hayata geçirdik.

DepoAdana bu zamana kadar neler yaptı ?

DepoAdana 4. ayına girdi. Yoğun geçiyor zaman ama biz bundan mutluyuz. Üretmenin keyfi başka. Neler mi yaptık ,


GoAdana’ya dergi açısından içerik desteğinde bulunuyoruz. GoAdanaGifts projesine ürün tasarımları ve üretimleri yapıyoruz. GoAdana ile birlikteliğimiz Adana’ya dair işlerle çok keyifli ilerliyor.

Portakal Çiçeği Karnavalı’na GoAdana aracılığı ile 6 farklı proje geliştirdik. Uygulamak için karnavalı bekliyoruz.

BTech Innovation ile partnerlik kurduk. BTech, 3B yazıcılar ile müşterilerine hem üretim hem de 3B çözüm önerileri sunuyor. Aynı zamanda farklı yabancı 3b yazıcı firmalarının Türkiye distrübütörü. Bu doğrultuda bölgemizde biz de, 3b çözüm önerileri, üretim desteği ve 3b yazıcı satışı imkanını sunuyoruz.

GaziAntep mutfağı Unesco tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı”na  dahil edilmek üzere. Biz de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne gastronomiye dayalı bir proje ürettik ve görüşmelerimiz şu an devam ediyor. Yakında olumlu sonuçlanır.

Kitlemizi arttırmak ve insanlara ulaşmak için atölyeler düzenliyoruz. Şimdiye kadar arduino atölyeleri, sosyal girişimcilik atölyeleri, iş planı atölyeleri yaptık. Aynı zamanda Adana’daki bir spor kulübüne yeni salonları için iş modeli geliştirdik.

TOBB Adana Genç Girişimciler Kurulu’nun düzenlediği PatlatFikrini yarışmasında ilk aşamayı DepoAdana olarak geçtik, yarışmanın sonuçlanmasını bekliyoruz.


InnoCampus’e olan sevgimiz ve bağlılığımız bizi önümüzdeki ay InnoCampus Çanakkale programına götürüyor. Ama bu sefer eğitmen olarak.

Arkadaşlarımızla, mentorlerimizle ve destekçilerimizle daha çok iş başaracağız.

DepoAdana'nın bundan sonraki hedefleri ?

Öncelikli hedefimiz DepoAdana’yı fiziki bir alana kavuşturmak ve ortak çalışma alanımızı açmak. Şu an atölyelerimizi ve etkinliklerimizi gezici olarak yapıyoruz. Kendi alanımızı açıp üretmek ve paylaşmak isteyen herkesi orada toplamak istiyoruz.


Süreç devam ederken ailemizi genişletmek istiyoruz. Bizim inandığımız bir nokta var, ne kadar farklı bakış açısı o kadar iyi işler. Farklı prensipleri, farklı insanları ailemize dahil ederek ilerlemek istiyoruz. Hatta mottomuzu söylemenin tam yeridir, “Bir araya gelmek, bir başlangıçtır. Bir arada bulunmak, bir gelişmedir. Beraber çalışabilmek ise başarıdır.” –Henry Ford.

Ve daimi hedeflerimiz öğrenmek, paylaşmak, üretmek..

DepoAdana'nın Adana'ya ve çevresine katacağı değerler?

Adana’da ciddi bir potansiyel var. Öğrenci bakımından bakarsak sadece Çukurova Üniversitesi’nde 50 bin öğrenci var. Diğer öğrencileri, sivil hayattakileri ve iş hayatındakileri siz düşünün. Biz bunları düşündükçe heyecanlanıyor, motive oluyoruz. Ve şunu farkettik ki biz Y kuşağı olarak ortak çalışmaya büyüklerimizden daha yatkınız, bunu harcamak istemiyoruz.


Adana’daki birinin İstanbul’a, yurtdışına açılması hem kolay hem zor. Hiçbir şey yapmadan, üretmeden, öğrenmeden bu ekosistemlere atılırsanız, boğulursunuz. Biz bu noktada bayrağı elimize alıyoruz. İnsanların, şehrin, ülkenin hatta Dünyanın gelişimine katkıda bulunuyoruz. Bu yüzden diyoruz 7 yaşındaki çocuk da gelsin, orta yaşın da üstündeki deneyim abideleri de gelsin. Herkesten öğrenebileceğimiz bir şey var. Gelin paylaşalım, öğrenelim, üretelim..

Bize nasıl katılabilirsiniz, facebook’a DepoAdana yazdığınızda sayfamız çıkıyor. Oradan gerek mesaj gerek telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz. [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>