YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GÜNÜMÜZ MİLLİLİĞE SAHİP ÇIKMA ZAMANI
/**/ Yazar: CEMAL ÇALIŞKAN | Tarih: 13/01/2016 | Saat: 17:45

“Tarihi geçmişimize ve milli kültürümüze Esat'ın Suriye’si, Sisi’nin Mısırı mı, yoksa İsrail’in Netanyahu mu uygun düşer?”

Bugün söylediklerinin yarın aksini yapan başka bir iktidar biliyor musunuz?

Milli kimliğimizin özelliklerinin bir kısmı İslam öncesinden gelir, bir kısmı da İslam Dinine girdikten sonra Türkler milli kimlik kazanılmıştır. Bu iki alıntı milli kimliğimizin özünü oluşturuyor. Yoksa son iki yüz yıldır Avrupa’dan alınanlar milli kimliğimize eklenti yapılarak oluşturulmuş kültür, milli kültür değildir. Fakat görünürde bu eklentiler baskın çıkıyor. Bundan önce dini öğrenimde toplumda sıkıntı çekenlerin ve kendi kültürümüze uygun yaşam alanları kısıtlanması da rol oynamaktadır.

Avrupa’dan alınanlar kültür ve teknikler, durduk yerde alınmış değildir. Dünya bir yere giderken Osmanlı Bürokrasisi ve özellikle eğitimi elinde tutanların akılları dumura uğramıştı. Tarihte seçkinliğini ispat etmiş ve büyük kafalar yetiştirmesini ispatlamış mekânlar tembeller ve miskinler yuvası haline dönüşmüştür. Osmanlıda bazen aklı başında ortaya çıkan büyük kafalara da hasetçiler yaşama hakkı tanımamış, ülkesinden ve sevdiklerinde uzakta yaşam sürdürmeye mecbur bırakmışlardır.

Ki insanlar dünyanın gittiği yöne ayak uydurabilmek için değişimin şart olduğunu padişaha ve yöneticilere kabul ettirememişlerdir. Bu nedenle zor da olsa askeri ve eğitim alanında geç de olsa değişimler başlamıştır. Kurtuluş savaşı zaferini kazananlar, bu açılanlarda okullarda öğrenim görenler eliyle olmuştur. Bununla beraber kültürlerimizde de eğitim eliyle şehirlerimize ve halkımıza Avrupa kültürü taşınmıştır.

Nasıl ki günümüzde tarihi iyi okuyanlar, İktidarın “Suriye ve Mısırın” işine karışmaması uyarısını yapmışlardır. Fakat iktidar aldırmamış, hesapsızca karışmış olması hem devleti hem de halkımızın başını belaya sokmuştur. Şimdi bu beladan nasıl kurtulma çare ve çalışmaları gizlice yapılmaktadır. İnşallah “Tarih tekerrür etmeyecektir. “Millî kültüre ilave edilen eğreti yabancı kültürler, geri kalmanın ve yenilginin bir çaresi için acele alınmış geri kalmışlığın nedenleridir. Bu eğreti şeyler bize milli kimliğimizi unutturamayacaktır. Bu durum şuna benzer: bir millete yüz yıldır yaşadığı kültürü size, “milli kimliğimiz şimdiden sonra şöyle olacaktır ”demesi ve söylemesi demek olur.

Nasıl, bazı Osmanlı yöneticileri yabancılar tarafından kullanılmıştır. Cumhuriyetten bu tarafa da yöneticileri ve siyasiler dış güçler tarafından kullanılmış ve her yapılan çalışma askerleri etkisizleştirilmeye yönelik olmuştur. Her şey askerlere sorulmaz ama onlar bir kurmaylar bütünüdür. Sivil ve siyasiler o kalitede uzmanlar yetiştirirse sorun da olmaz. Yabancılar azınlıklardan elde ettikleri bilgileri ve bu konuda dindarları da kullanmışlardır.

Bugün olduğu gibidir. Bu nedenle yapılan yanlışlara dini istismar edenler halkın tepki göstermesine engel oldular. Dindarlık ismi altında gıdım gıdım millî kimliğimiz kaybolma yoluna gitti. Bu hainliği halka yutturmak için Osmanlıyı ve tarihi geçmişi gösterdiler.

Hâlbuki tarih yaşanmış, anlaşılması ve ibret alınması için yazıldı. Akan suda bile iki kere yıkanmak imkânı yoktur. Efendimiz dönemi yaşanmış bitmiştir. Yeniden o dönemi yaşamaya kalkarsanız hayatı zorlaştırırsınız. Milli kimliğimize karşı çıkanlar,  ülkeyi bölmeye çalışanlarla birlikte hareket etmektedir. Yıllardır insanlarımızı milli ve dini bütünlüğümüzü bozmak için basında çalışanlar bilerek veya bilmeyerek de bunlara aracı olmuştur.

Bugün ülkenin parçalanmasına AKP aracı oluyor. Düşünelim milli bayramlar niçin yapılır?  Milli duyguları hatırlamak ve unutulan tarihimizi yeniden anımsatmak içindir. Bugün bu iktidar tarafından milli bayramlar önemsenmiyor, gerekli önemler verilmiyor. Askerler bile bu yüzünden heyecanlarını kaybetmişlerdir. Allah’tan PKK olayı bir mucize gibi ortaya çıktı da, askerlerimiz ve halkımız yeniden ülke ve geleceğimizi düşünmeye başladılar. Bugün şehitlerin verilmesi eskiden beri alışkanlık haline gelen milli ve manevi duygulardan devleti kuranların hassasiyetleri küçümsenmesindendir. İktidarın bazı yaptıkları hatalar şehitlerin sayısını artırıyor. Ateş düştüğü yeri yakar hale dönüşmüştür.  

Bu günkü şehitler,  gaflet yapanların günahlarının kefaretidir. Atatürk, İşi fertlerden başlatıyor. “Fertler mütefekkir olmadıkça, hukukuna müdrik bulunmadıkça, toplumlarda istenilen istikamete yönlendirilemez.” Kişilerden başlayarak eğitimin topluma yayılmasını ister. Atatürk Halifeye ve Parti liderine körü körüne bağlanmanın sakıncalarını anlatır. Bugün; partilerin lider sultasından kurtarılması gerekir. Çünkü Halifenin ve Parti liderlerinin kolayca düşmanlar tarafından satın alınabileceğini, Millet Meclisi içindeki bazı vekillerin bile satın alınarak yabancıların namına ve hesabına çalışabileceği uyarısını yapmıştır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>