YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ENERJİDE DURUM TESPİTİ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 16/06/2009 | Saat: 12:05

20 Şubat 2001 senesinde çıkan 4628 sayılı kanun aslında Enerji Piyasası Düzenleme Kanunu olarak anılsa da kanunun 1’inci maddesinde, bu kanunun yapılmasındaki genel amaç çok sarih bir şekilde ifade edilmekte. “Elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için, rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterebilecek, mali açıdan güçlü, istikrarlı enerji piyasasının oluşturulması ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetimin sağlanmasıdır.” Bu kanun önce bir kurumun oluşmasına, sonra piyasa aktörlerinin konuya tam hakim olmadan kendilerini konunun içinde bulması ile anlaşılması zor bir süreç yaşanmaya başlanmıştır. Kanunun birçok maddesi geçtiğimiz sekiz sene içinde defalarca değişikliğe uğramış, her değişiklik bir başka sorunu beraberinde getirmiştir. Toplam 20 maddeden oluşan kanunun hemen hemen her maddesi değişikliğe uğramış, hatta bir senede iki defa değişikliğe uğrayan maddeleri olmuştur. 

Geçen seneler içinde yenilenebilir enerji yatırımları için ayrı bir kanuna ihtiyaç duyulmuştur. Bu konuda 17 Mayıs 2005 tarihinde 1 sene gecikmeyle  üretilen 5346 sayılı yasa, ihtiyaca tam olarak cevap vermese de en azından bir yasanın yenilenebilir enerji konusunu ele almasının olumlu bir adım olduğuna inanmaktayız. Osmanlı’dan kalan alışkanlıklarımızı hiç terk etmediğimizden, tarihi mehter takımını da unutmak mümkün olmamakta. İleriye atılan her iki adımdan sonra üçüncü adımımız ileriye gitmemekte.

Bu nedenle ortadaki boşluğa EPDK yerleşerek,  esas görevi denetleme olan bir kurum, denetleme yerine ülkemizin enerji yatırımlarını “PLANLAMA“ görevini üstlenmiştir. Kurumun esas görevinin denetleme olması gerektiğine inancımız devam etmektedir. Yaptıkları işin doğru olup olmadığını tartışmak istememekle beraber, 2007 senesi 1 Kasım’da EPDK’ya teslim edilmesi istenen projelerin ve buna bağlı 800 bin dolarlık teminat mektuplarının  akibetinin, ülkemizde bu enerji dalında bir kilitlenme meydana getirdiğine inanmaktayız.

Bu tarihten sonra ülkemizde hiç yenilenebilir enerji konusunda proje geliştirilmeyecek mi diye bir soru, her kesim tarafından sorulmaktadır. Açılan ihale şeklindeki bu çağrı ne kadar ciddi ise, yapılan müracaatlarda oluşan MW 78.000’lık yenilenebilir enerji projesinin o kadar ciddi olduğuna inanmaktayız.

Ülkemizde enerji projelerine yatırım yapmak isteyen yatırımcı kuruluşlar genelde proje geliştirmeye yanaşmamakta, hazır projelere ortak olarak satın almayı düşünmekte. Bu nedenle iki konunun birbirinden ayrılması gerektiğine inanmaktayız. Proje geliştiren müesseseler projelerini geliştirmeli, bu projelerle ilgili lisansları proje geliştiren müesseseler temin etmeli.

Bu projelere yatırım yapmak isteyen yatırımcıların da bu projelere ortak olmaları sağlanmalıdır. Yatırım yapan müesseseler geliştirme sürecini beklemek istememekte, bu nedenle hazır proje aramaktadırlar. Yatırım yapan müesseselerin kendi finans kurumu ile birlikte bu projeleri değerlendirmeleri, proje finansmanı açısından daha akla yakın gelmektedir. Yakın bir tarihte ümit edilen yenilenebilir enerjideki yatırım teşvikleri kanunu, ülkemizde bu dalda yeni iş sahaları açacağına inanmakla beraber enerji yatırım kalemlerinin ülke içinde üretimlerindeki KDV’lerinin de teşvik kapsamında mütalaa edilmesinde yarar olduğunu düşünmekteyiz.

Bir enerji projesini iki ayrı safhada mütalaa ettiğimizde, birinci safhası projenin geliştirilmesi. Bu süreç bir seneden az olmamakla beraber bir kaç seneye de yayılan bir süreci düşünmekte yarar olduğuna inanmaktayız. Proje geliştirilmesi sürecinde bile finansman modelleri yurt dışında mevcutken ülkemizde bu konunun eksik olduğunu görmekteyiz. Projelerin geliştirici kurum tarafından  yatırımcı kurumlara sunulması ve  ortaklığa dahil edilmesinden sonra projenin yatırım finansmanı ve uygulama safhasına geçilmesi uygun mali analizlerle mümkün olmaktadır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>