YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    PROF. DR. CELAL ŞENGÖR’DEN ÖZEL RİCA...
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 20/11/2015 | Saat: 10:23

Sevgili Celal,

Bugün gazetelerdeki beyanatını okudum. Okurken de, içimden “Yapma be Celal” dedim...

Niye böyle dediğimin cevabı başta İstanbul olmak üzere tüm ülkedeki büyük şehirlerin genel görünümünde var. Şehir içindeki boş arsaları, her ne olursa olsun, şu veya bu şekilde imara açıp üstüne bina diktikleri dönemde “İstanbul tehlike altında” söylemi o kişiler için kurtuluş olmuştu.

Yöneticiler, 1999 yılındaki büyük depremin ardından başlayan bu söylemleri öceleri eleştiri olarak değerlendirdiler ve duymazdan geldiler. Ama, senin meslektaşların televizyon programlarında boy göstermek sevdasına bunu tekrarlamayı iş edindiler. Dozu giderek artan bu söylemlere inşaat profesörleri de katıldı. İstanbul’un hangi bölgeleri daha tehlikeli imiş, nasıl güçlendirme yapılmalıymış, maliyeti ne kadar olurmuş,... gibi. Hatta bir kısım profesörler de güçlendirmek yerine yıkıp yeniden yapmak daha uygun olur dediler.

Sonuçta,

* Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında kanun çıkarıldı (SİT alanları dahil)

* Deprem Risk Raporu adıyla yepyeni ve onlar için çok kullanışlı bir araç üretildi

* Kentsel Dönüşüm Kanunu adıyla bir yasal şehir cinayet sistemi kuruldu

* Yapı Denetim firmaları da icat edilerek sistemdeki bütün sorumluluklar bilinmeze atıldı

Hepsinin üstüne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adıyla bir bakanlık kurularak, herhangi bir engel çıkacak olursa anında gereğini yapmak üzere, Bakanlar Kurulu yetkisi oturtuldu.

Şimdi Sevgili Celal, sen diyorsun ki; İstanbul büyük tehlike altında. Senin bu sözleri tamamen bilimsel bir amaçla söylediğinden zerre kadar kuşkum yok. Ama seni tekrarlamaya hazır bekleyen onlarca Arap bülbülü var. Onlar senin gibi değiller. Ötmeye başlayınca susmak bilmezler. Yani, uzun sözün kısası, yeni bir deprem şarkısı başlar diye korkuyorum.

Bu sefer şarkılar ne söyler bilemiyorum ama yine bir şey bulacaklardır. Zaten biz öğretim üyeleri de her konuda bunların en büyük yardımcısıyız. Televizyon ekranlarında boy göstermekle başlayan ve farklı kazanımlar sağlayan süreçlerin parçası olan, olmak isteyen çok meslektaşımız var.

Meslektaşlarımızdan uyanmak isteyenlere bizi yönetenlerin icat ettiği tek dahiyane sistemin “deprem” olmadığını hatırlatmak gerek. Her ne kadar, deprem riskli alanlar oluyorsa da bunu sorun etmeden hatta mahkeme kararlarını bile dinlemeden deniz doldurma yöntemi uyguluyorlar.

Örneğin, Kadir Topbaş 2009 seçimleri öncesinde reklam kampanyasında yaptıklarını ve yapacaklarını anlatırken Maltepe sahillerini anlatıyordu. Sahilde 3,5 kilometre boyunca bir dolgu yapacaklarını ve 400 denizi metreye kadar dolduracaklarını söylüyordu. Dolgu tamamlandıktan sonra da sahil yolunun kara tarafında bulunan her yerin imara açılacağını ekliyordu. Yani düşünün ki uzunluğu 3.500 metre olan bir sahil şeridi yeni bir inşaat alanı olarak ortaya çıkacaktı. Bundan daha güzel bir müjde olabilir miydi????

Tabii bu süreçlerde de devrede olan kocaman unvanlarıyla fiyakalı imzalarını böyle raporların altına atan meslektaşlarımız var...

Senin beyanatını okuyamamış olanları da bilgilendirmek için gazete haberini de aşağıda veriyorum.

Sevgilerimle.

*****

İstanbul çok büyük tehlike altında

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Profesörü Celal Şengör, İstanbul'un jeolojik açıdan çok büyük bir tehdit altında olduğunu söyledi.

Son birkaç gün içinde Marmara Denizi, Denizli ve Yunanistan’da yaşanan depremlerden yola çıkarak konuşan Şengör, ”Bugün yarın burası gidecek. İstanbul’a en yakın fay hattı Yeşilköy’den geçiyor. Bu hatta oluşacak 7,6 büyüklüğündeki bir deprem Yeşilköy’e 10 şiddetinde yansır. İstanbul’a 7 dahi yeter yıkım için” dedi.

Şengör, İstanbul’un en güvenli bölgelerinden birinin Anadolu Hisarı olduğunu belirterek diğer güvenli bölgeleri sıraladı. Şengör, ”Şu anda yaşanacak bir depremde ne Nişantaşı’ndan, Ne Perşembe Pazarı’ndan ne de Maslak’tan çıkmak mümkün olmaz” dedi. Önceki Gün yaşanan 4,2 büyüklüğündeki depremle ilgili ise Şengör, ”Bu hareket ile kilitli dediğimiz yer açılmaya mı başladı diye düşünmeye başladım. Bu noktadaki hareket düşündürücü” diye konuştu. Bütün dünyada bilimin giderek daha az ciddiye alındığını söyleyen Şengör, ”Çünkü giderek yöneticiler cahilleşiyor. Bilimin seviyesi yükseliyor buna karşılık yöneticiler cahilleşiyor. Bunun tek sorumlusu demokrasidir. Herkes okumuşsa demokrasi çok iyi bir şey. herkes bağımsız düşünebiliyorsa. Bir karar verebilmek için karar vereceğin konuda bilgilere sahip olmak lazım, bir de bu bilgileri değerlendirebilmen lazım. Bunları yapamayan adama demokrasi fazladır. Bunları yapamayan adamın maymundan farkı konuşmasından ibarettir” diye konuştu.

Haber: Mediha Olgun / Kamera: Aytaç Akyurt

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/istanbul-cok-buyuk-tehlike-altinda-989727/?utm_source=segmentify&utm_campaign=scn_b8048b92192de000&utm_content=989727|sozcu&utm_medium=click[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>