YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA ŞEHİR TURU
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 09/06/2009 | Saat: 12:13

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden öğretim üyesi arkadaşlarım ve hocalarım uzatılmış bir 23 Nisan tatili ile Güney Turu yapmak isteyince ev sahipliği bana kaldı. Üç gün boyunca Antakya, İskenderun, Tarsus ve Mersin’i Silifke’ye kadar gezdik. Dördüncü günü Adana’ya ayırmıştık, rehberliğimizi yapan arkadaşa günün ilk yarısında Karatepe Açık Hava Müzesi’ni gezelim diğer yarısında da şehir turu yaparız dedim. Adana’da şehir turu yapılacak fazla bir yer olmadığını, şehir turunu genellikle İncirlik Askeri Üssünde çalışmaya gelen Amerikalılar için şehrin gezilecek yerlerinin tanıtımı şeklinde yaptıklarını ve kebapçı ile bitirdiklerini söyledi. Israrım üzerine bir şehir turu planı yaptık ama bu sefer rehberliği ben üstlendim ve konuklarımıza Adana’yı gezdirdik.

Adana’da şehir turu ile ilgili ilginç bir anım vardır; aradan yaklaşık 20 yıla yakın bir süre geçtiğine göre anlatabilirim. Uluslararası bir kongre düzenliyorduk, çeşitli ülkelerden yabancı bilim adamları katılacaktı. Güzel bir bilimsel program oluşturmuştuk ama bir de sosyal program yapalım ve Adana’yı da layıkıyla tanıtalım istedim. Adana’da doğup büyümüş olmam Adana’yı söylediğim anlamda tanıtmaya yetmezdi. İl Turizm Müdürünü aradım, düşüncemi anlattım ve bize yardımcı olabilecek İngilizce bilen bir rehber verip veremeyeceklerini sordum. Memnuniyetle diye cevap verdi, hatta iki kişi veririm biri İngilizce birisi de Almanca bilir dedi. Ben iki kişiye gerek yok dediysem de o kadar ısrar etti ki siz nasıl uygun görürseniz demek zorunda kaldım. Şehir turu programına iki hafta kala Turizm Müdürlüğünü tekrar aradım, Müdür yoktu Müdür Yardımcısı ile görüştüm. Konudan haberdardı ve Müdür beyin söylediği gibi biri İngilizce biri Almanca bilen iki rehber vereceklerini onların bize şehir turu yaptıracaklarını söyledi.

Sonunda şehir turu yapacağımız gün geldi. Üniversitenin otobüsü ile İl Turizm Müdürlüğünün önüne geldik, gerçekten de bir bayan bir de erkek bizi bekliyordu, ikisinin de ellerinde dosyalar vardı. Bir aksilik olmadığına sevinmiştim. Bekleyenleri otobüse aldık ve İngilizce bilenin kim olduğunu sordum, bayan kendisinin İngilizce bildiğini söyledi. Bayana dedim ki; “Sizi öne hostes koltuğuna alalım, mikrofonu da size vereyim hem şoför beye hangi yolu takip edeceğini tarif edersiniz hem de yol üzerindeki tarihi eserleri anlatırsınız”. Aldığım cevap inanılır gibi değildi; bayan dedi ki, “Ben Adana’yı bilmiyorum, yol tarif edemem.” Elindeki belgelere baktım, Adana’daki tarihi yerlerin tanıtımı vardı; “Bu belgeleri kim hazırladı” diye sordum kendisinin hazırladığını söyledi. Bunları nasıl hazırladınız diye sorunca belgelerden yararlandığını söyledi. “Kaç yıldır Adana’da görev yapıyorsunuz” dedim, “Üç yıldır.” dedi. “Üç yıldır Adana’da görev yapıyorsunuz, bir tomar belge hazırlamışsınız ama bir kez olsun merak edip bu cami hangisidir, bu kilise nerededir dememişsiniz, öyle mi?” dedim, hiç cevap vermedi. Artık yapacak fazla bir şey kalmamıştı, rehber arkadaşları otobüste boş koltuklara yerleştirdik; “Günü bizimle geçirin böylece Adana’yı da öğrenmiş olursunuz” dedim. Tabii iş o noktadan sonra yine bana kaldı el yordamıyla, bildiğim kadarıyla misafirlerimize Adana turu yaptırdım.

Yurt dışında “şehir turu” olmayan yer yoktur, kaldığınız otelin resepsiyonuna şehir turuna katılmak istediğinizi söylerseniz hemen size birçok seçenek sunarlar. Adana için böyle bir seçenek var mı diye araştırmak istedim, büyük otellerimizi aradım ve yabancı bir misafirimin geleceğini otellerinde kalacağını bu arada bir de şehir turuna katılmak istediğini söyledim. “Standard bir şehir turu programımız yok” diyen de oldu “İlk kez böyle bir taleple karşılaşıyorum” diyen de. Seyahat acentelerinin Panaromik Adana Turu olarak adlandırdıkları “Küçük Saat, Yağcami,  Ulucami Külliyesi, Büyüksaat, Tarihi Taşköprü, Tepebağ, Sabancı Cami, Adana Arkeoloji Müzesi, Merkez Park, Seyhan Nehri, Seyhan Gölü, Eski Baraj Yeni Baraj” içeren bir turları var, bunu da özel istek üzerine yaptıklarını belirttiler.

Bunun bir arz-talep konusu olduğunu söyleyebilirsiniz, doğrudur. Ama pazarlamada bir de talep yaratma konusu vardır. Bence bu da özellikle talep yaratılması gereken konulardan birisidir. Adana’yı özellikle Adana’da yaşayanlara gezdirmek lazım; çünkü, insan yeterince bilmediği bir şeyin kıymetini de bilmez... Bizlerin çevremizdeki tarihi ve kültürel varlıkların bir bir yok olmasına duyarsızlığımızın başında bilgisizliğimiz geliyor. Adana’da gezecek neresi var ki demeyin! Her gün önünden geçtiğiniz ve viraneliğini artık kanıksadığınız yüzlerce bina var caddelerde, sokak aralarında. Bir gün yıkılıp gittiğinde de hiç kimse aldırış etmiyor, çünkü ne olduğunu bilmediği bir viraneyi görmekten artık kurtulduğunu düşünüyor. Yani şehir bir pislikten daha temizlenmiş oluyor.

Talep yaratmak nasıl olur derseniz, çok kolay… Bildiğim kadarıyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilköğretim öğrencilerine müze gezileri yaptırır. Çocuklara sadece müze gezdirmektense bir günlük bir “Adana Kültür Turu” yaptırmak eminim daha anlamlı olacaktır. Bizden sonraki kuşakların yaşadıkları yerlere daha bilinçli sahip çıkmalarını ve daha duyarlı vatandaşlar olmalarını istiyorsak onları bilgilendirme sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>