YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







Keşke vatandaşlık dersini daha iyi çalışsaydım…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 19/03/2008 | Saat: 00:00

Keşke diyorum ortaokul yıllarımda vatandaşlık dersimi daha iyi çalışsaydım, anlatılanları daha iyi öğrenseydim. Bugün belediye meclisi nedir, il genel meclisi nedir, ne iş yapar bilirdim. Bu demokrasi oyununun kurallarını daha iyi öğrenseydim de demokrasinin yerel unsurlardan başladığını aşağıdan yukarıya doğru çalışan bir sistem olduğunu önceden fark edebilseydim diyorum.

Gerçi okul yıllarımdan bu yana o kadar çok şey değişti ki; aklım erdiğinden bu güne iki askeri darbe, bir askeri muhtıra, bir balans ayarı, bir de e-muhtıra gördüm. Bu listeye bir de referandum yoluyla yeni bir Anayasa kabul ettirilmesini de eklemem gerek. Kısacası bu kadar müdahale sonucunda sistem hakkında bize o yıllarda öğretilenler de neredeyse tümüyle değişti.

Ancak, tüm zorlamalara rağmen neyse ki hala değişmeyen bir şey var; laik Cumhuriyet ve temel ilkeleri. Ona da sahip çıkmak bu ülkenin insanları olarak bizlere düşüyor. Bunu da başaracağımıza yürekten inanıyorum; ama zorlandığımızı da göz ardı edemeyeceğimizi düşünüyorum.

Vatandaşlık görevidir diyerek seçmen yaşına geldiğimden beri her seçimde gittim inançla oyumu kullandım. Seçimler aldatmaca, oy kullanmayacağım diyen arkadaşlarımı dilim döndüğünce ikna etmeye çalıştım. Her seçimde bu sefer farklı olacak dediysem de sonu hep aynı oldu. Parti yönetimleri milletvekili yaptıklarını konu mankeni gibi kullandı, milletin vekili yaptıklarımız da parti yöneticilerinin kölesi oldu. Az sayıdaki istisnalar dışında, yaşamımda gözlemlediğim demokrasi gerçeği ne yazık ki bu!

Ama biliyorum ki, gerçek demokrasi bu değil. Vatandaşlık görevi de seçimden seçime sandığa oy atmaktan ibaret değil. Hep kanundan, polisten, askerden çare beklemek, kendi adımıza hiçbir sorumluluk taşımamak çözüm getirmez, getirmiyor. Hak aramayı ve istemeyi öğrenmemiz gerek. Hak alabilmek için emek vermek, külfetine katlanmak gerektiğini öncelikle kabul etmeliyiz.

Buna hem ben inanmalıyım hem de diğer insanları inandırmalıyım. Ayrıca, toplum kurallarını kendim uyguladığım gibi diğer bireylerin de uygulamasına ön ayak olmalıyım. Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyim; haklısınız hiç de kolay değil biliyorum. Ama özendiğimiz batı dünyasına benzemek istiyorsak vatandaşlık bilinci ile başlamalıyız.

Ayrıca, buradaki kastım hiç birimizin toplum polisliğine soyunması değil tabii ki. Ama hiç değilse gördüğümüz yanlış davranışları söyleyebilmeliyiz. Kısmen de olsa insanımız, özellikle gençlerimiz konuşuyor artık, susmuyor. Sorunlarını, eleştirilerini, beklentilerini zaman zaman uygun ortam bulduğunda dile getiriyor. İyi, ama yeterli değil; ayrıca, sadece söylemek yetmiyor haykırmak gerek, hem de birlikte, hep birlikte! Gönül birliği, düşünce birliği, söylem birliği yapmak gerek! Örgütlü toplum olabilmeyi, sivil toplum örgütlerini gündelik yaşantımızın doğal bir parçası haline getirmeyi öğrenmeliyiz.

Adana Fikir Platformu’nun Adana’mızda demokrasi kültürünü geliştirme adına vatandaşlık hakkımızı koruyabilmemiz ve vatandaşlık görevlerimizi yapabilmemiz için etkin bir araç olarak kullanılmasını diliyorum.



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>