YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GÜVENLİK ZAFİYETİ Mİ DEDİNİZ...
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 13/10/2015 | Saat: 14:25

Ankara’daki feci saldırıda hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımıza rahmet diliyorum. Hangi anlayış, hangi din, nasıl bir insanlık böyle bir saldırıyı yaptırabilir? Gerçekten anlamak çok zor...

7 Haziran seçimlerinden bu yana yaşanan olaylar dalga dalga toplumun tüm kesimlerine, ülkenin her noktasına yayılıyor. Bizi yönetenler de ne yazık ki hep bu acılar yaşandıktan sonra duruma müdahale ediyorlar.

Denilebilir ki, ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar... Bu düşünceye katılmıyorum. Çünkü bir bakan geçecek olsa yolları kapatıyorlar. Hele Cumhurbaşkanı gelecekse değil kendisinin gölgesinin hatta kokusunun geçeceği bölgelerde hayatı durduruyorlar.

Ankara’daki saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak için toplantı yapılacağı duyurulmuş değişik kanallardan. Bana Elektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesinden geldi. Adana olarak böyle bir acıya duyarsız kalınmayacağına sevindim. Adana'ya getirilen cenazeler için Uğur Mumcu Meydanında (İstasyon Meydanı) yapılan törene eşimle birlikte gittik. İstasyon meydanının etrafı barikatla çevrilmişti. Sadece Atatürk Bulvarı yönünden geliş kapalıydı, diğer tüm yönler trafiğe açıktı. Polis barikatıyla çevrilen alana girişler tek bir noktadan yapılıyordu. Girenlerin üstü aranıyordu ve iki kamera giriş noktasında her geçeni kaydediyordu. Biz de kontrol noktasından geçip barikatla çevrili alanın içine girdik. Saat 19 olmuştu ama tören başlamamıştı, cenazelerin alana getirilmesi bekleniyordu.

Bir anda bütün polisler gittiler. Üniformalı birisinin, sanırım amirleri olmalıydı, tüm polislere seslenerek hepsini alandan uzaklaştırdı.

 

Vatandaşlar üstünde polis yazan barikatların içindeydi ama etrafta bir tane dahi polis yoktu. Kalabalığın toplandığı ve cenazeler geldiğinde izdiham yaşanabileceği ihtimalini bile bile polisler görevlerinin başından ayrılıp gittiler. Bu kararı başlarındaki amir mi verdi, emniyet müdürü mü yoksa vali mi verdi? Veya talimat daha yukarılardan mı geldi?

Talimatın her ne şekilde kimin tarafından verildiğinden ziyade niçin böyle bir talimat verildiği önemlidir. Esas açıklanması gereken husus budur. Sanırım vatandaş olarak da hepimizin böyle bir açıklamayı istemek hakkımızdır.

Bakan bey basın toplantısında istifa sorusuna “güvenlik zafiyeti yok” cevabını vermiştir. Böyle bir katliamdan sonra yapılan toplu bir gösteride, acılar bu kadar taze iken ve herkesin birilerine, bir şeylere kızgınlığı bilinirken insanları polis barikatlarının içine alıp alanı terk etmek yapılacak iş midir?

Devletin polisinin görevi toplumun güvenliğini sağlamak, bireylerin yaşam hakkını öncelikle korumak olmalıdır. Çok basit bir olayın dahi barut fıçısına atılan kibrit etkisi yaratabileceği bir ortam ve polis yok...

Alana gelenleri kamerayla kaydetti işini tamamlamış oldu.

Öyle mi?

Bunun adı eğer devlet eliyle sağlanan güvenlik ise Bakan bey haklı demektir...

Hamit Serbest

***

Cumhuriyet gazetesinde MURAT BİRSEL’in, “BU KATLİAM ÖNLENEBİLİRDİ” başlığıyla verdiği haber çok farklı tedbirlerin alınabileceğini anlatıyor...

 

Dünyada en az yirmi şirket, taşınabilir, radar gibi sistemlerle uzaktan tarayarak intihar bombacısını eyleme geçmeden tespit edebiliyor.

Menfur Gar intihar saldırısından sonra ekranlara yansıyan resmi açıklamaların hemen hepsinde “intihar bombası taşıyan kişi”yi tespit etmenin zorluğu ve kalabalık arasına sızmalarını engellemenin neredeyse imkânsız olduğu vurgulanıyordu. Sayılan gerekçeler de haklı geliyordu ve bu işin samanlıkta iğne aramak zorluğunda olduğuna ikna oldum.

Akşam yattım, her vatandaş gibi canım sıkkın, uyku tutmuyor, aklıma düştü “Ya intihar bombacısını uzaktan tespit eden bir teknoloji varsa” diye... “Yoktur, olsaydı bizde olurdu” dedim. Şüphe uyutmadı kalktım, oturdum internetin başına yazdım “suicide bomber prevention” ekrana gelen listeyi gördüğümde içimin nasıl “cız ettiğini” anlatamam, en azından yirmi tane şirket, kuruluş var ki radar gibi sistemlerle uzaktan tarayarak intihar bombacısını şıp diye tespit ediyor. Bir tanesi belli ki Amerikan hükümetiyle çok yakın çalışıyor, adı Rapiscan, sistemin adı “Rapiscan CounterBomber Technologies” yani “Antibombacı teknolojileri”.


Altında da yazıyor bizim antibombacı teknolojisinin kullanıldığı hiçbir ortamda bombalı intihar saldırısı gerçekleşememiştir.

Sayın Başbakan

Diyeceğim o ki;

Değerli devlet büyükleri

İntihar bombacısını uzaktan tespit eden mevcut bir teknoloji var. Bunu yapan alet edevat taşınabiliyor. Ve başarıyla çalıştığına dair bilgiler, gerçek ortamda alınmış sonuçlar mevcut. Artık bir araştırma yapıp ihaleye mi çıkarsınız, TÜBİTAK’tan aynısını yapmasını mı istersiniz bütün bunlar beni aşan konular.

Sadece şunu diyeceğim, ben Cumhuriyet gazetesinde teknoloji sayfasından sorumlu kişi olarak, böyle bir teknoloji var demeseydim işimi yapmamış olurdum. Ama işimi yapmanın içimi bu kadar acıtacağını da hiç tahmin etmezdim.

MURAT BİRSEL, 12 Ekim 2015 Pazartesi

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim-teknik/386697/Bu_katliam_onlenebilirdi.html[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>