YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BECERİ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 20/08/2015 | Saat: 22:33

Bu kelimeyi çok seviyorum ‘Beceri ‘ . Bir insanın genlerinden gelen bir maharetin, işlenerek ortaya eserlerin çıkmasına sebep olması gibi bir şey. Maharet, beceri her ne kelime kullanırsanız kullanın, tanrının verdiği bir yetenek insanda ya vardır, yada gerekli olan beceri yoktur. Bizim sınıfta bir arkadaşımız vardı, beden eğitimi dersinde yere konan bir minderde takla atmamız istenirdi. Beden eğitimi öğretmeni her öğrenciye bu taklayı atlatırdı amma, Sadi ismindeki arkadaşımız bu taklayı hiç beceremezdi. Koşarak minderin yanına gelir, ellerini mindere koyar, ayakları ile bedeninine bir dönme ivmesi verir , ancak yan yatarak düşerdi. Biz bu komik olaya seyirci kalır , düşmesine kahkahalarla gülerdik. Sadi okulu bittiğinde bu taklayı hala becememişti.

Kimi insana tanrı konuşma yeteneği verir, kimisine el çabukluğu marifeti verir, kimisinede öyle bir marifet verirki, insanlar bunu nerede kullanması gerektiğini bilemez. Hatta bu becerilerin bir başka şeklinde ise, insanları ikna kabiliyeti olarak nitelendirilir. Hatırlarmısınız Istanbul’un bir özel Osman ‘ı vardı. Taksimdeki İş Bankasının bir direk üzerinde kocaman saati Taksim meydanını süslerdi. Osman bu saati, saf temiz yurdum insanlarına tamamını satmıştı. Her olayın sonrasında emniyete götürülen Osman Ziya Sülün, bir daha kimseyi aldatıp dolandırmayacağına söz verdiğini, hatta tutamadığı yemini bile ettiğini hatırlarım.

Bir de lakabı vardı kendisine Sülün Osman denirdi. Soy adı Sülün olduğundan o Sülün Osman olarak anılırdı. Sülün Osman hatıralarında anlattığı dolandırıcılık hikayelerinin özelliklerinden, saf insanlardan faydalandığını beyan ettiğini anımsarım. Akıllı olup olmaması önemli değildi, çünki okumuş bilim dalında Profösör olmuş kişilerin  bile dolandırıldıkları bir dünyada yaşamaktayız. Nereden nereye, gelmekteyiz, bir ülkede ne kadar aptal insan varsa, o kadarda akıllı insan olduğunu düşünmekteyim.

Her ülkenin insanlarının içinde akıllı becerikli insanlar olduğu gibi , karşısındaki insanlara her koşulda inanmak gibi bir zayıflığı olan insanlarında var olduğunu unutmamak gerekir. Benim vatandaşım iyi demek , akıllı olduğunu göstermez. Bir yurttaşın söylenen sözlere, verilen bilgilere inanması demek, söylenen sözlerin doğru olduğunuda isbat etmez.

Çok önemli dönemeçten geçmekteyiz. İnsanlara ve söyledikleri sözlere inanmak ne derecede doğrudur bilmemekle beraber, hele konuşan  kişi siyasi bir kurumla ilişkide ise, onları dinleyen insanlar neye inanıp neye inanmayacağını pek kestirememektedir. Hatta kültürlü insanların bile konuşma sırasında:

-Tamam, adamlar yiyiyor, amma iş de yapıyorlar, demelerini içime sindirememekteyim.

Seçimlerin üzerinden  yaklaşık 65 gün geçmesine rağmen emaneten Başvekilliği yürüten SerVekil  Ahmet, Kırkpınarın sarayiçi çayırındaki yalancı pehlivanlar gibi peşrev çekip, el çırpmasından sonra, güreş meydanına hiç pehlivan çıkmamasına üzülüp, peştemal atıp, Cumhur ‘a cazgırlığı iade etmesine şahit olacağız.

Geçen 65 günde emaneten koltuklarına sıkı sıkı sarılanlar, vekil bile olmadığı halde bir Bakan edasıyla atamalar yapmaları, gerçekten bir maharet. Topluma karşı hiç bir sorumluluğu olmadığı halde 855 rakımlı Beş Tepe de oturanın direktiflerini yerine getirmek husunda emir kulu olduklarına, bu ülkenin yurdum insanı şahit olmakta.  Bence, saf ve temiz vatandaşımı ikna edebilme kabiliyetini takdir ettiğim Cumhur, görevi geri alarak, zamanı doldurup , Anayasa nın 116 maddesini uygulamayı düşündüğünü bilmeyen kalmadı. Bu madde aynen şunları anlatmakta:

‘’Bakanlar Kurulunun, 110 uncu maddede belirtilen güvenoyunu alamaması ve 99 uncu veya 111 inci maddeler uyarınca güvensizlik oyuyla düşürülmesi hallerinde ; kırkbeş gün içinde  yeni bakanlar kurulu kurulamadığı veya kurulduğu halde güvenoyu alamadığı takdirde Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak , seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Başbakanın güvensizlik oyu ile düşürülmeden istifa etmesi üzerine kırkbeş gün içinde veya yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra yine kırkbeş gün içinde Bakanlar kurulu Kurulamaması hallerinde de Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. ‘’

VEREBİLİR kelimesini eline alan Cumhur, esnetebildiği kadar bu maddeyi esnetecektir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>