YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    FELAKET TOPTAN GELİRSE...
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 27/05/2015 | Saat: 00:07

İş dünyası felaketlere gebedir hep, krizler hiç bitmez. Hele bizimki gibi bir ülkede...

Bu nedenle, sanayicilerimiz de alışıktır krizlere, felaketlere. Gerçi kimi yaşadığı felaketler kendi kusurundan da kaynaklanabilir. Ama her ne olursa olsun, gece yatarken dünyanın öbür ucunda yaşanacakların hayatını alt üst edebileceğini bilerek uyur. Belki de heyecanı seven, adrenalin tutkunu kişiler iş insanı olabilmektedir.

Bu kişiler kendilerine yönelen tehditleri daha kolay savuşturabilmekte ve hatadan kısa zamanda dönebilme çevikliğini gösterebilmektedir. Ama bu ancak bireysel hatalar veya sorunlar söz konusu ise mümkündür. Ya toplumun bütününün hatası veya sorunu var ise çözüm nasıl olacaktır?

Tıpkı bizim Temel’in yaşantısındaki gibi...

Temel yaya giderken bir gün, trafik ışıklarında karşıdan karşıya geçecek. Caddeye tam ayağını atıyor bakıyor ki yayaya kırmızı yanıyor ve üstüne doğru arabalar kopmuş geliyor. Tam o anda yanı başında birisi bitiyor ve ben Azrail’im canını almaya geldim diyor. Temel’in o gün çocuğu olmuş, diyor ki yeni baba oldum evladım öksüz kalmasın. Azrail acıyor ve canını bağışladım demesiyle trafik ışığı araçlara kırmızıya dönüyor. Arabaların lastiklerinden çıkan fren sesleri ortalığı kaplıyor ve güç bela da olsa hepsi de duruyor. Temel yaşadığı şokun etkisiyle yolun başından çakılmış kalmış ama kendini toparlayıp caddenin öbür tarafına canını atıyor.

Kurtulmuş olmanın sevinciyle Temel kısa sürede bu olayı unutuyor. Yıllar geçmiş, çocuk büyümüş haftaya düğünü var. Temelin de aklında binlerce düşünce, tabii yine dalgın. Elinde eşinin verdiği takı listesi, arabasıyla kuyumcuya gidiyor. Geline düğün hediyesi olarak takacakları mücevherleri almaya gidiyor, tabii gücü yeterse... Temel dalgınlıkla yol üzerine peş peşe konmuş “köprü yıkıldı, inşaat var”, “yolun sonu”, “uçurum” tabelalarının farkına bile varmıyor. Uçurumu gördüğü anda yanı başında yine Azrail beliriyor. Temel bu sefer de çocuğunun mürüvvetini görmek için Azrail’e yalvarıyor. Azrail’in bağışladım demesiyle beraber arabanın sağ ön tekeri kocaman derin bir çukura saplanıyor. Temel yaşadıklarına inanamıyor ama Azrail’i gördüğü gerçek mi değil mi emin olmasa da ölümden döndüğüm kesin diye düşünüyor.

Yine yıllar geçmiş, Temel’in oğlu evlenmiş, torunlar olmuş ve tabii Temel de artık yaşlanmış. Torunlarını özlemiş Temel, uçak bileti almış torunlarını görmeye gidecek. Uçağa binmiş havalanmasını beklerken hayatı bir film şeridi gibi geçmiş gözünün önünden, acısıyla tatlısıyla. Bu arada uçak havalanmış, hostesler ikram servisine başlamışlar. Temel yakında torunlarını kucaklayacağı hayaliyle giderken yanı başında yine Azrail belirmiş. Yine aynı konuşmalar Temel bu sefer de torunlarına sığınmış ama nafile. Azrail bu sefer kararlı. Temel bu sefer de uçaktaki tüm yolcuları gösterip kendimden vazgeçtim bari onlara acı demiş. Azrail, öyle bir öfkelenmiş ki; bu kadar insanı aynı uçağa doldurmak kolay mı oldu zannediyorsun diye kükremiş.

Şimdi düşünün bakalım, eğer felaket toptan geliyorsa ne yapabilirsiniz?

Ülke yeni bir seçime gidiyor, karar sizin...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>