YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    EVLENDİRME ENSTİTÜSÜ
Yazar: CEMAL ÇALIŞKAN | Tarih: 03/05/2015 | Saat: 12:49

                                 EVLENDİRME ENSTİTÜSÜ KURULMALI

Eş seçerken şu özellikler aranmalıdır.(Doğru sözlü, insanlara ve canlılara karşı merhametli, inançlarına bağlı, vefalı, ailesine ve çocuklarına karşı sorumluluğunu bilen) biri olmalıdır. Çay getiren garsona, yolda yürürken sana, ailene saygısı var m?ben diyen değil biz diyen olmalı, büyüklere saygı küçüklere sevgi ve merhametli olanlar seçilmelidir. İktidar sahipleri ne zaman genç erkek ve kızlarla toplantı yapsalar, hemen evlenmeleri, ardından da üç çocuk sahibi olmaları için ellerini çabuk tutmaları gerektiği söyleniyor.  Evlendikten sonra ilk işiniz üç çocuk yapmakta acil olun. Bu ne demek? Toplumda evlenen inanların evliliklerini ve sahip oldukları çocukları milletine ve topluma yararlı olması konusunda hiç kimsede sözleri ve ilaç yok. Hesabı ve kitabı yapılmadan yapılan evlenmeler ne evlenenlere, ne de yakınlarına saadet getirebilir? Bu anlayışla yapılan evlenmeler, iki gönül bir olunca “ samanlık seyran” anlayışıyla gelinen nokta boşanmalar tarihte olmayacak kadar artmış, ana-baba olduğu halde ilgilenilmeyen çocukların sayıları her gün daha çok artarak toplumun ve şehirlerin başına bela yolunda doludizgin ilerlemektedir.

Bu evlenmeye teşvik eden siyasilerin toplumda boşanmaları, karınsı kesenlerim önün nasıl geçileceklerini açıklamaları gerekir. Ben böyle istiyorum despotluğuyla bir yere varılmaz. Her yaşta çocukların başına bela olan sigara, içki ve diğer zararlı alışkanlıkları önceleyecekleriyle ilgili bir projeleri ve aldıkları tedbirleri halkımız duymak istiyor. Din ve dindarlığı kullanarak başta eğitim olmak üzere, her kurum bugün yozlaşmış ve politikalar başarısızdır.  Evlenmeler konusuna el atarak böyle yapmayı dayatmak ne kadar sahih olur? Her kutsal şeyi, parayla yüceltilmeye indirgemek, yüceltilmek istenen kutsalı değersiz kılmaktadır. Bu iktidar ve bundan öncekiler tarafından da kullanılmıştır.

 Evlilik, sağlıklı hayat gibi sağlıklı yapılan evliliklerde mutlu yaşayabilir. Bu nedenle evlenen eşlerin ruhen ve bedenen sağlıklı, sorumluluklarına müdrik olmaları gerekir. Nasıl ki bina ve fabrika kuranlar arazinin, binaya uygun olup olmadığı konusunda araştırma yapıp ilmi tedbirler alınıyorsa, evlilik ise, fabrikadan daha önemli ve kutsaldır. Bu nedenle aileye daha çok titiz davranmalıyız.

Sağlıklı hayat için önleyici tıbbi tedbirler yapılıyorsa, konuyla ilgili akademik araştırmalar yapılıyorsa, sağlıklı bir aile kurulması için önceden tedbirlerin alınması önemlidir.  Evliliklerin hastalıklardan arî olması, önleyici tedbirlerin alınmasına bağlıdır. Sağlıklı aile içinde evlilikten önce tedbirler alınarak hastalıklı evliliklerin önlemesi gerekir. Hastalıklı evliliklere meydan vermemek için öncelikle aile bakanlığına bağlı aile Enstitüleri açılması gerekir.  Görev alacak eğitici ve öğreticiler işin uzmanı olması gerekir. Mutlu ailelerin temelleri, buralarda kursa gelen adaylarla kurulacaktır.

 Aile kurmak, toplumun gelenek, kültür ve inançlar göz önünde tutularak kurulur. Sözünü ettiğimiz tedbirleri dışlayarak,  mutlu aileler kurulmaz. Atalarımız yaşadığı aile düzenini aynen devam ettirmek, çıkmaza girmek manasına gelir. Geçmişte büyük aile yaşantısı vardı. Gençler aile kurmakla ilgili, sorumluluğu ve bilgileri büyüklerden öğrenirlerdi. Aile kurmakla ilgili bilgileri insan doğup büyüdüğü ailede öğrenirdi. Usta çırak ilişkisi gibiydi. Günümüzde ise, eski yaşamı geriye getirmek, çok zordur. Evlenenleri mutlu yapmaz.

Günümüzde ailede anne- baba çalıştığından dolayı, yeteri kadar çocuklarıyla ilgilenemiyorlar. Bilgilerini aktaramıyorlar. Birlikte az zaman geçiriyorlar. Zaten çocuklar eski ki gibi bir evde, bir şehirde doğup büyümüyorlar. Evlilik çağına gelinceye kadar birçok mahalle ve şehirler değiştirilmektedir. Günümüzde ise, dünya büyük bir köye dönüştü. İletişim sınır tanımıyor. İnsanlar dünyanın öbür ucundan tanıştığı kimseyle evlilik yapıyor. Çoğumuzun evlilikte temel ölçüt ve inançlar değişmiştir.

Türkiye’de evlenmede hiçbir şart ve eğitim sorulmamaktadır. Hâlbuki evlilik büyük bir savaştır. Savaştan önce askerlerin eğitim alması gerekir. Dükkân açan Radyo ve televizyon tamircileri için sertifikalar istenirken, evlilikte bir şey istenmemektedir. Bir tamirciden istenen,  aile kurandan istenmemektedir. Aile kurmak daha mı basittir?  Aile kurmak isteyenler açılacak aile enstitülerinde 3-6 aylık kursa katılanlara sertifika verilmelidir.  Açılacak olan Enstitülerde insanlara, sosyoloji ve psikoloji bilen insanların ve diğer eğitimcilerin aile kurma konusunda dersler verilmelidir. Aile kurma konusunda iki gönül bir olunca samanlık saray olmuyor. İki gönlün uygun olup olmadığını eğitim vererek öğrenebiliriz. Aile bakanlığına bağlı olarak açılacak aile kurma Enstitüleri, evlenmek isteyenlere kurslar verilmelidir. Ruhsuz ve amaçsız kurulacak aileler mutluluk getirmez.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>