YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Hıdırellez
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 26/04/2009 | Saat: 01:13

O gün kahvede çok telaş vardı. Sarı Selim, Aksak Akif , İplikci Kemal ve Kargı İsmail bir çok kağıt parçalarına bir şeyler yazmakla meşguldüler. Yakın bir tarihe kadar bu dört arkadaş bir konfeksiyon fabrikasında çalışmaktaydılar. Aslında Sarı Selim  mahallede bulunan herkese iş bulmak için çalışır, onların dayısı rolünü iyi oynardı. Kimin  başına  dert gelse, hemen Sarı  Selime koşar, derdini söyler, kendisinden yardım isterdi. Mahallede bulunan bir çok arkadaşına bir konfeksiyon  atölyesinde iş bulmuş , kendisi de aynı atölyede çalışmaktaydı.

 

 

Malkaralı Necmi beyin en sevdiği iş olan  konfeksiyon  atölyesi sahibi olmak konusuna köydeki dededen kalma arazisini satarak atılmıştı.  Bahçelievlerde barakadan bozma bir atölyeye 50 dikiş makinası alarak besmele çekmişti.  Atölyenin elektriğini güç bela bağlatmış , atölyeye eleman almak için gazeteye verdiği ilana ilk gelenlerden birisi de Sarı Selim  idi .

 

 

Sarı Selim her ne kadar dikiş bilmese de yaparım diye öne  atılmış, işe girdikten sonra bu atölye onun ikinci evi olmuştu. Necmi bey atölyeyi  fason parça iş alarak çalıştırmaya başlamış, zamanla  parça işleri artmış, böylelikle işçi sayısı da  artmıştı. Necmi bey musiki ile çok alakalıydı. Derme çatma bir kanunla atölyede akşamları işçiler gittikten sonra penaları parmağına geçirip notaları sıralardı. Bu şekilde günün yorgunluğunu atmaya çalışırdı. 

 

 

Necmi  bey  Kıvılcım hanımla evlenmişti. Kıvılcım hanım Siği köyündendi ve dikiş konusunu çok iyi bilmekteydi. Evliliklerinin ilk senelerinde Kıvılcım hanım atölyeye gitmeyi pek sevmezdi. Gününün büyük bir bölümünü atölyede geçiren Necmi bey akşamları günlük planladığı  işleri bitirmeden atölyeyi kapatmazdı. Yanında çalışan işçiler Necmi  beyi çok severler , onun üzülmesini istemezlerdi. Necmi bey bir yerde yanında çalışan işçilere abilik yapar ,  bütün sorunları ile bire bir ilgilenirdi.  Bu ahengi zaman içinde anlıyan Kıvılcım hanım atölyeye akşamları uğrayıp eşinin işlerinin bitmesini beklemekle başlıyarak bu gürültülü yaşama alışmaya çalıştı.

 

 

Günler geçtikce daha erken atölyeye gelen Kıvılcım hanım, çalışan işçilerle kaynaşmaya başladı. Fason alınan işlerde artış olduğu için Necmi bey tasarruf  ettiği birikimleri ile makina sayısını dört katına çıkarmayı planladı. Bu onun için gelebileceği en son nokta  idi. Atölyede  200 den fazla makinanın sığmasına imkan yoktu. Yerleri çok dar, fakat çalışanlar arasındaki ahenk çok iyi olduğundan bu sıkışıklık kimseyi rahatsız etmemekte idi.

 

 

Günler sonra fason işlerde azalma olmaya başladı, Necmi bey atölyedeki çalışanlara bunu aksettirmemeye çalıştı. Fakat işler o kadar azaldı ki atelyenin ayakta kalmaya direnmesinde  zorlanmaya başlamıştı. İşlerin durmaya başladığı günlerde Necmi bey, fason iş bulmak için deliler gibi atölye dışında koşturmaya başladı.

 

 

Mahalle kahvesinin kapısı aralandı, Necmi bey başı öne eğik içeri girdi. Yanında çalışanların bu kahveye devam ettiklerini bildiği için  gelmişti buraya . Gelmeden evvel tasarlamış, oradaki işçileri  toplayıp kendilerine atölyeyi kapatmak mecburiyetinde olduğunu izah edip kendilerinden özür dileyecekti.  Cam kenarındaki bir masaya oturdu , kahveciden bir orta kahve yapmasını söyledi. Yanında bir bardak su getirmesinide tenbih etti.  Necmi beyin kahveye gelmesine kahvede bulunanlar çok sevindiler ve hemen etrafına sandalye çektiler. Kısa bir hatır sormadan sonra Necmi bey konuya girerken Sarı Selim atıldı ‘’ Patron  sakın bir söz etme , biz senin ne kadar üzüldüğünü biliyoruz.’’ dedi . Hemen elindeki kağıtlardan bir parçayı kendisine uzattı, "Bu gece hıdırellez, gül ağacının dibine dileklerimizi yazdık , sen de yaz  beraber koyalım".  Merakı artan Necmi bey Sarı Selime sordu "ne yazdınız".  Bütün kahvede bulunanlar sözleşmişcesine aynı sözü söylediler "Hayırlarla senin atölyeyi  açmanı".[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>