YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

NEPAL’deki DEPREMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ ve ÖĞRETTİKLERİ
/**/ Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 27/04/2015 | Saat: 06:27

Dün Nepal 7,8 büyüklüğündeki depremle sallandı: Şu ana kadar ki ölü sayısı 2500’ün üzerinde. Everest'te dağına tırmanan dağcılarında kampının deprem sonrası oluşan çığ altında kaldığı ve hayatını kaybeden dağcıların olduğu belirtiliyor. Türkiye'de nedense deprem ile ilgili çok az haber yansıyor. Sanırım siyasi gündem çok yüklü. Ancak batı basını BBC ve CNN konuya geniş yer verdiler. Coğrafi konumu, doğal yapısı ve Everest tepesine çıkılan güzergâhta olması nedeniyle birçok doğasever için önemli bir ülke. Bu bağlamda ülke tam anlamı ile şokta. Dünya basınına yansıyan görünümler, evlerin derme çatma yapısı, kurtarma sırasındaki organizasyonluk sanki bize tanıdık gibi geliyor. Bölgeden gelen görüntülerdeki evlerin yapısı, yırtılan yollarda toprak zemin üzerine serilen asfaltın kalınlığı, yıkılan köprülerin beton kalınlığı sanki burada en küçük bir sarsıntıda bile burada duvar altında kalan hayatından olur dedirtmeyi çağrıştırıyor.

Depremden dolayı sanırım tek havaalanı zarar görmüş, uluslararası yarım ulaştırılamıyor veya gecikmeli ulaşıyor. Sanırım organizasyonda sorun var.

Az Gelişmiş Ülkelerde Depremler Daha Çok Can kaybına Neden Oluyor

Daha önceleri Pakistan, Hindistan ve Iranda yaşanan depremlerde yıkılan evlerin çoğunun kırsal kesimde ve kerpiç evler oluğunu gösteriyordu. Nepal’de de ölülerin büyük çoğunluğu kırsal kesimde ki küçük yerleşim yerlerinde ve sağlam olmayan evlerin çökmesi sonucu yaşandığı belirtiliyor.   Az gelişmiş ve eğitim düzeyi de düşük toplumlar genelde sistematik olmayan toplumlardır. Yaptıkları işleri MIŞ gibi yaparlar. Bu tür ülkelerde iş amaca göre yapılmaz, yapılmış gibi olur. Yasak giderilir arkasında ani bir felaket ile her şey açığa çıkar. Bütün gün deprem gibi doğal bir felakete karşı insanın eli kolu bağlı mı değil mi? Bu bir kader mi değil mi sorularını düşündüm durdum. Bu büyüklükteki bir deprem Japonya da olduğunda acaba kaç kişi hayatını kaybederdi? diye de sormadan edemiyor insan. Muhtemelen birkaç insan hayatını kaybederdi eğer Japonya’da yaşansaydı. Ancak az gelişmiş belirli konularda sistematik planı ve disiplini olmayan ona göre kuralları işletmeyen toplumlarda maalesef bu olmuyor. Japonya’da ev yapma yönetmenliğine göre evler depreme dayanıklı olarak yapılmak zorundadır. Kuralara uymamanın cezası ve yaptırımı vardır. İnsan ve ekonomik değerler için bu tür cezalara herkes kamu adına razı olur ve desteklerde. Ancak az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için maalesef kural ve ilkeler zor işletiliyor. Toplumun eğitim düzeyi ve kurallı yaşamayı benimsemeye yetmiyor.

Ülkemizde Potansiyel Deprem Risk Altında Olması Nedeniyle Önlem Alması Gerekir

Bu bağlamda yaşanan acı deprem sonrası binlerce insanın hayatını kaybetmesi üzücü. Yaşanalar sanki bize hiç yabancı değil. Buradan ders çıkarmak gerekir. Türkiye ciddi bir fay hattında duruyor. Her an değerimin olma riski uzmanlarca belirtiliyor. İstanbul gibi ciddi yapısal sorunu olan mega kentte ciddi sayıda insanın zarar göreceği belirtiliyor. Türkiye’nin bu bağlamda eğitim ve bilinçlendirme çalışması yanında fiziki önlem alması öncelik oluşturmaktadır.

Nepal’deki depremde hayatını kaybeden insanların yakınlarına baş sağlığı dilemekten başka elden bir şey gelmiyor. Ülkemiz yarım etmek istediğini belirtmiş. Daha fazlasını yapılmasını isterim.

İbrahim Ortaş[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>