YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    PEGASUS KENDİNİ AŞTI...
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 20/02/2015 | Saat: 21:39

Pegasus Havayolları şirketinin faaliyete geçtiği yıllarda, sahipleri ve yöneticileri hakkında  anlatılan yaratıcılık, yenilikçilik yeteneklerinin göklere çıkarıldığı hikayeleri dinlemiştik.

Günün koşulları altında, yani koyunun olmadığı yerde keçiye “Abdurrahman Çelebi” dendiği yıllarda, çok hızlı bir ivme yakaladılar. Türk Hava Yolları dışında bir seçenek bulmanın sarhoşluğu içinde vatandaşlar Pergasus’a akın ettiler. Tabii, o yıllarda uyguladığı fiyat politikasının da bunda etkisi olduğunu ifade etmek gerek. Bu özelliği nedeniyle, bir bardak suyu dahi satması fazla göze batmadı.

***

Ancak, yerini sağlamlaştırdıkça politikasında değişiklikler olmaya başladı. İlk olarak fiyatlar artmaya başladı. Vatandaş, erken alırsan yine ucuz ama diyerek kendini avuttu. Derken ön koltukları satmaya başladı. Ama boş kalırsa isteyen müşteri oturabiliyordu veya en son gelen yolculara mecburen vermek zorunda kalıyorlardı. Bir müddet de böyle gitti, yine fazla tepki görmediler.

***

Bu yılın bahar aylarında uçak yerde iken yani yolcu alma sırasında havalandırmayı çalıştırmamaya başladılar.  Havasızlıktan ve sıcaktan bunalanların hosteslere şikayetleri kar etmiyordu. Şikayet eden olursa hostesler, koltukların üstündeki havalandırma deliklerine ellerini uzatıp, pişkin pişkin  “bakın efendim çalışıyor” diyorlardı. Benim gibi, sesini yükselten ve havalandırmayı çalıştırmıyorsanız inerim diyenler çıkınca da tabii ki çalıştırıyorlardı.

***

Biz onlara, onlar bize alışmışken bir gün yeni bir marifetlerini gördüm. Uçağa giderken giriş kapısının önünde yönetici kılığında bir adamın elinde seyahat çantasıyla giden yolcuyu durdurduğunu gördüm. Derken yönetici tipli adamın yanında daha mütevazi giyimli bir genç belirdi ve cebinden çıkardığı yaylı el terazisini valize takıp tarttı. Ben de onların yanına vardığımda şaşkınlıktan dayanamayıp “hayrola beyler, pegasus’ta işler iyice bozuldu galiba” dedim. Yönetici kılıklı adam “görevimizi yapıyoruz” gibisinden açıklamalar yapmaya çalışırken arkadan gelen başka bir yolcu bana “diline sağlık beyim” diyerek geçti. İkimiz de uçağa binmek üzere olan yolcunun taşıdığı el bagajının tartılmasının anlamını çözememenin şaşkınlığı içinde uçağa bindik.

Keşke fotoğrafını çekseydim diye yakınmıştım. Bunun bir çalışan işgüzarlığı olduğunu düşünmekle yanılmışım, benimki çok iyi niyetli bir varsayım imiş. Bir kaç gün önce havaalanında uçağa giderken bir de ne göreyim ayaklı bir terazi koymuşlar, üstüne de kocaman “PEGASUS” yazmışlar.


Tamam dedim artık “hizmet kurumsallaşmış(!)”... Araştırınca öğreniyoruz ki; uçak içinde yolcunun beraberinde taşıyacağı bagajın bir adedi geçmemesi ve 8 kg ağırlığı aşmaması gerekiyor. Aşarsa, yolcu kapıdan geri çevriliyor ve gidip fazla bagaj ücreti ödeyerek uçağa binebiliyor.

***

Hadi buna da sabredelim derken, alanda biniş kartı almak için Pegasus bankosuna gidenler koltuk atamasını sistemin otomatik yaptığını ve koridor veya pencere kenarı gibi isteklerinin karşılanamayacağını öğrendiler. Tabii benim gibi buna inanmayıp internet üzerinden koltuk seçmeye çalışanların önüne kocaman bir tarife çıktı:


Böylece, parasız koltuk seçmek isteyenlerin tek seçeneği orta koltuk oluyordu. Pencere kenarında veya koridorda oturmak isteyenlerin ilave ücret ödemeleri gerekiyordu.

***

Hadi bunu da kabul edelim derken, öğrendim ki Pegasus Çağrı Merkezini arayarak bilet satın almak da ücretliymiş. Bu bilgiyi müşterileriyle öyle güzel bir şekilde paylaşıyor ki insanın teşekkür edesi geliyor. Web sayfasında diyor ki: “Pegasus Havayolları'nın web sitesi www.flypgs.com'dan bilet satın almak hem çok kolay ve güvenli hem de çok avantajlı. Web sitemizden uçuşlarımıza bilet satın alırken 8 TL'lik ücret avantajından yararlanma şansına sahip oluyorsunuz.”

Bunlara isterseniz ticaret dehası deyin, isterseniz bu kadar da küçük hesap yapılmaz ki deyin. Bence fark etmez.

Benim görüşüme göre en azından dürüstlük değil…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>