YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

DALAVERE
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 04/02/2015 | Saat: 20:17

Son on beş sene içinde bir çok seçim geçiren ülkemde, her seçimde Adalet ve Kalkınma Partisinin acındırma politikasına halk o kadar güzel kanmaktaki, tarifi mümkün değil. Hani bir köyde muhtar seçimi olur, film senaryosu icabı, Şener Şen toprak ağasıdır.  Muhtarlık seçimi için adaydır, ‘’  sana vereceğiz ağam ‘’ diye, köy halkı yemin eder . Sandıktan köyün ağası Şener Şen’e bir oy çıkar.

Bende bir araştırma yapmaya çalışmaktayım. Çarşıda alış verişe çıkmış halkla, pazarda pazarcı esnafı ile, takside dolmuşta şöför ve yolcularla sandık ve siyaset konusunda konuşuyorum, ve sonunda:

-                Peki oyunuzu kime verdiniz ?

-                AKP ye verdiysem elim kırılsın. 

Bakıyorum adamın eli sağlam, kırık değil. Ama sandıktan toplumun yarısının oyu ile  diğer yarısının istemediği bir parti, tek başına iktidar olması ne kadar doğru olur, onu düşünmemiz gerek. Yürütme, yargı ve yasamanın tamamı bir elde olusa, ne kadar sağlıklı nefes alırız?  Aslında iyi niyetle düşünürseniz, bir yaramazlık olmassa , o zaman şeker helva. Geçtiğimiz 14 sene evvele gidelim, yapılan icraatlar öncesi iktidara gelişlerinde, F tipi ile bir güç birliği yaptığını göz ardı edemeyiz. Bu nedenle zamanın SerVekili, F tipine verilen ödünleri bir tarihte açıklarken:

-               Ne istediler de vermedik. Demesini unutmamamız gerekir.

Başta Askeri vesayet diye dillerine doladıkları sözlerle , askeri personeli gece yarısı göz altına almalarını, düzmece delillerle şanlı ordumuzun değerli komutanlarını tutuklamalarını, bu iğrenç sindirme politikalarını üzülerek izledik. Düzmece kağıtlara yazılan suikast senaryoları, Kozmik oda talanı, bilgisayar sabit belleklerine sonradan girilen yalan dolan iddialarla Şanlı Ordumuzun değerli mensuplarına vurulan lekeleri, içimiz yanarak seyirci kaldık. Ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim adamlarını düzmece delillerle göz altına alındılar. Bu değerli insanların göz altına alınmaları hep ‘ Bu adam beni dövecek’ diyerek, adama dayak atma senaryosu içinde geçti bunca 15 yıl.

Her seçim öncesi mağduru oynayarak, toplumda kendini acındıran bir senaryo uygulaması, oy toplamada başarılı oldu. Yasamada çıkardığı kanunlarla, yaptığı icraatı meşru kılan bir sistem ortaya konmaya çalışıldı. Meclisten çıkan kanunlar, toplum için olması gerekirken, kişiye mahsus kanunların çıkarılması, toplumu kutuplara ayırmaya yetmişti.

-               Bizden olan ve bizden olmayan, diyerek,

iki kutuba ayırdıkları toplumu öyle sarstılarki , toplumun doğru düşünmeye aklı kalmadı. Birden 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk olaylarının ortaya çıkması ile  toplum sarsıldı. Bilinen iktidarın yol arkadaşlarının  ortaya çıkardığı bu yolsuzluk bohçasının pazara çıkması,  iktidarı ve dolayısiyle SerVekili çok hırpaladı.  Deliller oradan buraya gide gele kuşa dönüp, komüsyonda ortadan kaldırılması için verilen karar, meclisin diğer yarısı tarafından tepki ile karşılandı. Yapılacak tek şeyin, olayın inkar edilmesi idi, iktidarı bu inkar rahatlatacaktı. Olmadı, inkar etmediler, ‘’ Beni bile dinlemişler’’ diyen bir Servekil’in arkasına saklanacağı bir başka olay yaratması gerekmekteydi.

‘’ Paralel Yapı ‘’ ismiyle adlandırdıkları, eski ortaklarını, halka şikayet edip onlardan sempati beklemeye başladılar. 245 e karşı 255 oyla toplum vicdanlarında ‘’YOLSUZLUK ‘’ adına açılan yarayı  unutturmağa ‘’Paralel Yapı ‘’ savsatası pek işe yaramadı. İşte bu sırada BAŞKANLIK SİSTEMİ  tartışması yaratılarak, ortamdaki Yolsuzluk tartışmalarını sulandırmaya çalışan iktidar, ellerindeki medya teşkilatı ile çok yoğun bir uğraşıya başladılar. 

Bu ülkenin Başkanlık sistemine değil, dürüst ve namuslu idarecilere, doğru siyasetcilere, adil bir seçim sistemine, halka yalan söylemeyen vekillere, hülasa gerçek Demokrasiye acilen ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyim, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına. 

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>