YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AVRUPALI TÜRKLER - Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi'nden
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 22/12/2014 | Saat: 07:35

Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi Başkanı Veyis Güngör’ün konuşması

Bugün burada 18 Aralık Dünya Göçmenler Günü vesilesiyle, Hollanda’ya yapılan Türk iş gücü göçünün 50’nci yılını hatırlama, yadetme, göç kavramı ve Hollandalı Türkler’in konumları üzerinde fikir alışverişi yapmak üzere biraraya gelmiş bulunuyoruz.

Değerli politikacılarımız, temsilcilerimiz ve alanlarında uzman konuşmacılarımız, birazdan hem genel göç fenomeni ve hem de Hollanda Türkleri’nin konumlarını dile getirecekler.

Benim burada ifade etmek istediğim iki konu var. Bunlardan biri bir anektod, diğeri de çalıştay başlığından da hareketle, göçün ikinci 50’nci yılında artık bir ‘diasporatik vizyon’un geliştirilmesi olacak.

Önce anektod: Yaklaşık 25 yıl önce. Yine bir aralık ayında Ankara’dayız. Günlerden Cumartesi. Kar yağıyor. Biz, Hollanda’dan gelen 20 kişilik bir öğrenci grubuyla, Yüzüncü Yıl Konferans Salonu’nda ‘Batı Avrupalı Türkler’ sempozyumu yapıyoruz. Sempozyumun konusu o yıl yayınladığımız Batı Avrupa Türkleri kitabından esinlenmişti. Türkiye o günlerde ve tabii ki sonraki yıllarda bizi “Gurbetci, Almancı, İşçi’ gibi kavramlarla tanımlamaktaydı. Oysa biz, bundan çeyre asır önce kendimizi ‘Avrupalı Türkler’ olarak tanımlamaya başlamıştık. Sempozyum yapıldı. Bizim kavram, bazılarınca yadırgandı. Buraya kadar bir şey yok. Sempozyum sonrası, elimizde yeni yayınladığımız ‘Batı Avrupalı Türkler’ kitabı ile, bir çok kurum ve kuruluşu ziyaret ettik. Bunlardan biri de TBMM  idi. Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk bizi ağırladı. Kendisine ‘Batı Avrupa Türkleri’ kitabını heyecanla takdim ettik. Kitaba şöyle bir baktı. Biraz şakayla, ‘Çocuklar, durun, başımıza bir de Avrupa Türkleri çıkarmayın, zaten başımızda bir çok Türk topluluğu var. Bir de siz çıkıp, Avrupa Türkleri diye bir topluluk oluşturmayın, sizinle uğraşmayalım’ dedi.

Tabii bu cümleler belki bir espri niteliğinde söylense de, Ankara’nın o zamanlar bize bakış açısını ortaya koymaktaydı.

Ve aradan geçen yıllar içinde biz ve araştırmacı bilim insanları bıkmadan usanmadan ‘Avrupalı Türkler’ kavramını kullanmaya devam ettik.  Belki 20 yıl sonra Ankara artık ‘Avrupalı Türkler’ kavramını siyasi söylemlerinde kullanmaya başladı ve literatüre geçmiş oldu.

Evet. Şimdi 2014 yılındayız. 1964 yılında Türkiye Hollanda arasında yapılan iş gücü anlaşması çerçevesinde, Türkler’in Hollanda’ya gelişlerinin 50’nci yılı.

Hollandalı Türkler artık, üçüncü ve dördüncü nesille anılmaktalar. Dün akşam, Hollanda’nın şirin bir kasabasında, Kuzey Deniz’inin kenarında Hollandalı Sufilerin on bin metre kare alana yaptırdıkları Kültür Merkezinde Hz. Pirin, Vuslat gecesini, Şeb-i Arus programını büyük bir huşu içinde yaptık. Programın ikinci bölümünde Hollanda’da doğan üçüncü nesil Türk gençlerinin de yer aldığı Tasavvuf musikisi eşliğinde ‘Devran’ programını göz yaşları içinde seyrettik. Amsterdam, Rotterdam doğumlu çocuklar tıpkı, Konya’da, Bursa’da, Urfa’da, Üsküp’de, Prizren’de doğan çocuklar gibi Türkçe ilahiler söyleyip Sema yaptılar.

Bu çocuklar, Avrupalı Türkler’in dördüncü nesli başta olmak üzere, sayıları milyonlara ulaşan bir kitle, artık ‘Avrupalı Türkler Diasporasını’ oluşturmaktalar. Göçmenlikten, diasporaya geçiş sürecini yaşamaktalar. Tam da bu noktada, göç ve diasporanın artık küresel bir ajanda olduğu da göz önüne alındığında, ‘Avrupa Türkleri Diasporası’nın başta tanımı olmak üzere, diasporanın üzerine düşen sorumluluklar hakkında yeni bir vizyon geliştirilmesi gerekmektedir.

Nasıl ki çeyrek asır önce, Ankara’da başallattığımız ‘Batı Avrupa Türkleri’ kavramı, bugün bir devlet söylemi halini aldıysa, bugün burada yapılacak tartışmalar doğrultusunda, 'Avrupa Türkleri’nin Diasporatik Vizyonu’nun da bundan böyle konuşulması ve tartışılması gerekmektedir.

Ankara Çalıştayı’nın, söz konusu Diasporatik Vizyon kavramı tartışmasına bir başlangıç teşkil etmesini, Avrupalı Türkler’in göçmenlik ve azınlık psikolojisinden kurtularak, küresel bir Pazar olan diaspora topluluğu bilincine erişmesine vesile olmasını arzu ediyorum. Zira bizim diasporatik vizyonumuz, bir Japon’un ya da bir Brezilyalı’nın diaspora anlayışı gibi, iki ülke ve toplumla sınırlı bir aidiyetten ibaret olamaz. Bizim diasporatik sorumluluğumuz içinde, yaşadığımız Avrupa ülkeleri ve Türkiye başta olmak üzere, aidiyet duyduğumuz Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya’yı da içine alır. Hatta, sorumluluğumuz dünyanın neresinde bir mazlum varsa, onlarla dayanışma ve yardımlaşmayı biz kendimize bir insanlık görevi sayarız.

Bu duygu ve düşüncelerle bugün burada yapılan ‘Göçmenlikten Diaspora’ya Hollanda Türkleri Çalıştayı’nın hayırlara vesile olmasını dilerim.


[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>