YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    UZAYDA NE İŞİNİZ VAR BE ADAM???
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 23/12/2014 | Saat: 21:50

20 Temmuz 1969 tarihinde Amerikalı astronotlar Ay yüzeyine ayak bastıklarında lise talebesiydim. Haberi öğle yemeği sırasında radyodan evimizde ailemle birlikte dinledim. Yemekteki misafirimizin haberi dinledikten sonra “Kafirler, Allah’ın işine karışıyorlar” dediğini hatırlıyorum. Ben gençlik heyecanıyla yanlış düşündüğü cevabını hemen vermiştim. Babam ise aşırı dindar olan misafirimizi kırmamaya çalışarak bana hak verdiğini belli etmişti. Türkiye’nin o günkü koşullarında ve teknoloji düzeyinde uzayda yolculuk düşünülecek bir şey değildi. Toplumun eğitim düzeyi de göz önüne alınacak olursa, eğitimli insanlar ile eğitim çağındaki gençler dışındakiler için bu olayın çok fazla anlamı olduğunu sanmıyorum.

İlerleyen yıllarda, başta ABD ve Rusya olmak üzere, gelişmiş ülkeler uzayın derinliklerini incelemeyi sürdürdüler. 1977′de gönderilen Voyager 1 sondası Jüpiter ve Satürn’e kadar gitti fotoğraflar çekti. 1997 yılında yine Satürn hedefli bir uzay aracı fırlatıldı. Cassini–Huygens adı verilen ikili uzay aracından Cassini taşıyıcı idi ve Huygens ise Saturn’ün uydusu Titan’ı inceleyecekti. 2004 yılında Cassini’den ayrılan Huygens aracı 2005’te Saturn’ün uydusu Titan’a indi. 2004 yılında Mars’a gönderilen Opportunity isimli uzay aracı da 2007 yılında Mars’a inmişti.

2004 yılında başlatılan farklı bir proje ile 67P/Churyumov–Gerasimenko kuyruklu yıldızının yüzeyine inme hedefi ortaya konmuştu. Dünya'dan 500 milyon kilometre uzaktaki bu kuyruklu yıldıza ulaşmak için Rosetta isimli uzay aracı 7 milyar kilometreden daha fazla yol alacaktı. 10 yıllık bir yolculuğun ardından kuyruklu yıldıza ulaşan Rosetta uzay aracı, taşıdığı Philae modülünü 12 Kasım 2014 tarihinde kuyruklu yıldızın üzerine indirmeyi başardı.

67P Kuyruklu Yıldızı güneş çevresindeki turunu 6.45 yılda tamamlıyor. Güneşe en yakın olduğu uzaklık 186 milyon km, en uzakta ise 850 milyon km. Dolandığı yörünge gözönüne alınacak olursa güneş sisteminin çok farklı noktalarından bilgi taşıdığı anlaşılır. Bu yönüyle insanlığın uzaydaki arayışlarında önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Şimdi bu noktada durup bir düşünelim bakalım. Bu keşiflerde bizim bir katkımız oldu mu? Turgut Özal döneminde bakkaldan bir paket sigara alırmış gibi uzaya gönderttiğimiz haberleşme uydusunun üzerine Türk bayrağı astırmakla uzaya adım attık demek mümkün müdür? O günden bu yana aynı sipariş yoluyla kaç tane daha uydu fırlattırdık bilmiyorum ama ülke olarak teknolojiye ciddi bir katkımız olmadığı gerçek.

Her ne kadar, ülkemizin büyük başkanları dünyanın yuvarlak olduğunu ve Amerika kıtasının keşfini İslam alimlerinin yaptığını söyleseler de tarihte bunu kanıtlayacak bilgi ve belgeler yok. Batılılar dünyanın bilinmeyen yerlerini keşfetmeye çalışırken Osmanlılar dünyanın bilinen yerlerini topraklarına katmaya çalışıyordu. Batı insanı ise hayatı pahasına bilinmezliklere yolculuklar yaptı, kimisi de yollarda hayatını yitirdi.

Batılılar dünyanın dışındaki dünyaları keşfetmeye devam edecekler, insanlığın varlığını sürdürebilmesi için yeni kaynaklar, yeni dünyalar bulmaya çalışacaklar. Bu güne kadar olduğu gibi sabır ve inatla sürdürecekleri bu çabaların meyvesini toplayacaklar.

Biz ne mi yapacağız? Tabii ki bunlardan payımıza düşenden yararlanabilmenin uygun (!) yollarını bulmaya çalışacağız. Her zaman olduğu gibi, batılıları hem aşağılayacağız hem de onların bulduğu şeyleri satın alıp kullanacağız.

Amerikalılar aya ilk ayak bastıklarında din adına akıllarına kilit vurduranlar o gün nasıl düşündülerse bu gün de aynı şekilde düşünüyorlar. Ülkemizde her köşe başı din alimi (!) doldu, ortalık tarikatlardan ve tarikat şeyhlerinden geçilmez oldu. Her birinin binlerce müridi var, hepsi de şeyhinin ağzından çıkan her kelimede keramet olduğuna inanıyorlar. Bunlardan en medyatik olanı Cübbeli Ahmet hoca denilen, kerameti kendilden menkul kişi. Diyor ki; bu batılılar aptal, uzayı araştırıyoruz diye milyarlarca dolar harcıyorlar. Araştırdıklarının hepsinin cevabı Kuran'da var. Versinler bana yüz bin dolar söyleyeyim onlara diyor.

Dinleyin bakalım söylediklerini, banttan canlı...

İzlemek İçin Tıklayın!

Nasıl inanabildiniz mi?

İslam alimlerinin keşifler yaptığına insanları inandırmaya çalışan ülkemin başkanları, günümüzdeki İslam alimlerinin neler söylediklerini acaba bilmiyorlar mı?

Sorgulama olmaksızın ilerleme olamayacağını düşünmeyen, bireyin merak duygusunu yasaklayan, eğitimi bireyi şekillendirmek olarak anlayan, hayatı siyah veya beyaz gibi inanç temelli kurgulayan bir anlayıştan ne çıkabilir ki...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>