YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

AlFaBe
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 31/10/2014 | Saat: 07:36

ALFABE

İlk okula yeni başladığımızda elimize bir ALFABE  verilmişti. Biz bu kitap sayesinde okumayı öğrendik. İlk öğrendiğimiz harf A enteresandı. Bununla bir isim özdeşleşmişti. Ali. Ali al, Ali tut, Ali at gibi kısa cümlelere geçerken bir de B harfini öğrendik. Burada simgeleşen isim ise Baba idi. Yani ilk öğrendiğimiz iki harf AB yi bu gün hala unutamıyoruz. Hayatımızdan bu iki harf hala çıkamadı. AB üyeliği, AB müktesebatı gibi cümlelerle bu gün hala bu iki harfle uğraşmaktayız.

Daha sonra C harfi hayatımıza girdiğini zannettik amma bu harf zaten bir kaç harfle birlikte bir siyasi oluşumu simgelemekte idi. Cumhuriyet C harfi ile bütünleşti. Alfabe de C harfi ise ‘ Cin Ali’ , ‘ Can ‘ gibi tek heceli isimlerle çocuklara öğretildi.   ‘Baba bana top al’ , ‘Al Sana top’ gibi kısa cümleler içinde koştururken,  birden D harfi karşımıza çıktı. Hatta bu harf, Demokrasi ile beraber anılmaya başladı. Demokrat adlı bir siyasi oluşumda 1948 li senelerde Türkiye nin gündemine gelmeye başladı.

Sırasıyla bir çok harfleri Türk siyasi tarihinde öğrenmeye başladık.  Bir destana sığabilecek kadar önemli bir siyasi sima C M P harfleri ile anılmaya başlandı. Bu harfleri öğrenirken M harfi Mucur kasabası ile anılmaya başladı. Bunları öğrenirken bir ilimiz, hiç bir neden yokken ilçeye dönüştürüldü. Kırşehir’den geçerken hep aklıma gelir.  Demokrat parti Kırşehir’i ilçe yapmakla kalmayıp Karayollarınada, yolun bu şehrin dışından geçmesi için emir verildiğini, bu gün gibi hatırlarım. Alfabemizdeki bazı harfler, Türk siyasi tarihinde sıkca kullanılır. Sanki başka harf yokmuş gibi .

CKMP ise bir çekişmenin sonunda oluştuğunu düşünmekteyim. Bu harfleri tam  öğrenmeye başlamıştık ki, Alfabe mizde bir duraklama devri geçirmeye başladı. Her şey alt üst oldu. Kitabımızdaki bir çok harfler, bazı yeni oluşumların simgesi olmaya başladı. D harfinin yanına alfabedeki son harfin gelmesi, Y gibi, pek de hoş olmadı. Yine bir on sene başka bir alfabe okumaya başladık.

Derken İ harfini  okuduk. O da diğerleri gibi Türk Siyasi tarihine girmeye çalıştı. ‘ İP’i Salla Ali’ ,  ‘Atla Aybar Atla’  gibi kısa cümleler, Türk Siyasi tarihi ile paralellik gösterir. Siyasiler söyledikleri sözlerden dolayı hapislere girdiler. Biz alfabedeki harfleri öğrenmeye devam ettik. Derken H harfine gelip, orada biraz daha eylendik . Han duvarları gibi H harfi ile yine bir siyasi parti gündeme gelerek bir yer aramaya başladı. HADEP diye halkımızın yarattığı bir parti güncel kalmaya çalıştı. 

Bu arada ülkemizi karıştırmak isteyen dış mihraklı güçlere alet olan ve parasal desteklenen gurupların başladığını gördük. Bu guruplarda Alfabemizden yararlanarak kendilerine isimler bulmaya çalıştı. Bunlardan  DHKP  , MKP ve TKP harflerinin yanında MLKP ayrı bir gurup oluşturarak  değişik görüş sergilemeye çalıştı. Halbuki hepsi Türkçeden yararlanıp, Türkiye’nin bütünlüğüne karşı ellerinden geldiğince ortalığı karıştırmaya gayret gösterdiler. Halbuki biz ALFABE yi okumaya, sökmeye çalışmaktaydık. 

Derken alfabede bambaşka bir harfe geldik. P harfi bizi çok zorladı. Yanında KK olunca, ülke 40 sene bu kitabı okumaya çalıştı. Gerilla eğitimini bazı dost görünen ülkelerden alan bu terör örgütüne ülkemiz, 35 bin şehit verdi. Bu harflerin bu ülkeye veridiği zararı saymakla bitiremem. Buradan başka harflerde türemeye başladı mesela PDK  gibi alt fraksiyonlarda aynı kapsamda faaliyet göstermeye çalıştı.    

Derken IBDA harflerini öğrenmeye çalıştık. Bunlara bağlı olarak başka harflerde sıraya girerken, kelimelere ulaştık. Artık harfler yetmemeye başladı. Biz okumayı sökerken harflerde değişikliğe uğramaya başlamıştı. Artık  kelimelere geçmeye başladık.

İlk öğrendiğimiz kelime HİZBULLAH gibi, ElKaide gibi kelimeler, bizim okuma sahamıza girmeye başladı.  Bu harf ve kelimeleri öğrenirken , aklı yatmayanlar için AKİL insanlar ortaya çıktı. Hani anlamıyorsanız size biz öğretelim diye gezen kişiler. Himmete muhtaç dede, kim kime himmet ede, gibi bir şey.

İşte tam bu sırada Irak ‘ı işgal eden ABD , bu ülkeden çekilmeye başlayınca birileri, İŞİD  harfleri ile bu boşluğu doldurmaya çalıştı. Bu arada başka harflerde devreye girdi ve PYD harfleri YDH , PJAK ve KCK gibi harflerde ülkemizin gündemine yerleşmeye başladı. Bende bu alfabeyi pek sökemedim desem yalan olmaz.  Aslında bu ülkeye yeni bir Al Fa Be yazıp bu harflerin ne anlama geldiğini bir yere koymamız gerek diye düşünmekteyim. Hani derlerya ‘ Kimin eli kimin cebinde belli değil’ işte böyle bir durum.

Yıllardır bizlere öğretilen ‘ Ali Yat Yat Uyu, Uyu Uyu Yat Ali, Yaşa Ali Yaşa ‘. Biz hala A harfindeyiz diye bir sözüm geldi söyledim, hemnalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>