YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İBRETLİK FELAKETİMİZİN 100. YILI
Yazar: CEMAL ÇALIŞKAN | Tarih: 22/10/2014 | Saat: 20:41

“Kurtulmaya azmetti baştanbaşa millet,
Kâfi mi değil, yoksa son ders-i felaket”
Akif

İktidarı ellerine geçiren Liberal ve dindarlar, ilk yaptıkları Cumhuriyeti kuranların yaptıkları her şeyi kötüleme, halkın hoşuna gidecek sözler söyleme, geçmişle bir hesaplaşma başlatmadır. Bu İşi abartıyorlar. Fakat oylarını da artırıyorlar.

Osmanlı ve bizde Merkezi hükümetin aymazlıkla uğraşması sonucu ittihatçılık, 1960, 12 Eylül ve 28 Şubat gibi olaylar vuku bulmuştur. Bütün olumsuzlukları askere ve vatanseverlere yıkmak alışkanlık haline getirilmiştir. Binaenaleyh vatanı ve milleti imha etme hazırlığı içinde olanlara bir çocuk hassasiyeti etmek alışkanlık haline getirilmiştir.

Şimdi iktidar, kendi aymazlığıyla meydana gelen olayları birilerinin üzerine yıkmaya gayretindedir. Geçmişle başlatılan akılsızca hesaplaşmaya son verilmeli, yanlışta ısrar edilmemelidir. Balkanlardaki olaylar günümüz devlet adamlarına bir ibret olmalıdır.”

Bulgaristan’daki olayları çözme amacıyla Mithat Paşa Hilalin yanına haç da astırmıştı. Hiçbir yararı olmadı. Yönetim olanlar bu düşmanı ve gücünü tanıyamamıştı. Osmanlı bürokrasi olayların ne kadar gerisinde kaldığı sonuçlarıyla ortaya çıkmıştır. Devleti idare edenler olaylara teşhisi yanlış koymuş, cemresini devlet ve halk ödemiştir.

Bugünkü devletin nasıl kurulduğu, idarecilerin zorlu tehlikelerle yüz yüze kaldığı yakın tarihi bilenler biliyor. Aksi takdirde yanlış teşhis koyup yanlış tedavi yapılırsa, Allah korusun ipin ucu kaçar. Ortadoğu’ya benzememiz kaçınılmaz olur. Büyük devlet lafı önlemeye yetmeyecektir.

Cihan harbi öncesi, İslam âlemi Osmanlı yanında savaşa girmesi için iktidar cihat ilan edilecekti. Enver Paşa, konuyu Kazım Karabekir Paşaya açar. Karabekir Paşa “Vatan için Türkler, ister cihat ilan et, ister etme. Canlarını bu uğurda feda eder. Diğerleri ise, cihat ilan etseniz bile fayda vermez” cevabını vermiştir. Nitekim sözleri gerçek oldu.

Türkün Türk’ten başka dostu yok sözünü ayıplamamak gerekir. 12 yıldır iktidar, Türk milleti ve Türk halkı demek yerine, sık sık Kürt, Roman, Çeçen, Gürcü ve diğer sözleri telaffuz ederek halkın arasına fitne sokmuştur. Hem böyle söylüyor, inancı kullanarak da birlik beraberlikten söz ediyor. Önce kirletiyor, sonra temizlemeye çalışıyorlar.

Devlet, görünürde Müslüman Türk ve tüm Müslüman ülkelere el uzatması ve yardımcı olabilmesi için asgari bir Almanya gücünü sahip olması gerekir. Çizmenin dışına çıkılırsa, ülke felakete götürülür. Amerika’nın başa çıkamadığı bir coğrafyayla, Müslüman kardeşliği argümanını kullanarak, olaylara bulaşmak doğru olmamıştır. Ülke, bu nedenle sıkıntıya düşürülmüştür. Binaenaleyh, devletin zayıf anını kollamak için Kış uykusuna çekilmiş yılanlar, çıyanlar ve alçaklar bir sözle uyanmışlar. Ülkenin her tarafını ateşe vermişlerdir. Bu güruhu destekleyen aymazlar bir zamanda, Hepimiz Ermeni’yiz, hepimiz Hıristiyan’ız diye bağırmışlardı. Haykırıyoruz. Hepimiz Türk Milleti ve Türk halkının bir parçasıyız.

Mevlana, Bir Türk, Bir Arap ve Rum’un ortak parayla üzüm almak istediğini anlatıyorlar. Her biri Kendi lisanındaki üzüm ismi söylüyor. üzüm almakta anlaşamamışlar. Bir manav bunları dinleyince gelin hepinizin istediğini alayım, der. Manavdan üzümü alır. Münakaşayı böylece bitirir. Türkiye’nin sorunu üzüm ismi üzerinde anlaşamamaktır. Türk milleti ve Türk halkına mensup olmaktan herkes memnunken, iktidarla birlikte halkın kafası karıştırılmıştır. Türk Milleti sözüne ırkçılık atfedenler, Akif’in İstiklal marşındaki “Sana yok ırkıma yok izmihlal” mısrasına ırkçılık arayan aymazlar seviyesine düşülmüştür. Rahmetli Özal’la birlikte Avrasya’dan Çin Seddi’ne sözleri dilimize persenk olmuştu. Bu hayalden vaz geçildi. O kadar ileri gidilmişti ki, Allahın levh-i mahfuzda yazdığı sözü uydurulmuş, mecburuz denmişti. 13.10 tarihli y.Şafakta Hasan Albayrak İslam âlemiyle ilgilenmeyi bu kadere benzetmiştir. Hâlbuki hayalle gerçek arasın ince çizgiyi iyi ayarlamak lazım. İçimizdeki bozukluğu düzeltmeden, İslam âlemini kurtarmaya yönelme bir izansızlıktır. Hâlbuki güç olmazsa, inancın bir işe yaramadığı, Osmanlı’nın ilan ettiği cihatta da görülmüştür.

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>