YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

VEHBİ
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 22/10/2014 | Saat: 21:02

Anadolu uygarlığının kanımca dünya tarihi ile beraber başladığına inanırım. Anadolu toprakları tarihsel açıdan birçok ülkelerin ilgisini çekmiş, birçok uygarlıklar bu topraklar üzerinde kurulmuştur. Uygarlıklar Anadolu’nun çeşitli yörelerinde kurulduktan sonra genişleme sürecine girmiş, bu nedenle savaşlar kaçınılmaz olmuştur. O dönemlerde savaşlar verimli topraklar için yapılmış, binlerce yüz binlerce insanın bu uğurda hayatlarının son bulduğunu biliriz.

Sadece verimli toprakların varlığından bu savaşlar çıkmadığına inanırım. Makedonya istilasının Anadolu’yu ele geçirmek olmadığı, bilhassa ipek ve baharat yolu olarak da bilinen yolun kontrol edilmesinin ana hedefler içinde olsa gerek. Romalıların Anadolu’yu istila etmesinde başka nedenler de olabilir. Şu bir hakikattir ki, Romalılar Anadolu’yu istila etmiş fakat çok eser bırakmıştır. Bilhassa sıcak su kaynaklarını teşhis etmeleri ve bu kaynaklar etrafında şehirler kurmaları, günümüze kadar ulaşan eserleri seyrederken insanı düşünceye göndermekte.

Orta Asya’da tarımsal yerleşimin yeterli olmadığından mı yoksa, yeni yerlere olan ilgi, Türk boylarının Anadolu’ya olan merakını arttırarak Selçukluların Anadolu’ya yönelmesine neden olmuştur. Burada ipek yolu ve baharat yolu olan doğu batı ticaret kervanlarının kontrol edilmesi de bu istilayı körüklemiş olduğu ayrı bir değerdir. Selçukluların Anadolu’da yerleşmesinden sonraki parçalanması bir devrin sona erdiğini göstermekte. Selçukluların çeşitli boyları ve aşiretleri bölünmeden sonra çeşitli yörelere yerleştiklerini bilmekteyiz.

Bu günlerde ise Anadolu toprakları başka konularda istilaya sahne olmakta. Birçok ülkenin bu topraklara göz dikmesinde sadece toprak üstü verimliliğin yanında toprak altı zenginliklerin de rol oynadığına şahit olmaktayız. Anadolu’nun sadece ipek ve baharat yolu kontrolünden ziyade, Orta Doğu ülkelerini kontrol edebilecek stratejik yere sahip olması da bu istilaya davet çıkarmakta. 

Konya civarı Karaman Beyliği, Söğüt civarı Kayı beyliği, Kütahya çevreleri ise Karesioğulları ve Germiyan beyliği gibi beylikler Osmanlı Devleti kurulup gelişmeye başladığı dönemlere kadar varlığını sürdürmüştür. Hatta bazı beylikler topraklarını çeyiz olarak Osmanlı’ya hediye ettiğini biliriz. Kütahya Anadolu’da önemli bir yer işgal eder. Verimli toprakları sadece tarım için değil seramik için gerekli olan Kaolen de bu yörede çıkar. Hatta bu konuda çok önemli bir seramik sanatçısı, Sıtkı Olçar da Kütahyalıdır. Kütahya’nın etrafında birçok sağlık içeren sıcak su ve kükürtlü çamurlarda hastalara deva olmaktadır.

Kütahya’nın yöresel türküleri de birçok ezgileri dile getirir. Bu ezgi bir yiğit delikanlının öyküsüdür. Adı Vehbi, Kütahya’dan ziyade Yoncalı köylüdür. Köy delikanlısı olduğundan zaman zaman şehre gider ve bu gidişlerin birinde umumhane de sermaye olarak çalışan güzel kadın Nazife’ye gönlü kapılır. Her ikisi de bir birini çok severler. Her seferinde Vehbi onu bu bataktan çıkarmak için evlenmek istediğini söyleyerek yalvarır. Bir türlü razı edemez. Vehbi pes etmez ve sonunda razı eder.

Parmaksız Cemal bu mekanın sahibi olarak elindeki güzel kadını elden kaçırmak istemez. Bütün ağırlığını koyarak bu evliliğe engel olmaya çalışır. ‘Nazife giderse ben ne yaparım’ diye kara kara düşünür. Vehbi’yi ortadan kaldırırsa sermayeyi kurtaracağını düşünür. Kütahya’nın külhanbeyi Selim, namı diğer adı ile Sarı Selim’i bu iş için tutar. Maksadı elini kana bulamadan Vehbi’den kurtulmaktır niyeti. Yoncalı yolu üzerinde pusu kurar Selim ve bir akşam köye dönerken Vehbi’yi dere kenarında kurduğu pusuda öldürür. Kütahya bu yiğidin arkasından ağıt yakar, Nazife’nin bütün hayalleri yıkılır, Vehbi’sinin pusuda öldürülmesine dayanamaz. O da dere kenarında canına kıyar. Bir ağıt yakılır bu ümitsiz yaşanan aşka ve bu gün hala bu türkü söylenir. Hisarlı Ahmet’ten alınan türkü yanıktır:

Kütahya’nın pınarları akışır,
Devriyeler kol kol olmuş bakışır,
Asalıya çuha şalvar yakışır,
Aman aman Vehbim öyle de böyle olur mu,
Ah ben ölürsem dünya sana kalır mı.

Bu güzel Kütahya Türküsünü sevilen bir sesten dinletmek dileğim.

Metin Atamer

 

http://www.dailymotion.com/video/x5614h_emel-tascioglu-kutahya-nin-pinarlar_music[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>