YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

FİLE
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 16/09/2014 | Saat: 18:09

Zamanla eskileri andığımız ve dile getirdiğimiz konuşmalarda, dinleyenlerden bir itiraz hemen gelir, ’İhtiyarlıyorsunuz’ . Bu aslında bu gün yaşananla, eski günler arasında bir mukayese yapma iç güdüsü ile söylenmiş sözler olsa gerek. Ben böyle durumlarda eskiyi hatırlayıp, yeniden ders çıkarmaya çalışırım. Her insanın her yaşta öğrenmesi gerekli dersler olduğuna kalben inanırım. Öğretenler bazen bilmeden bir hareket veya bir kelime ile öyle bir ders verirki, şaşıp kalırsınız. Torunumla yolda araba ile giderken trafik işaretlerinde durduğumuzda, pencereye yanaşan, torunum yaşta çocukların, dilendiğini görünce soruyu hemen yapıştırdı:

 -   Dede bu çocuklar ne istiyor ?

-    Para istemekteler,

-    Neden istiyorlar ? Onların parası yok mu ?

Burada tıkanmaktayım. Dilenme konusunu izah etmek için çaba sarf ederken hemen bir soru daha gelir karşınıza :

-     Onların neden yeterli parası yok ?

Bu sorularla karşılaşmamak için trafik işaretlerinde durmama adına bazı kuralları çiğneyince , neden durmadığım konusunda sorularına verdiğim cevap anlamsızlaşır. Dolayısiyle ben alt üst olan bu ülkemin bir çok değerleri içinde kıvranıp durmaktayım.

Geçtiğimiz son 10 sene içinde ülkemizi değiştirmek için uğraşanlar, kısmende olsa bu konuda başarı sağladıklarını görmekteyiz. Mahalle baskısı, Üsküdar baskısı, Keçiören baskısı gibi baskılardan kaynaklandığına inandığım bu değişim rüzgarına toplum, kimi yerde ellerinden geldiği kadar direnmesinin bir neticesi geçte olsa geleceğini düşünmekteyim.

Bir toplumu aç bırakıp, üç beş hamasi sözlerle kandırdığınız zaman , cahil halk iki torba kömür için sözlere inanmakta. Çıkarı olan iş adamları ise çarkı döndürme adına, bu yönetime katlanmak mecburiyetinde kalmakta. ‘’ Adam çok güzel konuşuyor, bizde inanıyoruz’’ deyip geçmekte. Yoksa eline geçen yardım paralarının kesilme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Böyle bir durumda muhakeme yapamıyan çıkarcılar, körü körüne söylenen her söze inanmaktalar.

Çok iyi hatırlarım, çocukluğumda ipten yapılan fileler vardı. Her Cumartesi günü rahmetli peder beni ve fileleri alıp Sıhhiyede bulunan Cumartesi pazarına giderdik. File enteresan bir yapıda idi . İçine erzak kondukca genişler, genişledikce ağırlaşırdı. Benim taşıyabileceğim miktarda erzak dolunca, ben filenin alt atkılarına parmaklarımı geçirir, öyle yüklenirdim. Yıllar sonra bu fileler kayıp oldu, ve yerine naylon torbalar kullanılmaya başlandı. Bir gün televizyon ekranlarına bir parti başkanı elinde file ile göründü. Elindeki kağıt paralarla :

-     Bu file kaç liraya dolmakta, bakın ekrandakiler, diyerek halka iktidarı şikayet etmişti. 

Bu parti daha sonraları baş örtüsü konusunu işlemiş, iktidar arayışlarını bu konuyu deneyerek meclis kürsüsünden ;

-   Bu ülke değişecek, değişim kanlımı olacak, kansızmı ? 13 nisan 1994 tarihinde diyerek Partisinin hedefini göstermişti. Anayasa Mahkemesinde, açılan dava sonucu 16 Ocak 1998 de Milli Görüş çizgisindeki Refah partisinin kapanması gerçekleşmişti. Minareleri süngüye benzeten zat, kanımca bu değişimin Lideri sıfatı ile biraz kanlı, biraz kansız, dış güçlerin parasal desteği ile sivil darbeyi, ülkenin bir çok asaldeğerlerini yerle bir ederek yaptığına inanmaktayım.

Toplumsal reaksiyonla bazı afetleri vasıta ederek Müslüman Myanmar ülkesi için toplanan paralar, Van depreminde toplanan paralar ve daha sayamadığım bir çok nedenle toplanan fonların nereye gittiği mechul. Nerelere gittiği belli olmayan, ve hesabı verilmeyen bu inanılmaz servetin  muhasebesini sorma adına, bir bayan, bir ayakkabı kutusunu evinin balkonundan, o tarihteki SerVekil olan kişiye göstermesi, hakaret olarak algılandı. Bayan mahkemece sorgulandı.

İşte böyle bir ülke haline geldik. Kemani Bülbül-i Salih Efendi’nin usülü Curcuna ve Aksak, Hüzzam makamındaki şarkıyı hatırlarım;  ‘Vah Esef  Vah, Biçare Ülkem Eyvah Eyvah’ adına gidişatı pek iyi görmemekteyim.  Ülkemin filesi dolmakta, doldukça file ağırlaşmakta.  Birde Orta Doğu batağında kayıp 49 rehine yurtdaşımızı kaçıranlara çok şey borçluymuşuz gibi davranan yöneticiler gördükce, yerle bir ettikleri ordumuzun itibarını şimdi kahve fallarında aramaktalar diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>