YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANALI KİMDİR?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 16/02/2009 | Saat: 22:27

1960’lı yıllardan itibaren sanayileşme nedeniyle doğan işgücü açığının karşılanması için köyden şehre göç yaşanması ardından tarımda oluşan işgücü talebinin de Güneydoğudan getirilen işçilerle kapatılması hatırlanacaktır. Türkiye’nin birçok yöresinde yaşanan bu gelişmeler Adana’da olduğu gibi ülkenin birçok yöresinde nüfus yapısının değişmesine neden oldu. Köyde yaşayan nüfusun toplam nüfusa oranı 1970’de %49 iken 1997’de %25’e düştü. Adana’da yaşayan kişilerden Adana dışı doğumlu olanlar 1985’de 429.367 iken 1990’da 490.520’ye ulaşmış. Bugünkü sayıları kesin olarak bilmemekle birlikte Adana’da yaşayan nüfusun yaklaşık %30’unun başka illerden Adana’ya göç etmiş kişiler olduğu söyleyebilirim.

Göç, ne sadece Türkiye’nin ne de sadece bu devrin koşullarının yarattığı yeni bir olgu. Göç insanlık tarihinin her zaman ayrılmaz bir parçası olmuş ve yarattığı olumsuzluklar kadar bilim, kültür ve teknolojinin yayılması gibi insanlık adına çok olumlu sonuçlar da doğurmuş. Göç ile gelen çok kültürlülüğü benimseyebilen toplumlar göçün yarattığı olumsuzlukların üstesinden gelebilmişler.

O nedenle, göçü tek başına bir problem olarak algılamak ve önlemeye çalışmak çözüm değildir. Hele göç ile gelen insanlara farklı gözle bakmak bölge insanının yararına sonuç doğuracak davranışlar olmaz. Bugün nüfus sayımlarında Adana doğumlu görünen kişilerin babalarının veya dedelerinin nerede doğduklarını biliyor muyuz? Eğer insana doğduğu yer bir kimlik veriyorsa yaşamlarımız boyunca eğitim, öğretim başta olmak üzere değişik yollarla edindiğimiz diğer kimliklerimiz ne olacak? Ülkemiz insanının kendisini doğduğu yere bakarak tanımlama yanlışlığını Barış Manço’nun “Hemşerim Memleket Nire” şarkısı çok güzel hicveder.

Şimdi, Adanalı kimdir sorusuna gelecek olursak; bana göre bugün Adana’da yaşayan herkes Adanalıdır. Ayrıca, ister Adana’da doğmuş isterse bir nedenle Adana’ya yolu düşmüş olsun, bir süre burada yaşamış daha sonra başka yerlerde yaşamını sürdürmek durumunda kalmış herkes arzu ederse Adanalıdır. Kısacası Adana’da veya Adana dışında yaşayan ama buraya gönül bağı olan herkes Adanalıdır.

Adanalılık ruhunu yaymak Adana’da yaşayanlara düşen bir görevdir. Bu topraklarda doğmuş olup yetenekleri sayesinde Türkiye’ye hatta dünyaya mal olmuş birçok hemşerimizle gurur duyarız. Ama bunu da pek gösterdiğimiz söylenemez. Belki de bu toprakları terk edip gittikleri için onlara gizli bir kızgınlığımız var. Ancak, böyle gidişler hep Adana’nın kaderi olmuş sanırım. Bu şehirde yaşayanlardan kaç tanesi ailesinin Adana’daki varlığını kaç kuşak geriye sayabilir acaba? Ama, bizlerin böyle konularla kaybedecek zamanı yok artık. Elbirliğiyle Adana’mızı nasıl daha iyi bir yaşam alanı haline getirebiliriz, bizden sonra gelen kuşakların yaşamlarını burada sürdürmeleri için neler yapabiliriz bunları düşünmeliyiz.

Adana, coğrafi konumunun önemi ve tarıma elverişli sulak arazisi nedeniyle binlerce yıldan bu yana birçok uygarlığı barındırmış. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1897 yılında yapılan ilk istatistik çalışmasında Adana Vilayet nüfusu 398.764 kişi, nüfus yoğunluğu ise kilometrekare başına 5,57 kişi olarak belirlenmiş. Kurtuluş Savaşı yıllarında nüfusun %80’i tarımdan geçinen ve topraklar sulanamadığı için tarımda verimin düşük olduğu, sanayi tesislerinin yok denecek kadar az olduğu bir yerleşim yeri imiş. İkinci Dünya Savaşı sonrasında “Adana Fotoğrafı” yavaş yavaş değişmeye başlamış, tarımın modernleşmesiyle verim artmış ve Adana piyasasında görülmemiş ölçüde para bolluğu oluşmuş. Haliyle, bu zenginlik eğlence hayatını çekmiş ve sonuçta Yeşilçam filmlerinde Vahi Öz’ün çok güzel canlandırdığı “ADANALI” tiplemesi çıkmış. Yani, bar - pavyon müdavimi olan, hovarda, çapkın, bol para harcayan ve kandırılabilir derecede saf bir kişi olarak Adanalı Hacı Ağa.

Günümüzde Türk sineması Adanalı tipini yeniden keşfetti. Son aylarda televizyon dizilerinde “Adanalı” karakterler boy göstermeye başladı. Şimdiki Adanalı tiplemesi ile gerçek Adanalı arasında ne kadar benzerlik veya farklılık vardır, ayrı bir konu. Merak edenler gazetelerde çıkan yazılara aşağıda verdiğim bağlantılardan ulaşabilirler. Benim değineceğim husus Adanalı tiplemesinin eskisi ile yenisi arasındaki fark. İlki zengin ağa tiplemesi şimdiki bıçkın delikanlı, yani Adanalıdan zenginlik gitmiş. Peki, öyle mi? Bir anlamda evet, Adana gelir dağılımının en bozuk olduğu yöre tüm Türkiye’de. Ama Adana’da hala çok ciddi bir sermaye birikimi olduğu da doğru, az sayıda insanın elinde ve ne yazık ki yatırıma dönmüyor. DPT’nin 1996 ve 2003 yıllarında yayınladığı illerin gelişmişlik sıralamasına göre Adana’ya ilişkin birkaç veriyi aşağıda veriyorum.

 

1996

2003

GSYİH Sıralamasında

6

6

Kişi Başına GSYİH

23

19

Banka Mevduatı İçindeki Payı

22

6

İçme Suyu Olan Kırsal Nüfus Oranı

35

36

Kırsal YerleşmelerdeAsfalt Yol Oranı

28

38

Görüldüğü gibi, mevduat ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla bakımından gerileme yok, ancak kırsal kesimde ne yazık ki koşullar iyileşmemiş. 2003 verilerinin tümüne Adana Gelişmişlik Performansı bağlantısından erişebilirsiniz. Söz konusu tablodan göreceğiniz gibi, Adana birçok konuda komşu illerin de gerisinde. Ancak, biri hariç tüm illeri geri bıraktığı bir alan var. O da “kişi başına belediye harcamaları”, bu konuda Adana Türkiye ikincisi. Nasıl mı? Bunu da yetkililere sormak gerek…

MİLLİYET, Sabanur Kıraç;   Dizilerdeki Adanalılar ile gerçek Adanalılar

CUMHURİYET, Çetin Yiğenoğlu;  Adanalı mı, vur abalıya!

RADİKAL; Türkiye'nin Kasımpaşa'sı Adana

 [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (2) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>