YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

SIĞINMA HAKKI
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 07/07/2014 | Saat: 00:05

Ne varsa tarihte var, eşeleyin tarihi mutlaka bu günlere uyan bir çok hadiseyi bulmanız mümkündür. Tamam bulursanızda sonra ne yaparsınız. İşte burası size kalmış bir beceri olsa gerek. 1525 senelerinde Fransa kralı I Fransuva, Alman İmparatorluğu ile girdiği savaşı kaybeder. Sonrasında Fransuva bu savaşta esir düşer. Alman İmparatoru Sharlken değerli esirini Ispanya da bulunan Madrit kalesine hapis olarak tutar.

Alman İmparatorluğu, Avusturya, Macaristan ve Ispanya kıralları ile evliliklerden dolayı akraba olduğundan, aynı aileden yönetildiğinden, bu ülkeler arasında asudelik hüküm sürmekte idi. Esir düşen  I Fransuva’yı kurtarmak için Annesi  Luiz Dö Suvua çok dokunaklı bir mektupla, Cihan Padişahı Sultan Süleyman Hazretlerinden yardım ister. Oğlunun PAVİ savaşında esir düştüğünü anlatarak :

-                      İmdi alemin musaddıkı olan azamet ve şanınız ile oğlumu düşmanımızın pençe-i kahrından halas ile ibraz-ı übbehet buyurmanızı zat-ı şahanenizden  niyaz ederim. Bad-el-yevm biz dahi Sultan-ı Sami Mekan sahib kıran-ı zaman olan Padişah Hazretlerinin kende-i ihsanı olalım. 

Bu mektubu takib eden bir mektupta Fransuva tarafından Sultan Süleymana gönderilmiştir. Her iki mektupta 6 Aralık 1525 tarihinde, aynı zamanda Istanbul’a ulaşır. I Fransuva’nın mektubunda belirtilen hususlar annesinin mektubu ile paralelik arzeder ve sonunda mektup şu cümlelerle biter:

-                      Macaristan Kıralı  I Ferdinant’ın üzerine hücum ettiğinizde , biz dahi himmet ve inayetiniz ile hapisten kurtulup, Ispanya Kıralı, ve Sharlken in üzerine hücum edip öcümüzü alırız.  Siz ki Şehen Şahı Celilüşşansınız, Onun hakkından gelinmeye inayet buyrulduğu halde , bundan böyle bende-i nimetşinasınız olduğuma istibah buyurmaya.. 

diye devam etmekte.  Fransa Kralı I Fransuva, Sultan Süleyman hanın himayesini istediği bu senelerde, Osmanlı Devleti bir yükselme dönemi yaşadığını tarih kitaplarından bilmekteyiz.

Bu olaydan 489 sene geçmiş  ve şimdi bu gün  ne kadar ilginç bir yerdeyiz.  Fransa da Cumhur başkanlığı yapmış bir kişi, Nicolas Sarkozy , Yolsuzluk , zimmetine kayıtsız para geçirme, ülke dışından seçim kampanyasına para kabul etmekten 15 saat sorgulandığını okuduk. Hakkında bir soruşturma başlatılmış. Amerika’da da aynen Fransa da olduğu gibi 1 dolar yurt dışından para kabul eden aday hakkında ağır bir soruşturma geçirildiği bilinir. 

Bence Nicolas Sarkozy, 489 sene evvel Fransa Kralı I Fransuva nın yaptığı gibi, Memalik-i Osmanlı yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nden, Sultan Recep’ten, himaye istemeli, sığınma dileğinde bulunmalı. Nedeni açık , ülkemizde yolsuzluk, rüşvet, zimmete para kabul etmek, çeşitli vakıflar kurarak dolaylı olarak siyasi partilere kayıtsız gelir temin etmek konusunda  inanılmaz serbestiyet yaşanan bir yurtta hayat sürmekteyiz, varsın Nicolas Sarkozy ‘ye sığınma hakkı tanınsın, onu da bu ülkede koruruz diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>