YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

ÇUVALDIZ
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 02/05/2014 | Saat: 12:59

Genelde otomobil kullanmayı çok severim. Hele uzun yol da kendim, kullandığım arabanın emniyeti için pür dikkat kesildiğimden, aklımdan bütün dertlerimi atar, kendimi o anda yaptığım işe veririm. Direksiyon sallama adı ilede anılan bu otomobil kullanmada kaç adet araç eskittiğimi unuttum.

Hani derlerya her şeyin ilki unutulmaz diye, ben de öyle ilk aracım olan Anadol marka tek kapılı bir aracımı hiç unutamam. O tarihte Anadol marka araçlar komposit malzemeden yapılan kaportasının hasar görmesine kimse aldırmazdı. Bir iki fırça darbesi ile düzelebilir olması önemli idi. Motor bölümü ise Ford marka küçük hacimli basit bir  motoru vardı.

Hatta bir gün İstanbula  giderken yolda debriyaj sıyırmıştı , bende Düzce de bir oto tamirciye dalmıştım. Motor la şanzumanın ayrılmasında ustaya yardım edip, yarım günde işi bitirmiştik. Bu arabamı hiç unutmam. Çocuklarımda bu aracı hiç unutmazlar. Bana sonradan söyledikleri, arka alt döşemede bir delikten bazen yolu izler, tozlu yollarda ayakları ile bu deliği kapadıklarını çok sonradan öğrenmiştim.

Şehirlerarası yolda Anadol marka arabamla giderken, radyo dinlemek mümkün olmazdı. Araçtaki bütün elektrik donanımının parazitlerini radyo çeker, topraklama yeterince olmadığı için parazitten başka bir şey dinlemek mümkün olmazdı.

Şehir içinde lüzumlu veya lüzumsuz işaret ve lambalara azami dikkat ederdim. Tek yönlü yoldan giderken karşıdan gelen araca yol vermez , yanında durup:

-                      Ters yönde geldiğinizi biliyormusunuz ?

diye karşıdan geleni mahcup ederdim.  Fakat kimi zaman bende zoralandığım anlarda ters yöne doğru arabamı sürdüğüm hala olmaktadır. Yine bir gün tek yönlü yolda giderken karşıdan bir bayan aracı ile ters yönde bana doğru geldiğini gördüğümde, kenara çekilecek  yer bulamadığımdan, yolun ortasında durdum. Karşımdaki kişiye tam :

-                      Hanım efendi geldiğiniz yön yanlış, niye dikkat etmiyorsunuz,

demeye kalktığımda  direksiyondaki bayanı tanıdığımı anladım, ve ne şiş yansın ne kebap diyerek vaziyeti idare etmeye çalışmıştım.   Aynı duruma bende bir çok kez düştüğümde :

-                      İlerdeki yol kapalı mecburen buradan gelmekteyim,

Diyerek zevahiri kurtarmaya çalıştığım çok olmuştur. Eskilerin bir çok sözleri boş söylenmediğine inanırım. Hem bu sözler mutlaka bir konu neticesinde ortaya çıktığını düşünürüm.

-                      Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma.

-                      İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır.

Bu sözler gibi bir çok deyim aynı manaya geldiğinden hepsini burada sıralamaya gerek olmadığı düşünmekteyim. İnsan her yaşta bir çok konuyu öğrendiği doğrudur. Fakat bazı insanlar yalnız kendi düşüncelerinin doğru olduğuna inanır ve mantık dışı bu yalnışları doğru gibi savunmaya çalışırlar. Bir insanın inanmadığı bir konuyu savunması kadar gülünç ne olabilirki.

Televizyon ekranlarında izlediğim konuşmacılar inanmadıkları konuları savunurken aciz duruma düşmekteler .  Ellerine verilen bir çok bilgi notlarını, kendi araştırmaları gibi gösterip, haklı olduklarını ifade etmelerinde bile bir abesle iştigali izlemek mümkün olmakta.

Geçtüğümüz senelerde ülkemizi nereye götürdüklerini henüz kestiremediğim yöneticilerimiz ‘’ Arap Baharı’’ adı altında Arap dünyası ülkelerini ziyaret ettiğini hatırlarım. Her gittiği ülkedeki yöneticilere ve basına oralarda verdikleri demeçlerde:

-                      Siz Laik likten korkmamanız gerekir, iyi bir şeydir,

gibi sözlerle Arap dünyasındaki liderlere öğüt vermeye cesaret ettiğinde, gelen eleştirilerden rahatsız olan yöneticiler, Almanya Cumhur Başkanı Sayın Joachim Gauck’un ,  Türkiye’deki zedelenen  hukuk ve adaleti eleştirmesine  tahammül edememesini hayretle karşılamaktayım. Uzantıların ın Almanya’dan başlayan basit bir DENİZ FENERİ davasında, Almanya’da Adalet ve Hukukun işleyişinin neticesinde gönderilen Dava dosyalarının akibetini ele alırsanız, bir tek bu konuda bile Almanya  Cumhurbaşkanının böyle konuşmaya hakkı olduğunu düşünmekteyim.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Türkiye aleyhine verdiği kararları da tanımamaya yeltenen Kasımpaşalı, hukuk konusunda ne düşündüğünü gerçekten merak etmekteyim. 

-                      Yutamıyacağın lokmayı ağzına almıyacaksın. Yoksa boğazını tıkar kalır.

Kaldı ki fezlekeleri hazırlanan bir çok dava dosyası, yargı önünde hesap vermesini haftalardır, aylardır merakla  beklemekteyiz, diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer         [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>