YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

YAŞAMA EMEK VERENLERE İKİ ÖZEL MEKTUP !..
/**/ Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 29/04/2014 | Saat: 00:06

Kısa süre önce ebediyete uğurlanan Gabriel  Garcia Marquiez’in, henüz Alzheimer hastası olmadan, yani aklı başında iken; bizlere yani okuyucularına öğüt niyetine yazdığı bir mektup, edebiyat dünyasında ‘Veda Mektubu’ olarak kayıt altına alınmıştı.  Gabo’nun bu mektubu 2001 yılında yazdığını biliyoruz.  Ölümünü takiben bu mektup yeniden dikkatlerimize sunuldu ve bir yaşam dersi olarak, bir bakıma da deneyimli ve Nobel ödüllü bir yazarın insanlığa vasiyeti olarak kabullenir olduk. 

Benzeri bir iletiyi de yıllar önce gene Latin kökenli ve Nobel ödüllü olan Jorge Luis Borges’in bir şiiri ile almış ve kendimizce ders çıkarmaya soyunmuştuk.

Bugün, 1 Mayıs.  Dünyamıza beyinleri ve bedenleri ile emek sunan tüm insanların özel bir kutlama günüdür. Emekçi Bayramı olarak bildiğimiz bu günde; dünyamıza beyinleri, düşleri, kalemleri ve yaşam heyecanları ile sayısız mesajlar iletmiş bu iki ünlünün bizlere yönelik, kalemlerinden damıtmış oldukları öğütlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Umarım ve dilerim; emekçisi ile sermayedarı ile ve en önemlisi yöneticileri ile tüm dünya insanları bu iki bilgeden biraz ders almış oluruz, bu özel günde!

Önce Gabo’nun mektubu;

“Tanrı bir an için paçavradan bebek olduğumu unutup can vererek beni ödüllendirse, aklımdan geçen her şeyi dile getiremeyebilirdim, ama en azından dile getirdiklerimi ayrıntısıyla aklımdan geçirir ve düşünürdüm. Eşyaların maddi yönlerine değil anlamlarına değer verirdim. Az uyur, çok rüya görür, gözümü yumduğum her dakikada, 60 saniye boyunca ışığı yitirdiğimi düşünürdüm. İnsan aşktan vazgeçerse yaşlanır. Başkaları durduğu zaman yürümeye devam ederdim. Başkaları uyurken uyanık kalmaya gayret ederdim. Başkaları konuşurken dinler, çikolatalı dondurmanın tadından zevk almaya bakardım. Eğer Tanrı bana birazcık can verse, basit giyinir, yüzümü güneşe çevirir, sadece vücudumu değil, ruhumu da tüm çıplaklığıyla açardım. Tanrım, eğer bir kalbim olsaydı nefretimi buzun üzerine kazır ve güneşin göstermesini beklerdim. Gökyüzündeki aya, yıldızlar boyunca Van Gogh resimleri çizer, Benedetti şiirleri okur ve serenatlar söylerdim. Gözyaşlarımla gülleri sular, vücuduma batan dikenlerinin acısını hissederek dudak kırmızısı taç yapraklarından öpmek isterdim. Tanrım bir yudumluk yaşamım olsaydı… Gün geçmesin ki, karşılaştığım tüm insanlara onları sevdiğimi söylemeyeyim. Tüm kadın ve erkekleri, en sevdiğim insanlar oldukları konusunda birer birer ikna ederdim. Ve aşk içinde yaşardım. Erkeklere, yaşlandıkları zaman aşkı bırakmalarının ne kadar yanlış olduğunu anlatırdım. Çünkü insan aşkı bırakınca yaşlanr. Çocuklara kanat verirdim. Ama uçmayı kendi başlarına öğrenmelerine olanak sağlardım. Yaşlılara ise ölümün yaşlanma ile değil unutma ile geldiğini öğretirdim. Ey insanlar! Sizlerden ne kadar da çok şey öğrenmişim. Tüm insanların, mutluluğun gerçekleri görmekte saklı olduğunu bilmeden, dağların zirvesinde yaşamak istediğini öğrendim. Yeni doğan küçük bir bebeğin, babasının parmağını sıkarken aslında onu kendisine sonsuza dek kelepçeyle mahkûm ettiğini öğrendim. Sizlerden çok şey öğrendim. Ama bu öğrendiklerim pek işe yaramayacak. Çünkü hepsini bir çantaya kilitledim. Mutsuz bir şekilde… Artık ölebilir miyim?”

Ve şimdi de Borges’in ünlü şiiri;

           "ANLAR

Eğer yeniden başlayabilseydim yaşama / İkincisinde daha çok hata yapardım / Kusursuz olmaya çalışmaz…sırtüstü yatardım / Neşeli olurdum, ilkinde olmadığı kadar çok az şeyi ciddiyetle yapardım / Temizlik sorun bile olmazdı asla, daha çok riske girerdim / Yolculuk ederdim daha fazla / Daha çok gündoğumu izler, daha çok dağa tırmanırdım / Daha çok nehirde yüzerdim / Görmediğim birçok yere giderdim / Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye / Gerçek sorunlarım olurdu, hayali olanların yerine / Yaşamımın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım ben / Elbette mutlu anlarım oldu ama / Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu / Farkında mısınız bilmem; yaşam budur zaten / Anlar, sadece anlar. Siz de "an"ı yaşayın / Hiçbir yere yanımda termometre, su, şemsiye ve paraşüt / Almadan gitmeyen insanlardandım ben / Yeniden başlayabilseydim eğer, hiçbir şey taşımazdım / Eğer yeniden başlayabilseydim, ilkbaharda ayakkabılarımı fırlatır atardım / Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla / Bilinmeyen yollar keşfeder, güneşin tadına varır / Çocuklarla oynardım / Bir şansım olsaydı eğer / Ama işte 85'indeyim ve biliyorum / Ölüyorum".

***

Bu iki ünlü yazara ve düşünüre, bizden çıkmış ama kıymetini çok sonraları anladığımız ‘Mavi Gözlü Dev’ aracılığı ile bir eklenti yapmadan edemedim.  Bakınız, Nazım Hikmet’in şu dizeleri en az okuduklarınız kadar değerli değil mi?!.

En Güzel

“En güzel deniz / Henüz gidilmemiş olandır / En güzel çocuk / Henüz büyümedi / En güzel günlerimiz / Henüz yaşamadıklarımız / Ve sana söylemek istediğim / En güzel söz / Henüz söylememiş olduğum sözdür

                                                                                                    Erdal Akalın (28.04.2014)Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>