YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DR. ERDAL AKALIN’DAN KİTAP…
Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 20/04/2014 | Saat: 18:19

Erdal Akalın kendisini nasıl tanıtıyor:

1945 Kırıkhan (Hatay) doğumlu. İlk ve orta öğretimini Antakya'da yapmış. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1968 yılında mezun olmuş. İç Hastalıkları uzmanı. Doktorluktan emekli, ama halen Mersin İmece Gazetesi bünyesinde ve Akdeniz İhracatçılar Birliği Bülteni içeriğinde yazılar yazmaktadır. Dul ve 1 çocuk babasıdır.


Milliyet Gazetesi'nden...

DR. ERDAL AKALIN'DAN KİTAP

http://www.milliyet.com.tr/dr-erdal-akalin-dan-kitap-mersin-yerelhaber-153375/

Gazete ve dergilerde yıllarca köşe yazarlığı yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Erdal Akalın, yazdığı köşe yazılarının bir bölümünü bir araya getirerek 'Ak-Şaka' denemeleri isimli Kitap yazdı.

İçel Sanat Kulübü'nde düzenlenen 'Tanıtım ve İmza Günü'nde, kitabın çıkış öyküsünü anlatan Akalın, kendisine destek verenlere teşekkür etti. Bu kitabın kendisinin 2. kitabı olduğunu belirten Akalın, "İlk kitabımın yazıları bana ait finansmanı bana ait değildi. İlk kitabımı Akdeniz İhracatçılar Birliği kendi üyelerine dağıtmak için bastırmıştı ve bana da vermişlerdi eş dosta dağıtmak için. Ancak bu kitapta bir büyüğümün, bir hocamın vasiyeti var. Rahmetli Gündüz Artan hocam… Kent bilgesi, kent belleğini oluşturan özel bir insan… Kendisi ile geç tanıştık ama ben saygılarımı O da teveccühlerini anlatarak birkaç dakika geçirirdik. Sürekli ziyaret ederdim. Bana O her zaman şunu derdi. "Evlat yazılarını okuyorum, beğeniyorum, ama şunu bil gazete yazısı uçar, ertesi gün gazete yazısı kalmaz. Bunları kitap haline getir" demişti. Ben de olur hocam demiştim, ama bu lafın üzerinden sanırım epey yıllar geçti. Sonra başkaları da söylemeye başladı. Senin yazıların çok kıymetli, bunları bir kitaba al. Ben de hep tamam derdim ama bir türlü yapmazdım" diye konuştu.

Lise yıllarından beri yazı yazdığı ifade eden Akalın, "İyi kompozisyon yazardım. Okuldaki hocalarım yazılarımı sürekli bir yerlere gönderirlerdi. Antakya'dan Mersin'e gelince de İçel Sanat Kulübü'nde yazdım, ama benim hep aklımda köşe yazmak vardı. İlk defa Mersin Gazetesi'nde Ak-Şaka rumuzunu kullanarak bir köşe yazmaya başladım. Orada bir süre yazdıktan sonra Hakimiyet Gazetesi'nde yazılar yazmaya başladım. En sonda İmece Gazetesi'ne geçtim. Ancak uzun yıllardır büyüklerimden kitap çıkartma konusunda fırçalar yedikten sonra en son bir hazırlık yapmaya karar verdim. Binlerce yazım var. Okuyorum, okuyorum, ama hiçbirine kıyamıyorum. Bu yüzden bunları toparlayacak birine ihtiyacım vardı. Bunun üzerine bazı yayın evleri ile görüştük ama olmadı. Böyle olunca biraz geri çekildim. Tam vazgeçecektim ki kardeşim, dostum Dr. Nedim İnce'nin kitabı bana tekrar heyecan verdi. Dedim ki ben bu işi artık yapmalıyım, ertelemenin anlamı yok. İşte ondan sonra Celal Soycan kardeşimle görüştüm ve oda bunu yapabileceğini söyledi. Benim yazılarımı aldı hızlı bir şekilde hazırladı, yayın evi ile anlaştı ve karşıma bir anda 450 sayfalık bir taslak kitap çıkardı. Ben bunun çok olduğunu ve indirsek daha iyi olacağını kardeşim Soycan'a söyledim, ama O da "yazılara kıyamıyorum" dedi. Ancak en sonunda biraz daha azaltarak işte 300 sayfalık bir kitap oluştu. Yani kitap öyle ya da böyle basılmış oldu. Ben bin kitabı kendi Arzum, özgür irademle burs ve eğitim hizmetlerinde kullanılsın diye sivil toplum kuruluşlarına hediye ettim" dedi.

Akalın, kendisine destek olan, yardım eden herkese teşekkür etti. Konuşmasının ardından Akalın, kendisine destek verenlere imzalı kitabını hediye etti.

Sokaktan Haber'den...

‘AK-ŞAKA’ DİYE YOLA ÇIKTI AMA

http://www.sokaktanhaber.com/ak-saka-diye-yola-cikti-ama/

‘Ak-Şaka’ diye yola çıktı ama…

En gerçeklerin kitabını yazdı!

Doktor olarak başladığı mesleki yaşamı ile birlikte çok farklı entelektüel yapısının onu çok farklı noktalara taşıyacağını bilemezdi. İçinden taşan entelektüel birikimini zapt edemeyip yazıya dökmeye başlayınca Erdal Akalın’ın ‘doktorluk’ sıfatı lakap gibi kaldı. 10 yıldır çeşitli gazete, dergi ve sanal alemdeki yazılarını bir araya getiren Akalın, isminin önüne yazar sıfatını ekleyecek ender insanlardan birisi oldu.

Daha önce ‘Konumuz ihracatsa bende varım!’ kitabıyla kitapseverlerle birikimlerini paylaşan Doktor Erdal Akalın, şimdi yazdığı ‘Ak-Şaka Denemeler’ ile rafları süslemeye başladı. Ama kitabı alıp okumaya başlayınca elinizdekinin kitap süsünün çok ötesinde bir düşünce denizi ile baş başa kalıyorsunuz. Mersin, Hakimiyet, İmece ve Antakya Atayurt Gazetelerinde yaklaşık 10 yıldır yazdığı denemelerini bir araya getirerek ‘Ak-Şaka Denemeler’ kitabını ortaya çıkaran Akalın, asla kendisini iyi bir yazar olarak tanımlamadığını ancak yaşamında gördüğü birikimlerini insanlarla paylaşmayı görev kabul ederek yazılar yazmaya başladığını ifade etti.

İlk köşe yazmaya başladığı gün olduğu gibi bugün de felsefesinin ‘bundan ne kazanırım’ olmadığını ifade eden Akalın, “Kitabı olan bir yazar olarak anılmaktan daha çok bu yazdığım yazılar kime ne fayda sağlayabilir mantığı ile olaya yaklaşıyorum. Bu nedenle kitabın tüm maddi külfetini üstlenerek satış amacı olmayan bir politika izledim. Sadece eşe dosta verilmek üzere kendime 100 adet ayırdım. Onun dışındakilerin tamamını eğitim ve sosyal katkısı olsun diye çeşitli oda dernek ve kuruluşlara bağışladım. Bundan sonrası artık benim değil onların kitabı. İster para karşılığı satarlar kurumları yararına kullanırlar dilerlerse ücretsiz olarak dağıtım kitabımın herkese ulaşmasını sağlarlar” şeklinde konuştu.

Yazılarında hayatın sırrını vermek gibi bir amacının olmadığını ifade eden Akalın, “Ben aslında kendi yaşamımı yazdım. Yaşamımın yansımalarını yazıya döktüm. Ayrı bir dünya var kitapta. Gördüklerimi, görmek istediklerimi, ya da göremediklerimi biraz da şakayla karışık yazıya dökmeye başlayınca baktım bir süre sırf beni kırmamak için göz gezdiren arkadaşlarım bu kez ciddi ciddi okuyor. Sonra geride kalan 10 yılın yansımaları yazın dünyasına belge olarak kaldı” şeklinde bilgi verdi.

Akalın, “O kadar çok şey var ki kitap ta: Mesela değerli eşim Gülen yaşıyordu yazmaya başladığımda. Onu kaybetmemin hüznü de doğal olarak yansıdı yazılarıma. Oğlum, torunlarım, dostlarım kısacası ben Erdal Akalın’ı ortaya çıkaran şeyleri yazdım arkadaşlarım lütfedip okudular. Yani bu kitap aslında kuştan böcekten bahsederken Erdal Akalın’ın 10 yıllık yaşamından kesitleri anlatıyor” ifadelerine yer verdi.

18 Nisan’da dostlarının ricasını kıramayarak İçel Sanat Kulübü’nde bir imza ve söyleşi günü düzenleneceğinin müjdesini de veren Akalın, bu olaya da kendine tarz üslubu ile açıklamada bulundu: “Ben utanırım böyle şeylerden ama arkadaşlarımız böyle bir şeyin çevremizin bir arada bulunması açısından da uygun olacağı konusunda ikna ettiler. Ama bende şartımı koydum tabii. Ben çıkar iki kelam ederim sonra isteyen dostum için kitabımı imzalarım. Artık programın gerisi bu düşünceyi ortaya koyana kalmış” şeklinde esprisinin arkasına naifliğini de gizlemeye çalışıyor.

Mutluson ::) yayınlarından çıkan ‘Ak-Şaka Denemeler’ yaklaşık 300 sayfalık bir Erdal Akalın seçkisi sunuyor kitapseverlere…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>