YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BELEDİYE BAŞKANLARI NE YAPMASINLAR…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 10/04/2014 | Saat: 07:05

Seçimler bitti, hayırlı olsun. Göreve başlayan tüm başkanlara şimdiden başarılar diliyorum. Bu süreçte birçok kesimden ve kişiden başarılı olmak için neler yapması gerektiğine ilişkin fikirler, öneriler, projeler yağmaktadır zaten. Bunlar arasından toplum yararına olanları seçme becerisini ve uygulama iradesini gösterebilmelerini diliyorum.

Türkiye’nin hemen her yerinde ister küçük bir belde olsun ister İstanbul olsun Belediye Başkanlarımızın ortak davranış biçimleri var öncelikle hepsi reklama düşkün. Başkanların gerçekte bu kadar reklam sevdalısı insanlar olduklarını sanmıyorum, çevresi bu hale getiriyor diye düşünüyorum, ama tabii ki kesin bilemiyorum. Neleri yapmamaları dediğim hususları da bu çerçevede anlatacağım.

Şehrin Her Köşesine Resimli Duyurular Astırmayın: Belediye’nin vatandaşa vermek istediği bir mesaj varsa duyuru asılabilir, önemiyle orantılı büyüklükte de olabilir. Mesajın altına belediyenin adının yazılması yeterlidir. Her duyurunun yanına fotoğrafınızla birlikte adınızı yazdırmayın.

“Çevreye Verdiğimiz Rahatsızlık İçin Özür Dileriz” Yazan Küçük Büyük Tabelalara Adınızı Yazdırmayın: Hizmeti belediye vermektedir, özür dilenecekse belediye diler başkan değil. Ayrıca, hizmet amaçlı yapılan bu tabelalar her gerektiğinde kullanılmak üzere yapılmalıdır sadece sizin başkanlığınız dönemi için değil. Sonuçta bunların bedellerini vatandaş ödüyor…

Çöp Kamyonlarının ve Belediye Araçlarının Üzerine Adınızı Yazdırmayın: Çöp kamyonlarının üzerinde “Azim’le Çalışıyoruz” sözüyle başlayan moda tüm belediyelere yayıldı. Tabii tüm araçların üzeri belediye başkanlarımızın fotoğrafları ve veciz mesajları ile kaplandı. Kimin parasıyla? Vatandaşın…

Ortak Akıl İle Çözüm Üretiyoruz Diyerek Kendi Bildiklerinizi Yapmayın: Vatandaş sanıldığı kadar kör ve sağır değil, aslında her şeyi biliyor, ama SÖYLEYEMİYOR… O nedenle, vatandaşa karşı dürüstlükten sapmayın, kandırmaya kalkışmayın.

Show (Gösteri) Yapmayın: Vatandaş günü ilan edeceğinize vatandaşa kapınızı açık tutun. Vatandaş günü diyerek makam odasını bahçeye taşıtmayın. Bir kez yaparsanız her zaman beklenir ve yapamazsınız.

Tutamayacağınız Sözleri Vermeyin: Yöneticilik herkesi memnun etmek değildir. İnanmadığınız, yapamayacağınız şeyleri kabul etmeyin, ama gerekçelerini de açıklayın.

Uzun Süreden Beri Süregelen Sorunları “Pansuman” İle Geçiştirmeyin: Her şehrin kronikleşmiş sorunları vardır, bizim de olduğu gibi. İlk akla gelen şehir içi ulaşımdır. Köklü bir planlama yapılmadan, stratejik kararlar almadan çözülebilecek bir sorun değildir. Kaldırımları küçültüp yolları biraz genişletmek, kavşakları küçültmek,… gibi basit ve geçici çözümlere yönelmeyin. Ameliyat gerekiyorsa ameliyatı yapın pansumanla geçiştirmeyin.

Çevrenizdeki Yalaka, Dalkavuk, Üçkağıtçılara Kanmayın: Makam ve yetki düşkünü çok insan var, sahip olduğunuz güç onları paratoner gibi çekecektir. Zaten birçoğu seçim sürecinde bir şekilde çevrenize girmişlerdir bile. Seçim dönemini farklı cephelerde geçirenler de keskin bir U-dönüşü ile soluğu yanınızda alacaklardır. Bu tip insanların kendi çıkarlarından başka inandıkları bir şey yoktur. Lütfen bu insanları çevrenizdeki namuslu, dürüst ve çalışkan olanlardan ayırt ediniz. Bu asalaklara da itibar etmeyin.

Konunun Uzmanı Olmayan Kişilerle Çalışmayın: Diploması olan ama mesleğini bilmeyen insanlar her fırsatta “Siz daha iyi bilirsiniz Başkanım” diyeceklerdir. Sizin bilgi, akıl, zeka, … gibi özelliklerinizle hemen her konuda karar verebilecek, yön gösterebilecek yetkinliğe sahip olduğunuzu söylerler. “Akıllı İnsanlar Sadece Kendilerinin Değil Başkalarının Da Aklını Ve Deneyimlerini Kullanır” sözünü lütfen unutmayın. Ben yaptım diyebilmenin dayanılmaz bir çekiciliği vardır, sakın buna kapılıp aklın yolundan çıkmayın. Geçmişte, bu sevdaya kendini kaptırıp kendi aklıyla yaptığı üst geçidi kendi eliyle yıkan başkanlar da gördük. Her işi uzmanına sormanız gerek, size düşen en önemli görev doğru uzmanları seçmek ve onların önerilerini sorgulayarak bir araya getirtmek ve ortaya doğru çözümü çıkarttırabilmektir. Yoksa Başkan olmanız her şeyi bilmenizi gerektirmez. Aksi takdirde, yola döşenecek kaldırım taşlarının yüksekliğini belirlemek, tuvaletlere döşenecek seramiklerin rengini seçmek,… gibi çok sıradan işleri bile tarif etmek zorunda kalabilirsiniz…

Taklitten Kaçının: Günümüzde moda oldu, tarihi eserlerin taklitleri yapılıyor. Bir tarih mirasının taklidini yapacağımıza onu korumayı bilelim. Tarihi ve kültürel binalarımızı arsa rantı için yıktırmayın. Anıtsal binalar, yaşam alanları bölgenin kültürünü yansıtan özgün eserler olsun, taklit olmasın!

Kendi Kişisel Çıkarınızı Toplumun Çıkarının Önünde Tutmayın:Nasıl olmuşsa atasözü diye kültürümüze girmiş “Bal Tutan Parmağını Yalar” sözlerini dikkate almayın lütfen. Türk Dil Kurumunun Güncel Türkçe Sözlüğünde karşılığı "imkânları geniş bir işin başında bulunan kimse bunlardan az da olsa yararlanır, anlamında kullanılan bir söz” olarak verilmiş. Ne yazık ki bu anlayış 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından siyasal süreçte toplumumuza yerleşti. Günümüz belediyelerinin bir kısmında da ne yazık ki bu anlayışın benimsendiği açıkça görülüyor. Lütfen siz bunlara benzemeyin! Kişisel Çıkarlarını Toplum Çıkarlarının Önüne Almayın…[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>