YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

SOR BAKALIM NİYE
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 03/04/2014 | Saat: 12:53

Askerliğimi yaptığım yer Sivas’tı. Burada hem tümen, hem tugay vardı ve sevk sonrası arta kalan, yani ‘Bakaya’ askerleri buraya gönderirlerdi. Askerliğim boyunca birçok özellikli insanlarla tanıştım. Bilhassa futbolcular buraya gönderilirdi. Galatasaray’dan Selçuk ve Uğur’la burada tanıştım. Değerli bestekar İsmet Nedim’le de burada arkadaş olduk. Çok iyi dostum olan Ferdi Merter Fosforoğlu ile de burada arkadaşlığımız başlamıştı.

Bir başka tiyatro ve sinema sanatcısı olan Şener Şen’le de Tümen’nin hemen arkasında bulunan asker kahvesi adı ile anılan yerde tanıştım. O tarihte babası daha fazla konuşulan bir sanatçı idi. Askerden sonra Ferdi Merter dışındaki dostlarla arkadaşlığımız devam etmedi.

Şener Şen’in birçok filmini seyrettim. Her bir filmde canlandırdığı karaktere hayran kalmaktaydım. Bu gün bile bazı kanallarda gösterilen bu eski filmler, en az Kemal Sunal’ın filmleri kadar ilgimi çekmekte. Bunların içinde birisi vardır ki hayranlığımı gizleyemem. Şener Şen’le İlyas Salman‘ın beraber oynadığı, ismini pek hatırlamadığım bir film, beni hala mest eder. Seyrederken hep kendime şunu derim:

-          İşte benim yurdum insanı bunlar.

Şener Şen cin akıllı, her olumsuzluğu kendi lehine çeviren, saf ve temiz memleket insanının masumiyetinden azami fayda çıkaran bir kişilik sergiler. İlyas Salman ise her söze kanabilecek kadar temiz yürekli, AGA’sı olan Şener Şen’e biat etmiş bir karakteri canlandırır. Her seferinde Şener Şen, İlyas’ı aldatır, elinden her şeyini alır, hatta sevgilisini bile ayartır. İlyas her seferinde ortaya gelen duruma isyan eder. Olaylar öyle gelişir ki elinden alınan değerleri kabul etmek mecburiyetinde kalır. Şener Şen’in ele geçirdiği yolsuzluk ve haksız durumda, gerçek ortaya çıkdığında, durumdan sıyrılmak için hemen ortaya atılır ve İlyas Salman’a bir soru koyar:

-                      Tamam haklısın, ben bunu böyle yaptım, seni kandırdım, elindeki bütün varlığı aldım, seni aldattım, aldattımda bir sor bakalım bunu niye yaptım.

İlyas Salman saf saf sorar:

-                      Niye Soydun beni ahlaksız, neden aldattın beni?

O kadar güzel anlatır ki neden aldattığını, Yurdum insanı mahsunu oynayan Şener Şen ‘e inanır ve bir sonraki aldatma gecikmeden peşinden gelir.

Bu film Türk insanını çok güzel analiz etmekte. Benim vatandaşım hamasi sözlere hemen kanar ve inanır. İnandığı bir insandan kolay kolay vazgeçmez. Bilhassa mağduru oynayan kişilere yüreği yumuşaktır ve hoş görüsü sınırsızdır. Yaşadığımız bu günlerde buna benzer bazı konular günlük hayatta mevcut.

 

-                      Yolsuzluk yaptık, tamam doğru, dolarlar ayakkabı kutularındaydı, bu da doğru ama sorun bana bakalım bunu niye yaptık.

Bir başka konuda ise:

-                      Telefon konuşmaları konusunda beni bile dinlemişler, Tam Suriye’ye harp çıkaracaktık, Dış İşlerini bile dinlemişler, amma bu konular hakkında bunları neden yaptık bana bir sorun bakalım,

Son yasaklar konusunda ise:

-                      Twitter kapattık, YouTube da kapattık, tamam ama bana sorun bakalım bunları neden kapattık.

Bu gün seçimden bir gün sonra, seçim sonuçları benim için fazla bir önemi olmadığını düşünmekteyim. Benim için önemli olan ülke halkının iradesinin düşünce, kültür ve bilgiden ziyade, maddi değerlerle yön değiştirdiğine inanmaktayım. Hani hatırlar mısınız, bir ekran programında bir bayanın, ortaya attığı bir fikirden dolayı ekran boykotu almıştı:

-                      Benim oyumla, dağdaki çobanın oyu bir mi?

Bu düşünce demokrasilerde çok anlamsız gelebilir, fakat eğri oturup, doğru düşünmekte yarar var. Hiç bir konudan fikri ve düşüncesi olmayan, okuma yazma bile bilmeyen, dağdaki koyunu güden çoban Mehmet’in eline ver üç kuruş, ne istersen yapar. Bu nedenle, önce Çoban Mehmet in eğitilmesi gerekir. Okuma yazma ve kültür ağırlıklı bilinçlenmiş Çoban Mehmet’in vereceği oy ülkem için çok daha değerli olacaktır.

Bir yerel seçim sonrası kimin kazandığı, kimin kaybettiği belli olmayan bir düzende, kazananlar zaten paraları yerleştirmeye yer ararken, kaybeden hep İlyas Salman’ın sergilediği karakterdeki fakir halk, memur ve işçi kardeşim diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>