YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GÖKTE ALLAH YERDE SEN…
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 21/12/2013 | Saat: 09:57

Bazı insanların kendilerine biçtikleri sınırsız güç ancak böyle tanımlanır sanırım: “Gökte Allah Yerde Ben”.

Gücü teknik açıdan iş yapabilme yeteneği olarak tanımlanır. Ama Türk Dil Kurumu sözlüğündeki tanım daha geniş bir anlama sahip: “düşünce ve ahlak yönünden bir etki yapabilme veya bir etkiye direnebilme yeteneği”. Hem etki yaratabilme hem de bir etkiye karşı durabilme güç gerektiriyor.

Bu arada gücün tanımındaki bağıl özelliğe dikkat çekmek isterim. Gücünüzle karşı tarafta bir etki yaratabiliyorsanız veya birisinin size yapmak istediği bir şeye karşı durabiliyor onu savuşturabiliyorsanız siz karşı taraftan daha güçlüsünüz demektir.

Peki, gücümü nasıl bilebilirim? Eski Türk filmlerinde vardı, sokak kabadayıları en güçlüyü belirlemek için dövüşürlerdi. Hayatta veya ayakta kalabilen en güçlü koltuğuna otururdu. Şimdi filmlerdeki hapishane veya mafyavari hikayelerde böyle olaylar görülüyor, ama güç oyunu her zaman da mertçe oynanmıyor. Hayvanlar alemindeki güç kavgası ise daha acımasız ama daha doğal ve evrimin kaçınılmaz bir sonucu…

Siyasette, toplum hayatında güç kavgası olmalı mı, nasıl olmalı? Tabii demokrasiyle yönetilen evrensel insan haklarının tartışılmaz bir şekilde özümsendiği toplumları kastediyorum.

Sanırım bu toplumların yöneticileri güçlerini toplum için kullanmak zorundadırlar. Bu yöneticiler de tabii hata yapabilirler, nitekim yapıyorlar da… Hatalarının bedelini de ödüyorlar.

Ama bizde ne yazık ki bu güç kişisel çıkar elde etmek, yandaşları zengin etmek kısacası devleti soymak için kullanılıyor. Gazetelere düşen haberler bu “güç kullanma” pervasızlığının hangi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Söylenenler yalan mı? Bu insanlara iftira mı atılıyor?

Ben hiç de öyle olduğunu düşünmüyorum. Tamamının gerçek olduğuna inanıyorum, hatta henüz açığa çıkarılmamış veya açıklanmamış birçok yolsuzluk olduğunu düşünüyorum. Eğer öyle olmasa bir Melih Gökçek “oğlunu tutukladılar” diye tweet atan kişiye telaşla “nerede” diye sorar mı?

Başbakan bu dönem “ustalık dönemi” demişti, keşke çırak veya kalfa olarak kalsaydı… Ustalık dönemi sınırsız güç kullanılabileceği düşüncesini hayata geçirdikleri dönem oldu. Başbakan haksız da sayılmazdı, ne söylese yapılıyordu. Kimse dönüp de şunu da yanlış yaptın demiyordu.

Güç insanı sarhoş eder, başını döndürür derler. Alkolün sarhoşluğu geçicidir ama gücün sarhoşluğu geçmez ta ki kişi artık gücü kalmadığını anlayana kadar. Bir insan alkol komasına da girebilir çok çok midesini yıkarlar biraz serum verir iyileştirirler. Ama kendini dünyada Allah yerine koyanların yani güç komasına iyileştirilmeleri o kadar kolay değildir. O kişilerin midelerini yıkamak yediklerini çıkarmak yetmez… Onların ruhunu yıkamak gerekir!!!! Ruhunu yıkaması gerekenlere biraz da acıyarak “Allah ıslah etsin” denir.

Ama eğer kişiden ümit kesilmişse, ıslah olacak tarafı kalmamışsa yani astığım astık, kestiğim kestik havasında ise o zaman da isyan edilir: “Böbürlenme padişahım senden büyük Allah var” denir.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>