YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AK-ŞAKA

Ayakkabı!..
Yazar: ERDAL AKALIN | Tarih: 20/12/2013 | Saat: 23:29

Ayakkabı !..

Ayakkabı; özellikle sokakta ayakları korumak için giyilen ve altı kösele ve de lastik gibi dayanıklı malzemelerle yapılmış ayak giyeceğine, TDK Sözlüğü tarafından getirilen tanımdır. 

Ayakkabıcı ise, ayakkabı yapan veya satan kişidir.

Ayakkabı kutusu demekle her ne kadar ayakkabının içine konduğu mukavva kutuyu kast edersek de, ayakkabı kutusunun esas görevi bankaya yatırılırsa dikkati çekecek miktardaki kuşkulu paraya ev sahipliği yapacak olan bir muhafaza ambalajı da akla gelir!

Ha bir de Anadolu İnsanı tarafından kundura diye bilinen bir ayak giyeceği vardır ki, bu da kaba işlenmiş ayakkabı anlamına gelir.  Bu yazıyı ilgilendirmeyecek kadar sıradan bir halk giyeceğidir ki, siyaset dünyasına ve gündeme zaten uygun düşmez!

Çocukluk ve ilk-gençlik yıllarımızın ayakkabıları, babamızın tanıdığı bir ayakkabı ustasına giderek karton üzerine bastığımız ayak çevresinin işaretlenmesi ile başlayan bir süreçti.  Bu ayakkabı, Ramazan Bayramı öncesi hazırlanır ve babalarımızca eve getirilir, bizler tarafından heyecanla okşandıktan sonra annelerimizin dolaba kaldırdığı bir malzeme olurdu.  Bayram sabahı ise ayaklarımıza giyilen bu giyecek, galiba kundura veya futbol ayakkabısı anlamına gelecek krampon benzeri bir muhkemlikte kişisel malımız olurdu.  Tabana gerili köselenin dayanıklı olması için bazen altına nal çivileri de çakılmış olurdu.

Tabii o yılların ayakkabılarını imal eden ustaların bunları koyabileceği ayakkabı kutuları da yoktu.  Ya gazete benzeri bir malzemeye sarılarak ya da elde taşınarak gelirdi evlerimize.  Zaten çocuk kafamız henüz siyasete ermediği için, ayakkabı kutularını dolabın alt taraflarına koyarak ileri günler de içine kıymetli bazı şeyleri koyabileceğimiz aklımıza bile gelemezdi.

Yıllar yılları kovalayınca ayakkabı kutusunun nelere kadir olduğunu henüz öğrenebilmiş olan benim kafam, evimin dolaplarına göz atarak acaba hini hacette kullanmaya elverişli bir ayakkabı kutum var mıdır diye bakınmayı akıl ettiğinde de, maalesef hayal kırıklığı yaşadım.  Benim fakirhanemde tek bir tane bile ayakkabı kutusu yoktu.  Mafiş yani!

Gerçi ayakkabı kutum olsa idi de pek işe yaramazdı gibime geliyor.  Bendenizin ayakkabı numarası 41’dir.  Yani ortalama sayılır.  Bu numaralı bir ayakkabının kutusu da, son günlerin güncel haberi olan destelenmiş dolarları alabilmek için elverişli sayılamaz.  Alsa alsa birkaç yüz bin dolar alır ancak.  İçinde dört buçuk milyon dolarlık dolar destelerinin saklandığı miktarı alabilmesi için herhalde otuz kırk ayakkabı kutusu gerekirdi ki, bu da ancak ayakkabı toptancısı raflarına denk düşerdi. 

Demek istediğin o ki, dört buçuk milyon dolarlık desteleri içine koyabileceğimiz ayakkabı kutusunun en azından kırk beş numara olması gerekirdi.  İşte ben, ayak diye buna derim!

Ayak numarasının gündeme uygun düşecek büyüklükte olması gerektiği, ben de bir ünlü dizeye çağrışım yaptı.  Hani Kanuni’nin damadı olması düşünülen Rüstem Paşa’nın cüzamlı olup olmadığını araştıran hekimbaşı, damat adayının kaftanında bit görünce o dakika kararını vermiş ya; bitli insan cüzamlı olamaz!

İşte dönemin heccavı da bir beyit düzmüş bu habere (bazılarına göre Ziya Paşa);

“Olacak bir kişinin baht-ı kavi, talihi yar; / Kehlesi dahi anın mahallinde işe yarar!”

Yani ayak numarasının büyük olması da bazen hayırlara vesile olabilecek kolaylıklar sağlayabilir!

Son rüşvet ve yolsuzluk operasyonları bazı bakanların oğullarına denk gelince de, Sayın Başbakan, beni hoş görsünler ama biraz bozum oldular.  Sonunda da kendi kabinesine seçmiş olduğu mesai arkadaşlarını korumak ve kollamak için şöyle buyurdular;

“Hırsızlık, evlattan babaya geçmez!” (Tercümesi; bakanlarım temizdir!).

Bu yaklaşıma saygı duymuş olmamla birlikte, aklıma gelen bir Yörük Atasözü kafamı karıştırmadı değil;

“Ağaçta gezen tekenin, gözü dalda olan oğlağı olur!”

Neyse, konumuz ayakkabı iken nereden nereye geldik.  Üstelik konu bizi ilgilendirmez diyebiliriz müstafi Hakan Şükür gibi.

Hani Hakan Şükür milletvekili olunca ağzını ilk ve son kez açtığı kürsü de ettiği yemini takiben şöyle bir tümce ile bizlere örnek bir AKP milletvekili olduğunu ispatlamıştı ya;

“Büyüklerim benden iyi bilir!”

AK-ŞAKA olarak; AKP’den müstafi, şimdi de bağımsız milletvekili olan Hakan Şükür’e aklımın pek yatmadığı bu yaklaşımına rağmen, Galatasaray taraftarı olmamın zorlaması ile bugünlük katlanıyorum.  Ve ben de; en doğrusunu yargı bilir diyor ve işin içine Ali Dibo’luk bulaşmasa bari, demek gereksinimi duyuyorum!

Sevgili okurlarım, sizler gene de ayakkabı kutularınız varsa dolaba saklayın.  Belli mi olur, önümüzde Milli Piyango’nun Yılbaşı Çekilisi var.   Size de çıkabilir!..

                                                                                                  Erdal Akalın (20.12.2013)     

 

 

 Yazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Mersin İmece)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>