YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DURAK CHP’YE, ALDIRMAZ AKP’YE…
/**/ Yazar: ADANA FİKİR PLATFORMU | Tarih: 16/10/2013 | Saat: 19:11

Av. Mustafa Çinkılıç, Yurt Gazetesi'nin Güney ekindeki köşesinde görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak'ın ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın içinde bulundukları açmazdan çıkış yollarını yazdı. İşte Çinkılıç'ın ses getirecek yazısı

 

14 Ekim 2013 Pazartesi 11:14

http://www.gundem01.com/siyaset/durak-chpye-aldirmaz-akpye-h3057.html

DURAK CHP’YE, ALDIRMAZ AKP’YE…

Yarın bayram. Hani… çocuk gözlerinden bir gülümseme geçer ya, hediye alınca bayram günleri, öyle gülümseme geçsin gözlerinizden bu bayram ve her bayram.

Bayram boyunca her dost sohbetinde acaba? diye tartışacağınız bir düşüncemi hatta iddiamı yazmak istiyorum bu gün.

Bilindiği gibi, yaklaşan yerel yönetimler için adaylar, aday adayları ve henüz aday adayı olmamış muhtemel adaylar kamuoyunda tartışılmakta.

Tüm siyasi yaşamı boyunca – kendi ifadesiyle - “Oynak Merkez Teorisi” ile her seçimde merkez olmayı, kendinden söz ettirmeyi sağlayan Aytaç Durak da, onun meclis üyesi olarak seçilen ve bu gün onun görevden alınmasından sonra vekili olarak Anakenti yöneten Zihni Aldırmaz da, bu seçimde pozisyon kapma, gündemde kalma çabası içerisine girdiler.

İktidar partisinin Adana için bir aday bulamadığı, hele genel başkanlarının Adana’ya gelişi ve tüm devlet olanaklarının seferber edilmesine rağmen yapılan mitingin fiyaskosu, iktidarın tüm olanaklarına rağmen partinin Adana’da her geçen gün kan kaybettiğini gösteriyor.

Bu gün için MHP kendi Anakent Belediye başkan adayını belirledi. CHP Anakent Aday adayları, tatlı bir rekabet içinde biryandan kendilerini bir yandan partilerinin tanıtımını sürdürüyorlar.

Bu tabloda; Zihni Aldırmazın AKP dışında herhangi bir partiden aday olması demek, ertesi günü vekillikten düşmesi demektir. Bilindiği gibi, Sayın Durak idari bir tasarrufla açıkta tutuluyor. Onu açıkta tutan siyasi irade, kendi karşısına çıkacak olan Sayın Aldırmaz’ı bir dakikada düz meclis üyesi yapmak için Sayın Durak’ı – pazarlıkla - görevine iade etmekte tereddüt etmez. Seçime girerken düz meclis üyesi olan bir Aldırmaz’ın da hiçbir partiye yararı olmaz.

Bu nedenle Sayın Aldırmaz siyasi geleceğini şekillendirirken AKP’ye mahkumdur. Yönetimde olduğu süreci aklamak ve iktidar olanaklarını da kullanmak için tek seçeneği AKP’dir. AKP’nin de tek seçeneği Sayın Aldırmaz gibi görünüyor. “Aldırmaz AKP’li değil ki” denilecektir. Sayın Durak da AKP’den aday gösterildiğinde AKP’li miydi? Değildi. Bu bir AKP klasiğidir; kendisine doğrudan bağlı tarikatçı kadrolarıyla kazanamayacağı yerlerde Truva Atı kullanmayı, takiyye yapmayı sever.

Sayın Durak için AKP’den aday olma yolu zinhar kapalıdır. Bunu kendisi de herkes de bilir. MHP ilk açığa alındığında, Durak’ı yalnız bırakmış, arkasında durmamış ve bu gün de adayını belirlemiştir.

Sayın Durak, haklı olarak kendisine yapılanların öcünü almak için, intikam duygusu içerisindedir. Eminim ilk hedefi AKP’yi sandığa gömmek ondan intikam almaktır. Ancak, AKP’den intikam alırken kendisine bu süreçte sahip çıkmayan ilk göz ağrısı MHP’nin de bir ders almasını, kendisini dışlamanın zararını görmesini isteyecektir.

Bu duygularını ancak bir partiden ya da bağımsız aday olarak seçime girmeyle gerçekleştirebilir. Bu tabloda kazanabilecek bir CHP’den aday olamaz zira kazandığında da aynı idari tasarruf devam eder, seçildiği koltuğa oturamaz. Olmaz öyle şey diyenler, seçilmiş ve halen cezaevinde tutulan CHP, MHP ve BDP milletvekillerine baksınlar.

Bu tabloda; Aytaç Durak’ın Bağımsız, ya da CHP dışında bir partiden aday olarak, AKP’ye ve MHP’ ye giden oyları keserek her iki partiden de intikamını almış olur.

Çıkış noktası: Aldırmaz AKP’ye yanaşmaya, Durak CHP’yi desteklemeye siyaseten mahkumdur.

Av. MUSTAFA ÇİNKILIÇ - YURT GAZETESİ GÜNEY EKİ[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>