YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SAYIN AYTAÇ DURAK ADANA’NIN KADERİ Mİ?
/**/ Yazar: HAMİT SERBEST | Tarih: 29/09/2013 | Saat: 17:04

Aşağıdaki yazıyı kaleme aldığımdan bu yana neredeyse 40 gün geçmiş, yayınlamakta tereddüt etmiştim. Çünkü Adana Fikir Platformu herhangi bir siyasi görüş veya şahsın yanında veya karşısında görünmeyecek denilmişti. Acaba yanlış anlaşılır ve AFP ilkelerinden sapmış görünür mü endişesine kapıldım. Ama dün telefonuma peş peşe gelen “Aytaç Durak” imzalı bildirilerden sonra yayınlamaya karar verdim.

Bu yazıyı tetikleyen gazetede okuduğum “Topbaş’ın Rekor Dediği Parkın Büyüğü Adana’da” başlıklı haber olmuştu. Aklımdan geçen ilk şey yerel seçimler yaklaştıkça Aytaç Durak’la ilgili haberlerin yavaş yavaş gazetelere bilinçli bir şekilde servis edilmeye başlandığıydı. Bu gün 30 yaşın altında olanlar Belediye Başkanı olarak sadece Aytaç Durak’ı tanıdılar. 1989 – 1994 arasında Selahattin Çolak’ın yaptığı Başkanlık dışında 1984 yılından bu yana seçilme başarısını göstermiş birisi.

2014 yılındaki seçimlerde ne kadar şansı olur tabii bunu zaman gösterecek. Ancak, siyasete yakın olanların Sayın Durak hakkında yaptıkları en ilginç yorum “rakibini kendisi belirler” görüşü olmuştur. Önceki seçimlerde Aytaç Durak’ın karşısına çıkarılan adaylara bakılacak olursa bu görüşün haklılık payı olduğunu kabul etmek gerek. Bu seçimlerde ne olur bilmiyorum, Adana için hayırlısı olmasını diliyorum.

Gelelim Adana Merkez Park ve Central Park kıyaslamasına. Sözcü gazetesinin haberine göre Merkez Parkımızın büyüklüğü 5 milyon 400 bin metrekare imiş, yani 5.400 dönüm. New York’taki Central Park 3.500 dönüm imiş ve Kadir Topbaş’ın yapacağı park ise sadece 500 dönüm büyüklüğünde olacakmış. Bölgenin boyutlarını araştırdığımda Belediyenin kayıtlarında 360 dönüm olduğunu gördüm (http://www.adana-bld.gov.tr/proje-12.html). Gazetenin kıyaslaması hakkında yorum yapmanın bir gereği yok, belli ki bazı rakamlar yanlış. Ama şehir içinde böyle büyük yeşil alanlar bırakılması ve topluma açık parklar olarak düzenlenmesi çok güzel.

Bu yönüyle Aytaç Durak’ı tebrik etmek lazım ama bu yeşil alanı kendisinin yaratmadığını da vurgulayarak…  Adana’da yaşayanlar hatırlayacaktır, nehir kenarı olduğu gibi narenciye bahçesiydi, yani burası park yapılmadan önce de yeşildi… Çünkü şimdiki merkez parkın olduğu o büyük alanda Çamurdan ailesinin portakal bahçesi ve çiftliği vardı. 1980’li yılların başında orasının fuar alanı olacağı söyleniyordu, derken istimlak edildi. İnşaat başlamadan belediye başkanı değişti ve Selahattin Çolak nehir kenarındaki ilk yapı olan Galleria’nın inşaatına izin verdi. Hemen kuzeyindeki araziyi “Aquapark” olarak ayırdı. Galleria inşaatını yapan firma da Aquapark için gerekli tüm alet ekipmanı sipariş etti, ama bunları gümrükten çekip tesisi kurmaya vakti yetmedi. Aytaç Durak tekrar başkan olmuştu ve Aquapark alanını belediye fidanlığı yapmış aynı amaçlı tesisi “Aqualand” adıyla Yüreğir tarafına kurma kararı almıştı. Ayrıca, Galleria’da işyeri açmak isteyenlere ruhsat verilmiyor, güçlük çıkarılıyordu. Örneğin, MİGROS’un Galleria binasında büyük bir alanın kullanma iznini ancak Kenan Evren üzerindeki Durak İnşaat tarafından yapılan binanın zemin katına bir şube açtıktan sonra alabildiği söyleniyordu. Migros’un faaliyete geçmesinden sonra Galleria’nın kısmeti biraz açıldıysa da o kadar yatırımın karşılığı ne yazık ki olmadı. Şehirler, ülkeler dışarıdan sermaye çekmeye çalışırken kendiliğinden gelen bir dış sermayeyi biz kovalamıştık.

Daha sonra bu günkü Merkez Park yerindeki narenciye bahçesi düzenlendi, ağaçlar seyrekleştirildi ve yürüyüş yolları yapıldı. Parkın içinde birkaç tane de yeni tesis kurulmuştu. Vatandaşın yoğun bir şekilde kullandığı bir alan olmuştu. Derken bir gün Belediyenin buradaki tüm ağaçları söküp yeni bir park yapacağı duyuldu. Tüm şehir ayaklanmıştı. Duyarlı vatandaşlar tepkiliydi, yetişmiş narenciye ağaçlarına kıyılmasın isteniyordu. Park düzenlemesi bu ağaçların olabildiğince büyük bölümü korunarak yapılmalıydı. Vatandaşların tepkisi Belediyeyi duraklattı, çalışmalar durmuştu. İnsanlar tam başardık, ağaçları kurtardık diye sevinirken bir sabah görüldü ki kocaman afişler asılmış: “BURADAN AĞAÇ SÖKMEK SERBESTTİR. ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ”…

Bilindiği gibi, nehrin öbür yakasında gelir durumu düşük aileler çoğunluklu olarak yaşamaktadır. Bu afişler asıldıktan kısa bir süre sonra Çamurdan ailesinin bahçesi talan edildi. Ağaçlar gövdesinden kesilerek götürüldü, vatandaş o yıl için kışlık odununu narenciye ağaçlarının cesetleri ile sağlamıştı. Yaşanan tek kelimeyle toplu katliamdı, azmettiren de kamu adına bunları korumakla yetkili ve sorumlu olanlardı. Her ne hikmetse bayram tebriklerine dahi Belediye Başkanlarının adının yazıldığı bu ülkede bu cinayetin davetiyesine başkanın adının yazılmasına gerek duyulmamıştı. Koca narenciye bahçesi talan edildikten sonra Belediyenin araçları gelip katledilen ağaçların köklerini söktüler ve araziyi gönüllerince düzenlediler.

İyi mi oldu, kötü mü? Bu konuda kitaplar yazacak kadar tartışma malzemesi üretebilirsiniz. Ama bu 5.400 dönümlük narenciye bahçesinin katledilmiş olduğu gerçeğini değiştirmez. Buranın park yapılmasının başka yolları bulunabilirdi, bulunmalıydı…

Dün aşağıdaki mesajla Sayın Durak tekrar siyasete dönmeye kararlı olduğunu duyurdu. Yukarıda belirttiğim gibi, çevremdeki herkesin cep telefonuna gönderilen aşağıdaki kısa mesaj geldiyse sizlere de gelmiş demektir.

DEĞERLİ HEMŞERİM,

YİNE SİZE DANIŞIYORUM. BENİ TEKRAR SEÇMENİZİ HAZMEDEMEYEN SİYASİLERİN SEÇMEN İRADENİZİ YOK ETTİKLERİ GİBİ BANA DA NELER YAPTIKLARINI BİLİYORSUNUZ.

BU HAKSIZLIĞIN HESABINI SANDIKTA BERABER SORALIM DİYORSANIZ, ADAYLIĞIMI BAĞIMSIZ MI VEYA BİR PARTİDEN Mİ SİZE DANIŞACAĞIM. ANKETÇİLER KAPINIZI ÇALACAK. SAYGIYLA

AYTAÇ DURAK

Aytaç Durak 2009 yerel seçimlerinden Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çıktıktan sonra kendisine yapılanlar tamamen yanlıştı. Aytaç Durak’ın itibarı iade edilmelidir. Madem seçimle gelmişti seçimle gitmeliydi.

Ancak, Aytaç Durak’ın itibarı iade edilmelidir demek onun suçsuz olduğu anlamına gelmemelidir. Benim kanaatim eğrisiyle doğrusuyla Sayın Durak uzun bir zaman Adana’ya hizmet etmiştir, yaptığı güzel şeyler için kendisine teşekkür ediyorum. Yanlışları için ise kasten yapmadıysa insanlık halidir demekle yetiniyorum. Ama bu yanlışların kasten ve çıkar amaçlı mı yapıldığı yoksa insanlık hali mi olduğu konusundaki farkı da kendisinin vicdanına havale ediyorum.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>